محصول آزمایشگاهی اقتصادی‌تر از نمونه صنعتی

شرکت رشد نانو فناوران تا کنون 7 میلیارد ریال فروش داشته که این محصول برای آزمایشگاه ها، نسبت به صنایع، جذاب تر بوده است.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، در شرایط اقتصادی امروز استفاده از یارانه های نمایشگاهی می تواند به فناوری نانو در راستای تجاری سازی و تولید ثروت بیشتر کمک کند. علی اخوان مدیرعامل شرکت رشد نانو فناوران در مورد اقدامات این شرکت برای حضور بیشتر در بازار رقابت لوازم و تجهیزات آزمایشگاه‌های نانو الکترونیک در ایران گفت: حجم فروش محصولات شرکت در سال جاری حدود 700 میلیون تومان بوده و با وجود 2.5 میلیارد تومان پیش فاکتوری که در نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران صادر شده است پیش بینی می شود 10 درصد از این پیش فاکتورها یعنی 250 میلیون تومان منجر به عقد قرارداد قطعی شود.

وی در ادامه افزود: تلاش داریم تا بازار محصولات قبلی را متنوع کنیم بر همین اساس اقدام بعدی ما برای افزایش حجم فروش، صادرات است که در این راستا مذاکرات خود را با یک شرکت اروپایی آغاز کردیم و امیدواریم که بتوانیم محصولات خود را در بازارهای بین المللی نیز عرضه کنیم.

اخوان در مورد بازار هدف محصولات شرکت رشد نانو فناوران گفت: تاکنون بیشترین بازار هدف محصولات ما آزمایشگاه‌ها بودند زیرا قیمت تمام شده نمونه‌های صنعتی چند برابر نمونه آزمایشگاهی است و هنوز هیچ واحد صنعتی ای برای سرمایه گذاری و خرید اقدام نکرده است.

شرکت رشد نانو فناوران با چند محصول مختلف در ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران حضور داشت که از میان آنها تنها دو محصول گواهی نانو مقیاس از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو داشت. اخوان در مورد این دو دستگاه خاطرنشان کرد: سامانه زدایش عمیق سیلیکون با استفاده از یون های واکنشگر (DRIE) برای لایه برداری یا زدایش ویفرهای سیلیکونی تک کریستال و پلی‌کریستال با استفاده از گازهای فعال در اتسمفر پلاسما القا شده استفاده می‌شود و کاربرد آن در سیستم‌های الکترونیکی و میکروالکترومکانیکی (MEMS)، استفاده جهت حکاکی و لایه برداری عمیق است. محصول دیگر نیز سامانه رشد نانولوله‌های‌کربنی با استفاده از پلاسمای جریان مستقیم در فشار پایین است. لایه‌نشانی شیمیایی بخار (CVD) یکی از مهمترین روش‌های پوشش‌دهی است که امروزه کاربردهای آن هم در حوزه صنعتی و هم تحقیقاتی بسیار گسترده شده است.کاربردهای آن در لایه‌نشانی مواد مختلف برای ریزساخت‌ها (microfabrication) در فرم‌های مختلف شامل تک‌کریستال‌ها، پلی‌کریستال‌ها، آمورف و ساختارهای با رشد هم‌بافته (epitaxial)، پوشش‌های مقاوم به سایش و خوردگی بر روی ابزارآلات، یاتاقان‌ها و مته‌ها، نانولوله‌های کربنی، تولید ادوات نیمه‌هادی‌ها است.

انتهای پیام/

کد خبر: 991545