بوستان جنگلی سرخه حصار، ثروت ملی و واقعی ماست

یکشنبه 19 اسفند 1397 - 14:02
کد مطلب: 999060
کاشت نهال، نماد و عملی دلنشین و خوشایند

شهردار منطقه 13 گفت: اصولا کاشت نهال یک نماد و عملی دلنشین و خوشایند است هزاران درود به گذشتگان ما که دوستدار واقعی طبیعت بودند ، نهال ، درخت و جنگل کاشتند و قرن ها نگهبان دلسوز و افتخاری  و بدون مراسم هفته درختکاری بودند.

به گزارش ایسکانیوز، مرتضی رحمان زاده با اشاره به نامگذاری 15 تا 22 اسفند ماه به نام هفته درختکاری و منابع طبیعی در اهمیت و جایگاه مهم این هفته گفت: ما امروز به شکرانه این نعمات خدادادی و به پاس حق شناسی در این ساعات، میهمان این کوه ها، گیاهان و جانداران این بوستان جنگلی زیبا هستیم.

شهردار منطقه با ذکر حدیثی از رسول اکرم (ص) در خصوص ثواب درختکاری تصریح کرد : از خاطرمان نرود که پیامبر رحمت در فتح شهر مکه به لشکرش دستور داد هیچ درختی را قطع نکنند که یک فرمان مترقی و کاملا دوستدار طبیعت است.

وی ادامه داد: درختان آنقدر قرب و منزلت دارند که با بهترین نام ها و عناوین نامگذاری و کاشته می شوند ،کاشت درختان به یاد و نام شهدای گمنام ، کاشت درختان به یاد و نام مبارک مادران شهدا.

شهردار منطقه گفت: یادمان باشد ثروت ما فقط حساب های بانکی و یا چاه های نفت و.. نیستند، ثروت ملی و واقعی ما همین جاست، همین بوستان جنگلی سرخه حصار با 250 هزار اصله درخت که از سال 96 تا 76 بعد از تشکیل شورای اسلامی پنجم و انتخاب شهردار محترم تهران، 25 هزار اصله نهال دیگر هم به آن اضافه شده است.

وی گفت: دفترچه مدیریت بهره برداری و نگهداری سرخه حصار بعد از یک دوره 30 ساله در دوران شهرداری وقت با وزیر کشاورزی امضا شده، در سال 98 به اتمام می رسد که بنا براین بیش از چهل جلسه کارشناسی و مدیریتی و بازدید توسط شهردار منطقه و اداره کل منابع طبیعی صورت گرفته و منجر به امضا دفترچه مدیریت بهره برداری و نگهداری سرخه حصار توسط کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی و کمیته فنی سازمان جنگلها و مراتع کشور شده است و به مدت 30 سال دیگر جهت نگهداری و بهره برداری به شهرداری تهران واگذار شده است که امروز با حضور گرم مسئولان استانی و شهرداری تهران رونمایی می شود ، امید است این امر، فتح بابی جهت توسعه ، نگهداری فضاها و جنگل های سطح شهر تهران شود.

بیشتر بیماری های نوپدید نظیر اوتیسم ناشی از آلودگی هوا است و باید تهران را با توجه به آسیب پذیر بودنش در آلودگی هوا با کاشت درخت و توسعه جنگل‌کاری از این نوع بیماری ها مصون کنیم

لزوم هم افزایی در مراسم درختکاری

استاندار تهران با حضور در این مراسم با بیان اینکه استان تهران به لحاظ عرصه منابع طبیعی و جنگل کاری فقیر است گفت: این در حالی است که برای کاهش میزان آلایندگی نیاز به جنگل کاری بیشتری داریم.

وی هم افزایی در موضوع درختکاری را ضروری خواند و افزود: در میان اعضای شورای شهر و شهردار تهران یک نگاه تخصصی زیست محیطی ایجاد شده است، از طرف دیگر در سازمان منابع طبیعی نیز تلاش های خوبی صورت می پذیرد، اما علاوه بر همه این ها به یک هم افزایی بزرگ نیاز داریم .

وی افزود: بیشتر بیماری های نوپدید نظیر اوتیسم ناشی از آلودگی هوا است و باید تهران را با توجه به آسیب پذیر بودنش در آلودگی هوا با کاشت درخت و توسعه جنگل‌کاری از این نوع بیماری ها مصون کنیم.

محسنی بندپی ادامه داد: در رفع مسائل زیست محیطی اجتماعی کردن این فرآیند و مشارکت دادن مردم و ترویج فرهنگ درختکاری راهگشا است.

وی گفت: آلودگی هوا و خاک و دفع پسماند و آلودگی صوتی در راس چالش های زیست محیطی استان تهران است.

همچنین طاهری ، مدیر اداره کل منابع طبیعی استان تهران در این مراسم در خصوص ضرورت تبدیل منابع طبیعی به فرهنگ عمومی ، تثبیت مالکیت اراضی ملی و ایجاد فضای سبز و جنگلکاری سخن گفت.

گفتنی است به مناسبت گرامیداشت هفته منابع طبیعی و روز درخت و درختکاری، آیین کاشت 1500 نهال و رونمایی از کتابچه مدیریت و بهره برداری بوستان جنگلی سرخه حصار با حضور دکتر محسن بندپی، استاندار تهران ،مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران،صدر اعظم نوری ، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران، شهربانو امانی عضو شورای اسلامی شهر تهران، طاهری مدیر کل منابع طبیعی استان تهران ،علیپور رییس مرکز مدیریت محیط زیست شهرداری تهران،روحانیون معزز ، مدیران شهری ، اعضای شورایاری محلات، فعالان محیط زیست و دوستداران طبیعت به میزبانی و دعوت مرتضی رحمان زاده، شهردارمنطقه 13 در پیاده راه سلامت بوستان جنگلی سرخه حصار برگزار شد.

در پایان مراسم، ضمن کاشت نهال، از کتابچه مدیریت و بهره برداری بوستان جنگلی سرخه حصار رونمایی کردند.

انتهای پیام/

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار