تحریم ها باعث بازارسازی شرکت های دانش بنیان شد

رئیس بنیاد ملی نخبگان گفت: سال گذشته شرکت‌های دانش بنیان و فناور 12 هزار میلیارد تومان تسهیلات از بانک‌ها دریافت کردند که این رقم در سال جاری حداقل دو برابر می شود.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با بیان اینکه فعالیت شرکت‌های دانش بنیان و فناور در حوزه‌های مختلف و خصوصا حوزه‌هایی همچون دارو، غذا حائز اهمیت است، گفت: مشکلات صنایع در حوزه‌های مختلف موضوع مهمی است. به همین منظور هر هفته رویداد همرسانی عرضه و تقاضا در صندوق نوآوری برگزار می‌شود تا ارتباط بین این شرکت‌ها و صنایع تسهیل شود. این اقدام در صنایعی همچون فولاد که در آن با تحریم مواجه هستیم، مسئله‌ای مهم است.

تحریم‌ها باعث بازارسازی شرکت‌های دانش بنیان شد

ستاری درباره بازارسازی برای شرکت‌‌های دانش بنیان گفت: شرایط کشور با توجه به تحریم‌ها باعث شد تا بازار مناسبی در اختیار شرکت‌های فناور قرار گیرد و شرکت‌ها نیز از این شرایط راضی هستند اما این کافی نیست. در این راستا نیز کمیته‌های مشترکی توسط معاونت علمی و فناوری با وزارتخانه‌های مختلف راه‌اندازی شده تا این موضوع پیگیری شود. بخشی از این بازار در حوزه دولتی است که مسئولان باید پیگیر آن باشند اما مردم هم بخش دیگر این موضوع هستند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به ابلاغ مصوبه‌ای برای واحدهای صنعتی اشاره کرد و گفت: روز گذشته مصوبه‌ای را به واحدهای صنعتی ابلاغ کردم که واحدهایی تا سقف 50 میلیارد تومان می‌توانند ترک تشریفات مناقصه برای نمونه‌های اول تولیدی شرکت‌ها اختصاص دهند. با این اتفاق شرکت‌ها وارد فاز تولید نمونه اولیه می‌شوند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه باید سرمایه‌گذاری خطرپذیر در کشور برای توسعه فعالیت استارت‌آپ‌ها گسترش یابد، افزود: سال گذشته شرکت‌های دانش بنیان و فناور 12 هزار میلیارد تومان تسهیلات از بانک‌ها دریافت کردند اما قطعا این رقم در سال جاری حداقل دو برابر می‌شود. این موضوع، تاثیرگذاری پررنگ این شرکت‌ها در شکل‌گیری اقتصاد دانش بنیان را نشان می‌دهد. البته این رقم به غیر از تسهیلات دریافت شده از صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق‌های پژوهش و فناوری است.

ستاری درباره میزان صادرات این شرکت‌ها نیز گفت: هدف‌گذاری یک میلیارد دلاری برای صادرات شرکت‌های دانش بنیان داریم. همچنین به واسطه فعالیت این شرکت‌ها برای 300 هزار نفر به صورت مستقیم اشتغال‌زایی شده است. در سال جدید هم حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان توسعه یافته و تمام وزارتخانه‌ها به دنبال گسترش این شرکت‌ها هستند.

انتهای پیام/

کد خبر: 1030409