ایجاد اشتغال در بخش برق با استفاده از ظرفیت استارت آپ‌ها

مدیرعامل شرکت توانیر نقش استارت آپ‌ها را در زمینه فرهنگ سازی مدیریت مصرف برق مهم برشمرد و گفت: در صورت استفاده از ظرفیت استارت آپ ها در زمینه فرهنگ سازی و مدیریت مصرف برق، برای جوانان تحصیل کرده و صاحب نظران، اشتغال زایی نیز ایجاد خواهد شد.

به گزارش گروه علم وفناوری ایسکانیوز، محمدحسن متولی‌زاده در بازدید رئیس کمیسیون انرژی مجلس از پروژه‌های برق منطقه‌ای خراسان اظهار داشت: افزایش مصرف برق در کشور نیازمند سرمایه‌گذاری‌های جدید است که این امر بیشترین فشار را در زمینه نقدینگی و بدهی به این صنعت ایجاد کرده است.
محمدحسن متولی‌زاده افزود: با توجه به مصرف بالای برق در کشور لازم است تا خطوط و پست‌های برق جدید احداث شود و این امر تابع ارز و 70 درصد بدهی‌ها و مشکلات مربوط به این بخش است.

وی در این خصوص به راه حل‌ها نیز اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به ترکیب مصرف برق در کشور سالانه 23 هزار مگاوات مصرف مربوط به بار سرمایشی است و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرده سالانه 850 هزار دستگاه کولر گازی وارد کشور می‌شود.
وی در همین رابطه تصریح کرد: اگر مصرف‌کنندگان کولر گازی، دمای آن را روی 24 درجه تنظیم کنند، حدود 5 هزار مگاوات مصرف برق در کشور کاهش می‌یابد که این امر نیاز به فرهنگ سازی دارد.
متولی زاده نقش استارت آپ‌ها را در زمینه فرهنگ سازی مدیریت مصرف برق مهم برشمرد و گفت: در صورت استفاده از ظرفیت استارت آپ ها در زمینه فرهنگ سازی و مدیریت مصرف برق، برای جوانان تحصیل کرده و صاحب نظران اشتغال‌زایی نیز ایجاد خواهد شد.

تسویه بخشی از بدهی‌های صنعت برق
مدیرعامل شرکت توانیر در ادامه به کمک‌های دولت و مجلس به صنعت برق نیز اشاره کرد و اظهار داشت: مجلس با تصویب بند «و» تبصره 5 در سال گذشته کمک کرد که 5 هزار میلیارد تومان از بدهی‌های صنعت برق را تسویه کنیم و همچنین تسویه بدهی‌های مالیاتی از دیگر اقدامات بوده و تاکنون 500 میلیارد تومان تسویه شده است.

اصلاح تعرفه‌ها، استفاده از ظرفیت صندوق توسعه ملی و تبصره 4
در ادامه مصطفی رجبی معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر ضمن تشکر از مجلس به دلیل تصویب مصوبات مهم در خصوص صنعت برق، در خصوص کسری منابع برای سال 1398 اظهار داشت: طبق ارزیابی‌های انجام شده باتوجه به افزایش 20 درصد هزینه‌های پرسنلی در سال آینده، مبالغ در آمدی صنعت برق فقط بخش اداری را پاسخگو است و برای توسعه چیزی باقی نمی‌ماند که باید در این زمینه راهکارهایی پیدا کنیم.
وی در این زمینه راهکار اصلاح تعرفه‌ها، استفاده از ظرفیت صندوق توسعه ملی و تبصره 4 را مهم دانست.
رجبی در ادامه اظهار داشت: برای پیک سال آینده یکی از این راهکارهای جبران کمبود تولید استفاده از ظرفیت های تولید برق در وزارت نفت، پتروشیمی‌ها و سایر موارد است.
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر افزود: یک مدل جذاب برای خرید برق آنها طراحی شده تا بتوانیم برق تولیدی آنها را در ساعات پیک به مدت 4 ماه خریداری کنیم، بنابراین نیاز به سرمایه‌گذاری جدید نیست.
وی همچنین گفت: طبق بررسی‌ها، بیش از 1500 مگاوات برق از نیروگاه‌های کوچک مثل دی‌جی‌ها و خود تأمین‌ها تا قبل از پیک سال آینده وارد مدار خواهد شد.
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر در پایان استفاده از کسب و کارهای جدید و استارتاپ‌ها را از اقدامات دیگر عنوان کرد که جوان‌های تحصیل کرده می‌توانند در این حوزه فعالیت کنند و در جهت فرهنگ‌سازی و کاهش مصرف راهکار ارائه دهند.
وی همچنین همچنین خاطرنشان ساخت: استفاده از ظرفیت روزنامه‌ها و شبکه‌های اجتماعی نیز می‌تواند در این زمینه مؤثر باشد.

انتهای پیام/

کد خبر: 989163