اردکانیان: علوم اجتماعی و هنر باید وارد مدیریت بخش آب شود

یکشنبه 21 مرداد 1397 - 09:48
کد مطلب: 964795
اردکانیان

به‌رغم اینکه ایران، اساسا یک کشور نیمه بیابانی و نیمه خشک است، فرهنگ عمومی کشورخصوصا در چند دهه گذشته نه تنها مطابقتی با شرایط اقلیمی آن نداشته، بلکه متاسفانه در مسیری کاملا معکوس قرار داشته است.

اخبار مرتبط

جریمه پرمصرف‌ها و تشویق کم‌مصرف‌ها در دستور کار جدی دولت است / حضور شرکت‌های دانش بنیان در چهاردهمین نمایشگاه صنعت آب

دو مدال نقره، دستاورد بانوان مخترع وزارت نیرو در نمایشگاه اختراعات و ایده‌های نوآورانه زنان کره‌جنوبی

پرونده خاموشی سال ۹۷ بسته شد

طرح مانیتورینگ آنلاین خطوط نیرو تا پایان سال جاری اجرایی می‌شود

کسری سالانه 150 میلیون مترمکعبی مخازن آب زیرزمینی در تهران/ دشت‌ها در شرایط بحرانی قرار گرفت

جذب بیش از 1500 نفر در شرکت‌های غیردولتی آب و برق/استخدام تنها از طریق آزمون امکان‌پذیر است

اعمال سیاست های تشویقی و تنبیهی برای مدیریت مصرف آب و برق

معاون وزیر نیرو: صادرات آب نداریم/دولت موافق افزایش تعرفه آب مشترکان پر مصرف است

اصلاح تعرفه‌های آب و برق پرمصرف‌ها/ برنامه‌ریزی از هم‌اکنون برای پیک سال 98

وزش باد، رگبار و رعد و برق در دو روز آینده دربرخی استان‌ها

شبکه آب و برق مناطق زلزله‌زده تازه آباد و ثلاث باباجانی در حالت عادی است

مدیریت بحران آب و برق نیازمند حمایت مسئولان از شرکت های دانش بنیان است

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، به‌رغم اینکه ایران، اساسا یک کشور نیمه بیابانی و نیمه خشک است، فرهنگ عمومی کشورخصوصا در چند دهه گذشته نه تنها مطابقتی با شرایط اقلیمی آن نداشته، بلکه متاسفانه در مسیری کاملا معکوس قرار داشته است. این موضوع و این حقیقت که ایران در سالهای گذشته شدیدترین خشکسالی و افزایش بی سابقه دما در چند دهه گذشته را تجربه کرده است، سبب شده تا وزارت نیرو آموزش فرهنگِ صحیح مصرف آب و برق را به صورتی جدی مورد توجه و اهتمام خود قرار دهد.
در این بین هنرمندان و خصوصا هنرمندان سینما، نقش و مسئولیت مهمی در فرهنگ سازی و ارائه الگوهای صحیح رفتاری در جوامع مختلف دارند. از آنجا که یکی از آشفته ترین الگوها در ایران الگوی مصرف آب و برق است، وزارت نیرو با همت خانه سینمای ایران نشستی را با برخی از سینماگران و هنرمندان این عرصه برگزار کرد تا با کمک ایشان برخی از مشکلات این حوزه که جنبه عمومی و ملی دارد، از طریق اصلاح فرهنگ و الگوی مصرف عمومی بر طرف شود.
در اولین نشست برگزار شده با حضور سینماگران و وزیر نیرو، هنرمندان و سینماگران برخی از مسایل و مشکلات را به اطلاع وزیر نیرو رسانده و نظرات خود را در خصوص نحوه اصلاح الگوی مصرف و راه های دیگر ایجاد تعادل میان وضعیت اقلیمی کشورو تقاضا برای مصرف اب و برق را در جوی صمیمی با دکتر اردکانیان مطرح کردند.
اعضای خانه سینمای ایران دراین نشست آمادگی خود را برای مشارکت در پروژه های مرتبط با فرهنگ سازی، آموزش فرهنگ مصرف صحیح و الگو سازی مناسب برای تعیین نحوه مصرف انرژی در کشوری با شرایط اقلیمی و جوی چون ایران اعلام کردند.
در این نشست سینماگران اعلام آمادگی کردند تا به منظور دست یابی به راهکارهایی برای ایجاد تغییر در الگوی مصرف و ارائه الگوی صحیح استفاده از آب و برق به همکاری خود با وزارت نیرو ادامه دهند.

اردکانیان: مدیریت مصرف نیازمند همکاری بخش هنر و علوم اجتماعی است
وزیر نیرو در نشست با سینماگران کشورمان با تاکید بر اینکه همراهی اهالی هنر و علوم اجتماعی نیاز امروز صنعت آب و برق است، گفت: برای موفقیت در اصلاح شیوه مصرف آب و برق به دانش‌هایی نیاز داریم که با رفتار انسانی سروکار دارد.
رضا اردکانیان در این نشست صمیمی با جمعی از سینماگران کشور در محل خانه سینما با تاکید بر اینکه مدیریت توامان عرضه و تقاضا را جزو برنامه‌های اصلی این دوره وزارت نیرو در این دوره دانست و افزود: به جرات می‌توان گفت بیش از یک دهه است که در توجه به مدیریت مصرف و تقاضا تاخیر داشته‌ایم؛ محدودیت منابع زیست محیطی و طبیعتا افزایش جمعیتی و توسعه شهرنشینی نیازهای ما را نیز بیشتر خواهد کرد. این نیازها همواره با تامین جدید پاسخگو نخواهد بود و ما نیازمند وارد شدن در عرصه مدیریت مصرف و تقاضا هستیم.
وزیر نیرو در نشست با سینماگران کشورمان با تاکید بر اینکه همراهی اهالی هنر و علوم اجتماعی نیاز امروز صنعت آب و برق است، گفت: برای موفقیت در اصلاح شیوه مصرف آب و برق به دانش‌هایی نیاز داریم که با رفتار انسانی سروکار دارد.
درپی بروز مشکلاتی در تامین برق کشور که ریشه در خشکسالی و افزایش دمای بی سابقه در کشور در ۵۰ سال گذشته دارد وزارت نیرو از همه اقشار مختلف جامعه برای کمک به فرهنگ سازی و آموزش مصرف درست انرژی درخواست کمک کرد. در این میان سینماگران که از تاثیرگذارترین افراد بر رفتار اجتماعی و الگوسازی عمومی محسوب می شوند متواضعانه دعوت وزارت نیرو را اجابت کرده و برای ارائه کمک اعلام آمادگی کردند.
از همین رو اولین نشست مشترک میان سینماگران و وزیر نیرو به منظور دست یابی به راهکارهایی برای ایجاد تغییر در نحوه مصرف و ارائه الگوی صحیح استفاده از انرژی و مصرف آب با همت و همکاری خانه سیمنای ایران برگزار شد.
رضا اردکانیان در این نشست صمیمی با جمعی از سینماگران کشور در محل خانه سینما با تاکید بر اینکه مدیریت توامان عرضه و تقاضا را جزو برنامه‌های اصلی این دوره وزارت نیرو در این دوره دانست و افزود: به جرات می‌توان گفت بیش از یک دهه است که در توجه به مدیریت مصرف و تقاضا تاخیر داشته‌ایم؛ محدودیت منابع زیست محیطی و طبیعتا افزایش جمعیتی و توسعه شهرنشینی نیازهای ما را نیز بیشتر خواهد کرد. این نیازها همواره با تامین جدید پاسخگو نخواهد بود و ما نیازمند وارد شدن در عرصه مدیریت مصرف و تقاضا هستیم.
وزیر نیرو اضافه کرد: در دوران تامین عمدتا علوم طبیعی در راس کار هستند ولی در دوره مدیریت مصرف و تقاضا عمدتا شاخه علوم اجتماعی است که می‌بایست محور کار باشد؛ در حالی که در سازمان دولت ما یک وزارخانه تحت عنوان نیرو داریم که بخشی از حوزه عملکرد آن به مسئله آن و بخشی از به حوزه انرژی وابسته است، ناگریزیم که در ساختار و هم در شیوه پرداختن به موضوع این تغییر گفتمان را وارد کنیم.

علوم اجتماعی باید وارد مدیریت بخش آب شود
اردکانیان با تاکید بر اینکه بایستی شاخه علوم اجتماعی را به همراه تمامی زیرشاخه‌های آن وارد مدیریت بخش آب کنیم، ادامه داد: این مسئله تنها اختصاص به امسال ندارد و باید به سمتی حرکت کنیم که تعریف جدیدی از مدیریت آب و مدیریت منابع زیست محیطی ارائه کنیم.
وی مشکل امروز بخش آب کشور را مرتبط با مسئله مدیریت دانست و گفت: بایستی تعریفی از مدیریت ارائه دهیم که تمامی عناصری که می‌توانند بر مسئله آب اثرگذار باشند بخشی از این چرخه مدیریت باشند بنابراین ما در این بخش نیازمند یک فرم جدیدی از مدیریت هستیم.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: باید به نوعی رفتار کنیم که تک تک مردم این سرزمین خود را بخشی از چرخه مدیریت آب و انرژی بدانند و رفتار ما در قبال این دو منبع مهم بایستی تغییر کرده و تصحیح شود.
اردکانیان باتاکید بر اصل مدیریت تقاضا یادآور شد: همزمان با اینکه در مناطق مختلف کشور نیروگاه جدید می‌سازیم و روش‌های مختلف تامین آب را دنبال می‌کنیم؛ اما این ایده‌ها و یا زمینه‌های تامین آب جدید ما را نباید از وضعیت کنونی مصرف غافل کند که اگر در عرصه مصرف چاره‌جویی نکنیم، تامین منابع جدید نیز همچون آبی است که داخل یک مشک سوراخ ریخته می‌شود.
او در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه قدیمی‌ترین دولت‌های دنیا حول موضوع آب شکل گرفته است، تصریح کرد: این مسئله در ذات آب است که به لحاظ جنبه‌های مختلفی که دارد قادر است یک دولت آب محور را شکل بدهد. در هر جای دنیا نیز که مسئله آب حل شده قدم آغازین آن این بوده که ماهیت چند انضباطه آب به رسمیت شناخته شده است.
وزیر نیرو یادآور شد: در کشور ما نیز این مسئله از سوی دولت آغاز شده و در اسفندماه سال گذشته پس از بحث‌های متعدد در دولت به این جمع بندی رسیده‌ایم که برای حل مسئله آب همه ما بایستی در مقیاس حوضه‌های آبریز، زیرحوضه‌ها و دشت‌ها با هم کار کنیم و بر این اساس کارگروهی برای سازگاری با کم آبی تشکیل شد.
اردکانیان افزود: بنابراین مقرر شده تا پس از این در پی مقابله با خشکسالی نباشیم چررا که مقابله با خشکسالی دارای مفهومی موقتی است ولی سازگاری با کم آبی تاکید بر این دارد که کم آبی همزاد ماست، با چنین وضعیتی متولد می‌شویم و آن را به نسل‌های بعد ازخود می‌سپاریم.

