معرفی مجریان گروه‌های غیرمجاز گردشگری بدون مجوز به مراجع قضائی

شنبه 18 اسفند 1397 - 11:17
کد مطلب: 998863
تورهای گردشگری

در راستای ساماندهی گشت‎ها و گروه‌های غیرمجاز گردشگری خوزستان و آگاه‌سازی عموم مردم، جلسه مشترکی با حضور ارگان‌های ذی‌ربط در محل دفتر معاون قضائی دادستان اهواز برگزار شد.

به گزارش ایسکانیوز، دراین جلسه، مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان با تأکید بر ضرورت ساماندهی گشت‎های غیرمجاز در راستای توسعه گردشگری استان افزود: حادثه چال‎کندی دزفول نمونه و مصداقی برای عواقبی است که گشت‎های غیرمجاز ممکن است با آن‎ روبرو شوند.

سیدحکمت‎اله موسوی در ادامه صدور حکم قضایی برای برای گشت‎های غیرمجاز را خواستار شد و گفت: باتوجه به گستردگی و توسعه تورگردانی،حکم قضایی به منظور جلوگیری از خروج گشت‎های غیرمجاز توسط پلیس راه و اداره حمل و نقل از اهمیت بسیار والایی برخوردار است.

معاون قضایی دادستان اهواز در ادامه با بیان این‎که وظایف دادگستری دراین زمینه کاملا مشخص است افزود: محدودیت‎های قانون در مواردی باعث می‎شود افراد به برگزاری گشت‎های غیرمجاز اقدام کنند.

همچنین احمدیپور نماینده ادارهکل حملونقل و پایانههای استان نیز در این نشست با اشاره به جلسهای که با انجمن صنفی شرکتهای حملونقل و سایر دستگاههای مرتبط در آن ادارهکل برگزار شد گفت: باتوجه به اینکه برای بستن قرارداد میان شرکتهای حملونقل و دفاتر خدمات مسافرتی گردشگری، به اطلاعات دفاتر یادشده نیاز است، بنابراین لازم است فهرست دفاتر به سازمانهای مرتبط ارائه شود.

وی یکی از راههای کنترل تورهای غیرمجاز را محل پایانهها دانست و با تشریح برخورد با شرکتهای متخلف از راه کمیسیون ماده 11 افزود: با استفاده از این ماده می‎توان کارت هوشمند راننده را نیز توقیف کرد.

سوسن جهرمی رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان هم در این جلسه هدف از ساماندهی تورهای غیرمجاز را جلوگیری از سفر مردم ندانست و خاطرنشان کرد: گشت‎های غیرمجاز متأسفانه در سراسر کشور برپا می‎شود و پیشنهاد می‎کنم یک نظارت تلفیقی با حضور نمایندگان انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری، انجمن صنفی راهنمایان گردشگری، ادارهکل نظارت بر اماکن عمومی و کارشناس معاونت گردشگری استان به صورت مقطعی و در محلهای حرکت گشت‎های غیرمجاز انجام شود.

او همچنین پیشنهاد کرد: اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان با راهنمایان کارتدار و نیز دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری دارای مجوز بند (ب) که به فروش مجوز فعالیت خود اقدام می‎کنند برخورد کند.

گفتنی است در این جلسه مصوب شد ادارهکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان در راستای وظایف قانونی فهرست دفاتر و شرکتهای حقیقی- حقوقی دارای مجوز فعالیت بند (ب) را از راه فضای مجازی و غیرمجازی به اطلاع عموم مردم برساند.

همچنین این اداره‎کل مکلف شد فهرست این دفاتر و شرکت‎ها را به ادارهکل حملونقل و پایانههای استان و فرماندهی پلیس راهور استان در راستای نظارت قانونی اعلام و افراد حقیقی - حقوقیای که بدون مجوز به برگزاری گشت اقدام مینمایند را شناسایی و برای تعقیب قانونی به مراجع قضائی معرفی کند.

همچنین باتوجه به این‎که قانونگزار برای افراد حقیقی- حقوقی غیرمجاز مجازات تعیین نموده است، نیروی انتظامی مکلف شد در صورت مشاهده گشت‎های غیرمجاز (اتوبوس و مینیبوس ...)، بی‎درنگ مراتب را به ادارهکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان برای اقدام قانونی اعلام دارد.

از دیگر مواردی که در این نشست به تصویب رسید این بود که اداره‎کل حملونقل جاده‎ای و پایانههای استان به صورت بخشنامهای و عندالزوم در جلسهای با مدیران شرکتهای حملونقل اهمیت موضوع همکاری با دفاتر/شرکتهای خدمات مسافرتی و گردشگری دارای مجوز بند (ب) را اعلام کند.

در ادامه همچنین مصوب شد انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان صرفاً برای شرکتها- دفاترخدمات مسافرتی و گردشگری دارای مجوز فعالیت بند (ب)، راهنمای کارتدار معرفی کند.

در پایان همه ارگان‎های زی‎ربط حاضر در جلسه مکلف شدند بنابر وظایف قانونی افراد حقیقی/ حقوقی غیرمجاز را به ادارهکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای پیگیری قضائی معرفی کنند و هر سه ماه یکبار نیز اقدامات بعمل آمده را در راستای وظایف قانونی به این اداره‎کل ارائه نمایند.

گفتنی است؛ این جلسه با حضور سیدحکمت‎اله موسوی مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان، سام نریمانی معاون قضایی دادستان اهواز، سوسن جهرمی رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان و نمایندگان ادارات کل اموراجتماعی و فرهنگی استانداری، نظارت بر اماکن عمومی و حمل ونقل و پایانههای استان و نیز نمایندگان انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری استان، پلیس راهور، پلیس فتا و ستاد فرماندهی نیروی انتظامی برگزار شد.

انتهای پیام/

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار