هیچ تعهدی برای استخدام سربازمعلمان نداریم

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش گفت: گزینش و شرکت در دوره آموزشی که در مورد سرباز معلمان انجام می‌گیرد، قوانین و مقررات آموزش و پرورش است و منجر به تعهد استخدامی نمی‌شود.

به گزارش ایسکانیوز، علی الهیار ترکمن معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که «آیا دیگر سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها امریه خودشان را به دورترین و محروم‌ترین مناطق کشور میفرستند؟»، گفت: اینکه سربازمعلمان تعهد استخدامی را طلب می‌کنند اصلاً صحبت درستی نیست و هر فرد که وارد حرفه سربازمعلمی می شود با علم به شرایط وارد می‌شود. ما همان ابتدا محل خدمت سربازمعلمان را مشخص می‌کنیم و اگر آنها می‌بینند که منطقه دور است یا رفتن و برگشتن سختی دارد، شرکت نکنند؛ ما اجبار نمی‌کنیم بلکه ما شرایط را اعلام می‌کنیم و آنها به تمایل خودشان و آگاهی از شرایط سربازمعلمی وارد این حرفه می‌شوند.

الهیار ترکمن در پاسخ به پرسش دیگر مبنی بر «آیا حقوق امریه دیگر سازمان‌ها و وزارتخانه‌های کشور به اندازه سربازمعلم هست؟ و احتمالا در جریان نیستید که حقوق امریه دیگر سازمان ها سه، چهار برابر امریه آموزش و پرورش هست»؛ گفت: قویاً این موضوع تکذیب می‌شود چون ما جدول حقوقی را از ستاد کل نیروهای مسلح می‌گیریم و اجازه هیچ دخل و تصرفی را در پرداخت حقوق سرباز معلمان نداریم.

وی در پاسخ به این پرسش که «آیا امریه دیگر سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها هم همانند سرباز معلم هستند و مسؤولیت تعلیم و تربیت آینده‌سازان این کشور را برعهده دارند؟»، افزود: معمولاً در دستگاه‌های اجرایی، امریه‌ها در مشاغل تخصصی وارد می‌شوند و از بعد کارهای کارشناسی، خدماتی را ارائه می‌کنند.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: سرباز معلمان آموزش و پرورش اگر خدمات آموزشی ارائه می‌کنند، امریه‌های سایر دستگاه‌ها نیز یک سری خدمات کارشناسی ارائه می‌کنند و اینطور نیست که چون سرباز معلم در آموزش و پرورش تدریس می‌کند، مزیت بیشتری نسبت به امریه‌هایی که در دستگاه‌های دیگر فعالیت می‌کنند، دارد.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه «آیا امریه دیگر سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها مصاحبه علمی می‌شوند؟ و به این دقت و سختگیری آموزش و پرورش، گزینش انجام می‌دهند؟»، اظهار کرد: امریه سایر دستگاه‌ها نیز مصاحبه تخصصی دارند یعنی هر کسی متناسب با رشته‌اش در هر دستگاهی که می‌رود مسؤولان آن دستگاه دقیقاً مصاحبه تخصصی می‌کنند.

الهیار ترکمن اضافه کرد: موضوع گزینش یکی از اصلی‌ترین الزامات و قانون‌های وزارت آموزش و پرورش است و ما هم اگر گزینش انجام می‌دهیم کاملا منطبق با قانون انجام می‌گیرد.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش در واکنش به این جمله که «سربازمعلمان در گزینشی که مربوط به یک استخدام رسمی است، شرکت می‌کنند؛ معاینات پزشکی انجام می‌دهند و به دوره ضمن خدمت فرستاده می‌شوند»، گفت: این موارد را که می‌گویند هیچکدام مزیت نیست که موظف باشیم این عزیزان را استخدام کنیم؛ این موارد جزو مقررات آموزش و پرورش است و شرایط کار در آموزش و پرورش ایجاب می‌کند که این بزرگواران گزینش شوند، قطعاً معاینات پزشکی دهند و در دوره‌ها شرکت کنند، در حقیقت الزام سربازمعلمی، این اقدامات است و آنها با علم به این شرایط وارد می‌شوند.

وی در واکنش به جمله دیگر سربازمعلمان که عنوان کردند «سربازمعلمان در دانشگاه فرهنگیان دوره می‌بینند و تمام مراحل گزینشی یک استخدام رسمی را طی می‌کنند»، افزود: اگر دوره آموزشی را می‌گذارنند برای انجام آن دو سال خدمت سربازی است که به صورت امریه می‌گذرانند؛ هیچ کدام از این صحبت‌های این عزیزان منجر به الزام آموزش و پرورش و تعهد آموزش و پرورش به استخدام آنها نمی‌شود.

الهیار ترکمن در پاسخ به پرسش سربازمعلمان مبنی بر اینکه «این خیلی خوب است که برای کسی که دو سال در دورترین و محروم‌ترین مناطق کشور با کمترین حقوق و مزایا تمام تلاش خودش را برای وزارت آموزش و پرورش و فرزندان و آینده سازان کشور انجام داده است، امتیاز در نظر بگیرید اما فکر نمی‌کنید این شرط ها کمی بی انصافی و ظلم در حق ما باشد؟»، گفت: ملاک انصاف و بی‌انصافی، رعایت قانون و مقررات است؛ هر چیزی که در مورد سرباز معلمان عزیز انجام می‌گیرد، قوانین و مقررات آموزش و پرورش است و منجر به تعهد استخدامی نمی‌شود.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر قانون برنامه ششم، ما را ملزم کرده است که صرفاً استخدام‌های خود را از طریق دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی انجام دهیم و به همین خاطر ما طبق قانون مجاز نیستیم که سرباز معلمان را استخدام کنیم.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش گفت: سرباز معلم باید مثل داوطلبان دیگر در آزمون‌های استخدامی آموزش و پرورش شرکت کند و چون سابقه تدریس دارد و 2 سال با حوزه تدریس آشنا شده است، می‌تواند از یک امتیازی برخوردار شود که در زمان مصاحبه لحاظ می‌شود.

فارس

انتهای پیام/

کد خبر: 991987