بهبود راندمان آبی کشاورزی با بهره برداری از پست برق نصیرلو

با بهره برداری از پست برق 230 کیلوولت نصیرلو که فردا با حضور وزیر نیرو انجام خواهد شد، پایداری شبکه بخشی از منطقه شمال غرب کشور ارتقا خواهد یافت.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ با بهره برداری از پست برق 230 کیلوولت نصیرلو، پایداری شبکه بخشی از منطقه شمال غرب کشور ارتقا خواهد یافت و همین امر به دلیل افزایش استفاده از سیستم های آبیاری قطره ای، در بهبود اقتصاد کشاورزی و راندمان بهره گیری از آب در بخش کشاورزی نیز موثر خواهد بود.

براساس این گزارش، این پست برق که قرار است فردا 21 تیرماه توسط رضا اردکانیان وزیر نیرو به بهره برداری برسد، به صورت ویژه ای تامین مالی و احداث شده است.

به گفته افشین روشن میلانی مدیرعامل شرکت برق منطقه ای آذربایجان، بخش عمده ای از منابع مالی این طرح از محل فاینانس بانک توسعه اسلامی و بخشی دیگر از محل منابع داخلی شرکت تامین شده است.

میلانی خاطرنشان کرد: این پروژه از چهار سال پیش به عنوان یکی از پروژه های اولویت دار شرکت برق منطقه ای آذربایجان در شمال استان اردبیل مطرح شده بود که با حمایت های صورت گرفته و تامین مالی از دو محل بانک توسعه اسلامی (IDB) و منابع داخلی شرکت، کلنگ احداث آن در سال 93 بر زمین زده شد.

میلانی مدیرعامل شرکت برق منطقه ای آذربایجان اظهارداشت: این پست در مجموع 8/6 میلیون یورو و 120 میلیارد ریال احداث شده است.
این مقام مسئول با بیان این که عملیات اجرایی پروژه از اواخر سال 93 شروع شد خاطرنشان کرد: با تامین تجهیزات و اجرای عملیات ساختمانی و نصب به اتمام رسید و پست در نخستین هفته های امسال به صورت موقت برقدار شد.

میلانی مدیرعامل شرکت برق منطقه ای آذربایجان درخصوص اهمیت احداث این پست برق نیز گفت: تقویت شبکه انتقال و فوق توزیع نیروی برق شمال استان اردبیل ، کاهش خاموشی های منطقه و افزایش قابلیت اطمینان شبکه از جمله مهمترین اهداف اجرای طرح پست برق نصیرلو به شمار می رود.

او درعین حال یاداور شد: ایجاد زیر ساخت مناسب برای پاسخگویی به متقاضیان جدید صنعتی و کشاورزی منطقه به عنوان دیگر هدف مهم احداث طرح 230.63.20 کیلوولت نصیرلو درشهرستان گرمی اردبیل به شمار می رود.

آثار اجتماعی افتتاح پست 230 کیلوولت نصیرلو

به علت شعاعی بودن پست kv63 گرمی در مواقعی که طبق برنامه زمان بندی برنامه سرویس و تعمیرات در پست فوق انجام می گیرد به اعمال خاموشی های ناخواسته می انجامید که این امر موجبات نارضایتی مردم منطقه را فراهم می آورد.
بعد ازبه مدار آمدن پست kv63/230 این خاموشی ها به صفرخواهد رسید. همچنین بعلت تغذیه پست گرمی از پست kv230مغان، افت ولتاژ شدید در ناحیه گرمی مشاهده می شد که مخصوصا" در فصل تابستان که گرمای شدیدی را در منطقه شاهد هستیم و استفاده از وسایل خنک کننده در بالاترین سطح صورت می پذیرد که نوسان و قطعی برق مشکلات عدیده یی را برای مردم پدید می آورد که پس از بهره برداری، مشکلات در این زمینه از بین خواهد رفت.

برپایه این گزارش، شهرستان های گرمی و بیله سوار در مجموع بالغ بر 131 هزار نفر جمعیت را در خود جای داده است.
اقتصاد این منطقه بیشتر برپایه کشاورزی بنا شده است و به همین دلیل برای آبیاری بارانی و قطره ای باغات و زمین های کشاورزی، نیاز به برق مطمئن و پایدار در منطقه احساس می شد که با افتتاح این پست بمدت بیست سال آینده این مشکل مرتفع خواهد شد و همچنین زمینه را برای شروع کار مراکز صنعتی همچون تولیدی شیرالات که در سالهای اخیر بشدت در منطقه فعال شده اند فراهم می آورد و تاثیر به سزایی در رونق اقتصادی از منظر صنعتی و کشاورزی در منطقه خواهد شد.

402

کد خبر: 961215