ایسکانیوز گزارش می دهد؛

حکایت این روزهای بازار شب عید/ اشتغالزایی به سبک نوروز

یکشنبه 27 اسفند 1396 - 09:31
کد مطلب: 916538
0

شمارش معکوس روزهای پایانی سال 96 در حالی به پایان می رسد که بازار دستفروشان حسابی داغ شده است و برخی از فروش سبزه و سفره هفت سین درآمد میلیونی کسب کردند.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ این روزها در حالی شمارش معکوس سال 96 به پایان می رسد که بازار هنوز آن طور که باید رونق نیافته است.در حالی که اصناف برای بازار شب عید لحظه شماری می کردند تا شاید این بازار بتواند رکود یک ساله را جبران کند اما این روزها دست خالی از این بازار هستند.

بر اساس این گزارش بازار شب عید اگر چه برای اصناف رونقی به همراه نداشت اما بازار دستفروشان را حسابی گرم کرده است.در هر گوشه و کنار شهر بساط دستفروشان پهن شده و به بازار گرمی برای اجناس خود می پردازند برخی وسایل سفره هفت سین را به فروش می رسانند و برخی اقدام به فروش پوشاک و کیف و کفش می کنند.در کنار این بساط شیرینی و آجیل و شکلات هم حسابی داغ است.در کنار آن گل های سنبل و لاله به همراه سبزه های سفره هفت سین و ماهی های رنگارنگ در کنار ماهی های وارداتی و لاک پشت ها زینت بخش خیابان های شهر شده اند.

سفره هفت سین چند؟

گزارش میدانی خبرنگار گروه اقتصادى ایسکانیوز حاکی از آن است که یکی از اقلام پر فروش در شب عید وسایل سفره هفت سین است به طوریکه برای خرید ظرف های سفره هفت سین باید حداقل 15 هزار تومان هزینه کرد و بسته به جنس و مدل وسایل ممکن است قیمت به بیش از 100 هزار تومان نیز افزایش یابد .اما به طور کلی بیشتر اجناس دستفروشان ظروف سرامیکی هفت سین هستند که به طور میانگین قیمتی معادل 30 هزار تومان دارند.در کنار ظروف هفت سین حوض های کوچک سیمانی و گچی نیزاز بازار خوبی برخوردار هستند که یک حوض کوچک به طور میانگین قیمتی معادل 30 هزار تومان دارد.یک حساب سرانگشتی نشان می دهد با احتساب خرید آینه هماهنگ با ظروف هفت سین و حوض باید برای ظروف مبلغی معادل 50 هزار تومان پرداخت.البته در کنار وسایل سفره هفت سین فروش سمنو و سنجد و تخم مرغ رنگ کرده و سبزه نیز حسابی داغ است به طوریکه برای خرید یک تخم مرغ پلاستیکی خوش رنگ و لعاب باید حداقل 5 هزار تومان و برای خرید سبزه باید بیش از ده هزار تومان پرداخت که با احتساب وسایل اولیه سفره برای پهن کردن یک سفره ساده باید حداقل 50 هزار تومان به بالا هزینه کرد.

این گزارش می افزاید البته نباید ازسفره های هفت سین میلیونی که بازار خوبی در شبکه های مجازی دارند غافل شد.چرا که این روزها برخی از افراد نیز از طریق شبکه های مجازی مشتریان خاص خود را پیدا می کنند که پهن کردن این سفره ها گاه چند میلیون تومان نیز برای مشتریان آب می خورد.

سود شهرستانی ها از دستفروشی دربازار شب عید


این گزارش می افزاید اگر چه بازار صاحبان مغازه آن طور که باید رنگ و بوی عید ندارد اما این طور که به نظر می رسد دستفروشی در کنار خیابان از سود مناسبی برخوردار است در حدی که برخی از مغازه داران ترجیح دادند اجناس خود را از مغازه ها به کنار خیابان آورده تا از کسادی بازار خود کم کنند.

نکته جالب توجه این است که در کنار کوچ مغازه داران به کنار خیابان در میان دستفروشان بسیاری از افراد از شهرستان برای فروش اجناس خود به تهران آمده اند و سعی می کنند با فروش اجناس خود درآمد مناسبی برای خود به دست آورند.البته نباید از این نکته نیز غافل شد که این اجناس مشخص نیست که از چه مبادی به کشور وارد شده اند و در شب عید به راحتی در کنار خیابان به دست مصرف کننده می رسد و شاید یکی از دلایل قیمت مناسب اجناس در بساط دستفروشی ها این باشد.


بازار گرمی حیوانات عجیب در شب عید

اگر چه رسم است که ماهی قرمز زینت بخش سفره هفت سین باشد اما در چند سال اخیر پای حیوانات عجیب نیز به سفره های شب عید باز شده است .به عنوان مثال لاک پشت یکی از اهلی ترین حیواناتی است که در کنار ماهی قرمز به فروش می رسد. البته بازار ماهی های وارداتی زینتی نیز حسابی داغ است و در کنار خیابان به راحتی به فروش می رسد.البته نباید از این نکته غافل شد که هر سال نسل جدیدی از ماهی به تنگ های سفره هفت سین راه پیدا می کند .

این گزارش می افزاید در کنار فروش ماهی با کمی دقت می توانید حیواناتی مانند مار و خرگوش و موش و جوجه های رنگی و نیز جوجه بلدرچین را تهیه کنید .البته اگر مشتری خاص هم باشید می توانید حیوان مورد نظر خود را سفارش داده و با پرداخت مبلغی بیعانه آن را روز بعد تحویل بگیرید.به هر حال این هم یکی از عجایب بازار شب عید در ایران است که همه چیز در آن به راحتی در دسترس است.

بر اساس این گزارش اگر حوصله قدم زدن در خیابان و شلوغی های دستفروشان را ندارید می توانید با گشتی در شبکه های مجازی حیوان مورد نظر خود را سفارش دهید .که در این شرایط حیوان مورد نظر با تشریفات خاص به دست شما خواهد رسید و حتی می توانید از فروشنده تقاضای شناسنامه آن حیوان را نیز بکنید.
بازار مشاغل خانگی داغ شد


اگر چه دولت در سال 96 در اشتغالزایی نتوانست کارنامه درخشانی از خود به جا بگزارد اما گشتی در بازار شب عید نشان می دهد اگر چه بسیاری از افراد به طور رسمی بیکار تلقی می شوند اما در بازار شب عید درآمد خوبی دارند و شاید حتی این درآمد ده روزه از درآمد ماهانه یک کاسب نیز بیشتر باشد.

اگرفقط یک باردربازار دستفروشان شب عید قدم زده باشید متوجه می شوید که بعد از دو دستفروش یک نفر با یک قابلمه نشسته و بساط آش فروشی را راه انداخته است که شاید فروشش از فروش دستفروشان آن راسته بیشتر باشد.همچنین بساط الویه فروشی و پاپ کورن و فلافل هم حسابی داغ است و این بازار به حدی پر سود است برخی تنور نانوایی خود را به کنار خیابان آورده و با فروش نان خرمایی یا شیری سود خوبی به جیب می زنند.

همچنین در وقت ناهار یا شام برخی از افراد اقدام به فروش غذای خانگی به دستفروشان می کنند و نکته جالب این است که از بازار خوبی هم برخوردارند که این موضوع نشان می دهد شاید بهتر است تعریف جدیدی از اشتغال و درآمد در کشور شود.

این گزارش می افزاید این طور که به نظر می رسد در هیاهوی بازار شب عید هر کس سعی می کند با توجه به بضاعت خود درآمدی از این بازار کسب کند تا شب عید دست خالی سر بر بالین نگذارد.

400

46 / 161

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار