آمریکا برای جنگی تازه در افغانستان آماده می‌شود

سه‌شنبه 13 تیر 1396 - 16:43
کد مطلب: 803511
روسیه آمریکا

تحلیلگر روس گفت: کارشکنی آمریکا در مذاکرات صلح افغانستان، در راستای تلاش برای به راه انداختن جنگی تازه در این کشور و حفظ هرج و مرج امنیتی با هدف تهدید ایران، روسیه و کشورهای آسیای مرکزی است.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از خبرگزاری فارس، پایگاه خبری روسیا الیوم در مقاله ای به نقل از مجله «پراودا» و به قلم «دیمتری نیرسیسوف»، تحلیلگر روس به پیامدهای تصمیم واشنگتن در پایان دادن به ماموریت فرستاده ویژه خود به افغانستان و پاکستان پرداخت و آن را توطئه ای برای حفظ هرج و مرج امنیتی در این کشور خواند.

نویسنده تاکید کرد: انحلال پست فرستاده ویژه آمریکا به افغانستان در شرایطی که اوضاع سیاسی و امنیتی این کشور وخیم بوده و تحرکات گروه های تروریستی بیش تر شده بار دیگر افغانستان را به کانون تنش و تهدیدی برای روسیه و دیگر کشورهای منطقه مبدل می کند.

وی افزود: آمریکا می خواهد با استفاده از اوضاع کنونی افغانستان فشار روانی و نظامی بر ایران و دیگر کشورهای همسایه وارد کند.

نویسنده روس تصریح کرد: تصمیم اخیر کاخ سفید در اعطای اختیار تام تعیین سطح نظامیان آمریکایی به پنتاگون نشانه تمایل آمریکا برای باز گذاشتن دست وزیر دفاع در انجام عملیات نظامی در خاک افغانستان است بدون اینکه به فرآیند مذاکرات سیاسی که با حضور قدرت های بزرگی مثل روسیه و چین جریان دارد توجهی کند.

نیرسیسوف با اشاره به نظارت روسیه بر مذاکرات چند ماهه اخیر بین کابل و طالبان گفت: اصل اساسی در این مذاکرات اعتراف به این حقیقت است که دولت توان سرکوب طالبان را ندارد و طالبان نیز قادر به تسلط بر قدرت و حفظ آن نیست بخصوص که نام آن در فهرست گروه های تروریستی بین المللی آمده و این امر کار به رسمیت شناختن طالبان و عادی سازی روابط با آن را دشوار می کند.

نویسنده مقاله با اشاره به نقش رو به رشد داعش و خطرهای گسترش آن در افغانستان گفت: داعش، کابل و طالبان را به یک اندازه دشمن سرسخت خود می داند.

نیرسیسوف از اعتقاد روسیه در خصوص ضرورت تقریب مواضع بین کابل و طالبان گفت: طالبان بیش از اینکه یک جنبش سیاسی و دینی باشد، جنبشی قائم بر اصول قومی و نماینده منافع قبایل پشتون افغانستان است.

نویسنده با اشاره به نقش ایران و چین در جستجوی راه حل مسالمت آمیز افغانستان گفت: تنها یک روز قبل از تعطیلی دفتر فرستاده ویژه آمریکا به افغانستان، چین با کابل و اسلام آباد به توافقی بر سر ساز و کار مشترک مدیریت بحران ها دست یافت.

وی تاکید کرد: چیزی که در سطح مذاکرات برای حل بحران افغانستان حاصل شده پیشرفت بزرگی محسوب می شود و اگر آمریکا در این مذاکرات به شکل سازنده ای شرکت کند این موفقیت واقعی تر خواهد شد.

نیرسیسوف با اشاره به فاصله گرفتن آمریکا از مذاکرات گفت: مقامات کاخ سفید بارها در مقابل تلاش های روسیه برای حضور طالبان در روند مذاکرات ایستادند تا حدی که مسکو را به تسلیح این گروه متهم کردند در حالی که خودشان سازنده طالبان بودند.

تحلیلگر روس گفت: آمریکا به جای کمک به پیشرفت مذاکرات به ابزارهایی برای ایجاد بی ثباتی و تخریب فرآیند صلح آمیز حل بحران افغانستان اتکا دارد و از همین رو ماموریت فرستاده ویژه خود به افغانستان را به پایان رساند.

وی ادامه داد: هدف اصلی آمریکا از حفظ هرج و مرج امنیتی در افغانستان ضربه زدن به ایران است چرا که موقعیت جغرافیایی افغانستان بسیار مناسب این است که پایگاهی نظامی علیه کشورهای ایران، روسیه، کشورهای آسیای مرکزی و منطقه سین کیانگ چین باشد.

306

108 / 24
کد خبر: 803511 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار