ایمنی و حفظ امنیت شهروندان معضلی جدی در فعالیت های اجرایی است

سه‌شنبه 26 دی 1396 - 10:34
کد مطلب: 897537
محسن هاشمی

رئیس شورای شهر تهران، ری و تجریش گفت: مسأله آسیب پذیری در ایمنی و حفظ امنیت شهروندان معضلی جدی در فعالیت های اجرایی است و اختصاص به ساختمان، هواپیما یا قطار و دریا ندارد.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از فارس، محسن هاشمی در سی و هشتمین جلسه شورا ، سانحه نفتکش ساچی را به همه هموطنان بخصوص خانواده های عزیزان از دست رفته تسلیت گفت و افزود: وقوع این فاجعه تلخ در ایام سالگرد حادثه پلاسکو نشان داد که مساله آسیب پذیری در ایمنی و حفظ امنیت شهروندان معضلی جدی در فعالیت های اجرایی است و اختصاص به ساختمان، هواپیما یا قطار ودریا ندارد.

هاشمی گفت: پیش بینی لایه های مختلف ایمنی و سیستم های موازی وهم پوشان کنترلی ، یکی از روشهایی است که امروز برای جلوگیری از سوانح و بروز آسیب ها وخسارت های جانی ومالی در جهان استفاده می شود که اگر یک سیستم حفاظتی وکنترلی دچار اختلال شد، سیستمهای جایگزین بتوانند از بروز فجایع جلوگیری کنند.

رئیس شورای شهر تهران گفت: هرچند برای قضاوت قطعی در مورد علل سانحه باید منتظر اعلام محتوای جعبه سیاه نفتکش ساچی بود اما این علت هرچه باشد، عزیزان از دست رفته را به خانواده هایشان بازنمی گرداندو این رسالت مسئولان را در ایجاد تضمین های کافی جهت عدم تکرار سوانح و برخورد با مقصران افزایش می دهد.

وی بیان داشت: همچنین در اینگونه موارد باید مراقب بروز شایعات در فضای مجازی و سناریو سازی از سوی برخی جریانات مطرود تنها با هدف القای تشویش و نگرانی وبدگمانی به مردم داغدار و ماتم زده ایران، که تنها نتیجه آن کاهش سرمایه اجتماعی و اعتماد در جامعه است باشیم.

وی تاکید کرد: اعضای شورای شهر تهران، آمادگی خود را برای پیگیری موضوع و کمک های لازم جهت ارتقای ایمنی در شهر اعلام کرده و همدردی خود را با خانواده های داغدیده بویژه بازماندگان سه دانشجوی دریانوردی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خارک که برای آموزش در عرصه این نفتکش حضور داشتند اعلام می کنند.

هاشمی گفت: مناسبت دیگر امروز ، سالروز خروج شاه از کشور در سال 1357 و ورود انقلاب اسلامی به مرحله نهایی خود است.
وی افزود: نهضت اسلامی که از سال 1340 و آغاز مرجعیت امام خمینی شکل گرفت و در حوادث خرداد سال 1342 به اوج رسید با سرکوب عوامل امنیتی و نظامی رژیم شاه به رکودی 14 ساله فرو رفت که در این دوره عوامل رژیم با دستگیری و شکنجه مبارزان از جمله ایت الله طالقانی، ایت الله سعیدی ، ایت الله منتظری و آیت الله هاشمی رفسنجانی وبسیاری دیگر از چهره های مذهبی، ملی و روشنفکری قصد خاموش کردن شعله اعتراضات را داشتند اما سرنوشت محتوم دیکتاتورهایی که در زمان مناسب حاضر به شنیدن صدا وخواسته های ملت خود نیستند شامل محمدرضا پهلوی نیز شد و زمانی وی صدای مردم را شنید که دیگر برای اصلاحات دیر شده بود.

هاشمی یاد آور شد: یقینا اصلاحات از انقلاب برای کشور کم هزینه تر بود اما عنصر حیاتی برای اصلاحات آغاز و پیگیری آن در زمان مناسب وشخص مناسب است که موقعیت اجتماعی لازم واعتماد عمومی را دارا بوده وبتواند معترضین را با اصلاحات همراه کند.
سرنوشت تلخ محمدرضا پهلوی نشان داد که ایستادن در برابر خواست عمومی و انتظارات توده های اجتماعی نتیجه ای جز شکست ندارد و بدترین نوع شکست ، شکست خوردن از مردم خود و ذلت بار ترین طرد شدن، مطرود گشتن از مام میهن است.

رئیس شورای شهر تهران افزود: اکنون حدود4 دهه از خروج شاه از کشور و پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد، سطح تحصیلات و دسترسی به اطلاعات شهروندان ایرانی، نسبت به گذشته ارتقای چشمگیری یافته است و از همین رو جریاناتی که می خواهند مطالبات به حق مردم یا اعتراضات مدنی را به تحرکات براندازی تبدیل کنند، با ناکامی مواجه می شوند.

وی افزود: انقلاب اسلامی مردم ایران در سال 1357، اگرچه در نوع خود از کم هزینه و کم خشونت ترین انقلابات در جهان و تغییری ملایم در مقایسه با سایر تغییر رژیم های سیاسی در منطقه وجهان بود اما اگر زمانی که صدای اعتراضات ودرخواست اصلاحات از گلوی مردم ورهبران انقلاب برخاست مسئولان رژیم بموقع و درست این صدا را می شنیدند می توانست اصلاحاتی بسیار کم هزینه تر از انقلاب در جهت تطبیق وضعیت حکومت با خواست عمومی صورت گیرد.

هاشمی افزود: امروز نیز ساختار مردم‌سالار و انعطاف پذیر جمهوری اسلامی این ظرفیت را دارد که در جهت کاهش مشکلات وتوجه به اعتراضات به حق مردم، تغییرات لازم را انجام دهد و همانگونه که در حوادث اخیر شاهد بودیم با وجود حمایتهای بیگانگان، عموم مردم از همراهی با اقدامات غیرقانونی به بهانه اعتراض خودداری کردند و منتظر اقدامات اصلاحی از سوی مسئولان هستند.

وی یادآود شد: قانون مداری، میانه روی، انصاف و تعامل از ویژگی های اصلی اقدامات اصلاحی هستند که امیدواریم در عرصه اجرا به زودی محقق شود.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: موفقیت اصلاحات، نگاه واقع بینانه، کارشناسی، دور از سیاسی
کاری ، منصفانه بودن و پرهیز از بخشی نگری، سطحی نگری و واکنشهای هیجانی است که امیدواریم شاهد این نوع اقدامات اصلاحی در سطح کشور بویژه مدیریت شهری تهران باشیم.
706

176 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار