جولانگاهی برای ایده‌های نو

ماهیت علوم اعصاب و شناختی و نقش پررنگی که این علوم در نظام سلامت و خدمات عمومی دارند تا دانش مغز به عنوان یک دانش عمومی و پرکاربرد ظاهر شود.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، ماهیت علوم اعصاب و شناختی و نقش پررنگی که این علوم در نظام سلامت و خدمات عمومی دارند تا دانش مغز به عنوان یک دانش عمومی و پرکاربرد ظاهر شود. همین موضوع باعث شده تا ورود این دانش به چرخه ثروت نتایج مثبتی برای سرمایه گذاران و دولت‌ها داشته باشد. مغز، فعالیت‌ها و بیماری‌های مرتبط با آن که از زندگی روزمره انسان‌ها قابل جدایی نیست از آن حوزه‌ای جذاب برای مهندس‌ها و فناوران ساخته است.

گسترده شدن و استحکام روابط میان علوم اعصاب و دیگر علوم در سایه علوم شناختی نیز مزید بر علت شده است تا فناوری‌های مطالعه مغز، تحریک مغز و ایمپلنت‌های عصبی پیشرفت روز افزونی داشته باشند و تبدیل به یک نقطه عطف در سیر پیشرفت این علوم شوند. همین موضوعات نقطه سرمایه گذاری امنی برای بسیاری از ارگان‌های دولتی، شرکت‌های خصوصی و کانون‌های کارآفرینی در سراسر دنیا شده است.

استارت‌آپ در لغت به معنی کسب و کار نوین است که ارتباط تنگاتنگی با فناوری‌های کامپیوتری دارد. از زمان پیشرفت چنین فناوری‌هایی، مغز عرصه مناسبی برای مبتکران و صاحبان ایده‌های نو بوده است تا ایده‌های خود از یک نرم افزار ساده گرفته تا ایده‌های بلند پروازانه‌ای همچون ساخت مغز مصنوعی را روی آن پیاده کنند. در طول زمان استارتاپ‌های فراوانی با موضوع ارتباط زیست شناسی و کامپیوتر شکل گرفته‌اند و جدیدا چندین استارتاپ مغز را هدف گرفته‌اند. طی یک طبقه بندی کلی غالب این استارتاپ‌ها که موضوع فناوری عصبی را هدف قرار داده‌اند در چهار گروه واسط‌های مغزی و ماشین، تحریک عصبی، ایمپلنت مغزی و پایش عصبی قرار می‌گیرند.

به عنوان مثال می‌توان به بیماری صرع اشاره کرد. تلاش برای درمان صرع با داروها و روش‌های جراحی مختلف قدمتی دیرینه دارد اما در حال حاضر فناوری‌های عصبی نیز پا به این میدان گذاشته‌اند. نوروپیس یکی از استارتاپ‌هایی است که در صدد بر آمده تا با طراحی یک ایمپلنت خاص و تعبیه آن با جراحی در مغز، تکانه‌های الکتریکی را کنترل کرده و از وقوع تشنج در مبتلایان جلوگیری کنند.

یک زندگی بدون درد آرمان این استارتاپ‌ها است. شمار بیمارانی که از دردهای مزمن رنج می‌برند رو به افزایش است. مطالعات، پایه‌های عصبی درگیر در رخداد بسیاری از دردهای مزمن را شناسایی کرده است. چنین اطلاعاتی در ساخت داروها برای درمان بیماری‌هایی مثل سندروم روده تحریک پذیر و میگرن کمک شایانی کرده است.

*عضو ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

انتهای پیام/

کد خبر: 1023908