صندوق پژوهش و فناوری در حوزه نفت راه‌ندازی می‌شود

رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: قرار است صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی در راستای ارائه تسهیلات به شرکت های دانش بنیان این حوزه راه اندازی شود.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، علی وحدت در اولین رویداد توسعه فناوری ویژه اقلام پرمصرف گاز که امروز در محل صندوق نوآوری و شکوفایی با حضور وزیر نفت برگزار شد، گفت: شکل‌دهی اکوسیستم فناوری در سال‌های اخیر بهتر شده و نشانه‌های آن نیز قابل مشاهده است. اکوسیستم نوآوری شامل ۴۶۰۰ شرکت دانش بنیان، ۶ هزار استارت آپ، نزدیک به ۳۰ صندوق پژوهش و فناوری که مجوز اخذ کرده‌اند، شتاب دهنده‌ها و مراکز نوآوری و غیره است که در سال‌های اخیر رشد و توسعه پیدا کرده‌اند.
وحدت افزود: با وجود شرایط تحریم، رشد اکوسیستم فناوری در کشور خوب بوده اما مهمترین مساله این است که از توانایی استارت آپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان در حل مسائل مهم کشور و دستگاه‌های اجرایی بهره ببریم.
وی با تاکید بر اینکه شرکت‌های دانش بنیان همواره از توانایی خوبی برای رفع مشکلات در هر حوزه‌ای برخوردارند، گفت: چنین رویدادهایی در محل صندوق نوآوری برگزار و نیازهای فناورانه از سوی صنایع مختلف ارائه می‌شود تا در این مسیر شرکت‌های دانش بنیان بتوانند با دانشی که دارند مسائل آنها را مرتفع کنند. به عبارت دیگر در رویدادها مسایل و مشکلات مطرح می‌شود و شرکت‌های دانش بنیان در جلسات با مخاطب خاص مذاکره می‌کنند و بسته مالی و تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی نیز مذاکرات را جذاب می‌کند. همچنین نمایشگاه حاشیه این رویداد نیز در اصل نمایش توانمندی شرکت‌های دانش بنیان است که متقاضیان فناوری و ارائه کنندگان در کنار هم قرار می‌گیرند.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به حمایت‌های این صندوق از شرکت‌ها و خریداران محصولات دانش بنیان گفت: اگر مساله‌ای به درستی توسط شرکت‌های دانش بنیان حل شود صندوق نوآوری و شکوفایی برای فروش آنها تسهیلاتی را اعطا می‌کند. از سوی دیگر تسهیلاتی را به خریداران محصولات دانش بنیان اختصاص می‌دهیم. فارغ از دولتی یا خصوصی بودن، هر مجموعه‌ای که از شرکت‌های دانش بنیان محصول یا خدمات خرید کند می‌تواند از تسهیلات لیزینگ ۹ درصد سه ساله صندوق بهره ببرد..
وی تصریح کرد: امیدواریم صنعت نفت و گاز به عنوان مهمترین صنعت کشور اعتماد بیشتری به جوان‌ها و شرکت‌های دانش بنیان داشته باشد و بسیاری از نیازها در حوزه گاز برطرف شود و میزان قراردادهای این حوزه نسبت به سایر حوزه‌ها پیشی بگیرد.
بر اساس این گزارش، وحدت همچنین در حاشیه این رویداد در جمع خبرنگاران گفت: راه‌اندازی صندوق پژوهش و فناوری حوزه نفت در حال بررسی است تا بتواند به شرکت‌های دانش بنیان این حوزه تسهیلاتی را اعطا کند.

انتهای پیام/

کد خبر: 1045255