او خاطرنشان کرد: گام‌های اولیه در این زمینه از سوی دولت برداشته است اما مطمئنا این مسیر باید با شتاب بیشتری دنبال شود و برای تامین آب و برق دیگر اتکای به مهندسان کفایت نمی‌کند.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه برای مدیریت مصرف و جلب مشارکت عمومی به هنر و علوم اجتماعی نیاز داریم، اظهار کرد: ما برای موفقیت در این بخش به دانش‌هایی نیاز داریم که با رفتار انسانی سروکار دارد. امسال مشکل کم آبی موجب شد تا حتی در بخش برق نیز با مشکلات متعددی مواجه شویم که اگر برای این مسئله چاره جویی نکنیم، زبان و پل‌های جدیدی برای ارتباط با مردم تدارک نبینیم مسلما با مشکلات جدی‌تری روبه‌رو خواهیم شد.
اردکانیان تاکید کرد: ما در عین اینکه باید به گذشته و اشتباهات پیشین خود بپردازیم و در پی تصحیح آن‌ها باشیم ولی باید بدانیم که فرصت بسیار کمتر از آن است که تنها در گذشته بمانیم.

حل مشکل آب کشور نیازمند همکاری به هم پیوسته است
وی با بیان اینکه در هر نقطه از دنیا که مسئله آب حل شده به دلیل وجود فضای به هم پیوسته‌ای همکاری است، ادامه داد: امروزه در کشور این نیاز را به شدت احساس می‌کنیم که مردم بایستی سهم و نقش مالکانه خود را نسبت به چگونگی مصرف منابع زیست محیطی پیدا کنند.
وزیر نیرو خطاب به حاضران در این نشست گفت: در طی این مدت تلاش کرده‌ایم با هر مجموعه‌ای که به عنوان گروه مرجع در کشور به رسمیت شناخته شده و با مردم در ارتباط است همکاری دو طرفه را آغاز کنیم و به یک چارچوب ذهنی و کلامی مشترک برسیم تا در میان گروه‌هایی همچون هنرمندان اشتیاق و امیدواری به مدیریت این مسئله را ایجاد کنیم.
اردکانیان با تاکید بر اینکه در تلاش برای یک همکاری مستمر و موثر با هنرمندان هستیم، گفت: اگر چه در شرایط فعلی کشور در وضعیت وفور منابع مالی به سر نمی‌بریم اما در حیطه کاری خود با استفاده از امکاناتی که در اختیار داریم تلاش خواهیم کرد تا این گونه محدودیت‌ها مانع از عملیاتی شدن برنامه‌های مشترک ما نشود.
وزیر نیرو تصریح کرد: اگر حتی همین آب موجود را برای سال‌های متمادی با چنین وضعیت کم بارشی در اختیار داشته باشیم باز هم مدیریت درست منابع آب می‌تواند نیازهای جامعه را به خوبی پاسخگو باشد. در بخش انرژی نیز همین امیدواری وجود دارد که با اتکا به دانش و فناوری و نیز همراهی از ناحیه مردم شرایط به گونه‌ای پیش برود که تابستان سال ۹۸ را بدون خاموشی سپری کنیم.

پیشنهاد تشکیل کارگروه مشترک میان وزارت نیرو و خانه سینما
وزیر نیرو ادامه داد: پیشنهاد می‌کنم که کارگروه مشترک میان وزارت نیرو و خانه سینما تشکیل شود و با تعریف پروژه‌های مختلف کوتاه مدت و میان‌مدت برای آن هر چه سریع‌تر وارد فاز اجرایی شود.
اردکانیان اظهار امیدواری کرد که در این دوره شاهد یک همکاری نزدیک و مستمر بین مجموعه هنرمندان کشور با وزارت نیرو باشیم و این افراد می‌توانند به عنوان یک میان‌بر جدی این فاصله را میان وزارت نیرو و مصرف کنندگان برای انتقال صحیح، صریح و موثر مطالب به جامعه جبران کنند.

انتهای پیام/

169 / 161

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار