مصوبات دانشگاه آزاد اسلامی برای دفاع دانشجویان دکتری قانونی است

معاون آموزشی وزارت علوم به بیان توضیحاتی پیرامون بخشنامه‌های دانشگاه آزاد درباره دفاع دانشجویان دکتری پرداخت.

به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران(ایسکانیوز)،‌ علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره مصوبه دانشگاه آزاد پیرامون پیش دفاع دانشجویان دکتری، اظهار کرد: بخشنامه اجرای دوره های دکتری و در مجموع تحصیلات تکمیلی تحت یک آیین نامه یکپارچه به تمام دانشگاه ها ارسال شده است.

او در ادامه گفت: در این آیین نامه شرایط عمومی و کف اجرای دوره های دکتری آمده است و بحثی درباره پیش دفاع در آن ذکر نشده  و ضرورتی بر اجرای پیش دفاع قید نشده است، اما دانشگاه ها با توجه به شرایط، امکانات و برنامه های خود، آیین نامه های داخلی را تصویب کرده‌اند که مکمل آیین نامه یکپارچه است.

پیش دفاع جزو الزامات دوره دکتری نیست

خاکی صدیق با تاکید بر اینکه از دانشگاه ها خواسته شده که این آیین نامه های داخلی را تصویب کنند، ادامه داد: یک نسخه از این آیین نامه های تکمیلی توسط دانشگاه ها به وزارت علوم ارسال شده تا بررسی و تائید شوند و دانشگاه آزاد نیز همین رویه را اجرا کرده است.

به گفته این مقام مسئول، دانشگاه آزاد این اختیار را دارد که پیش دفاع بگذارد یا خیر و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد. 

معاون آموزشی وزارت علوم بیان کرد: این  بخشنامه ها جزو اختیارات دانشگاه آزاد است و اقدام خلاف قانونی انجام نشده است. اما پیش دفاع گذاشتن جزو الزامات دوره دکتری نیست.

ماجرای لغو پیش دفاع های دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد چیست؟

گفتنی است، بر اساس بخشنامه‌های پیش از سال ۹۸ دانشگاه آزاد، دانشجویان مقطع دکتری برای فارغ التحصیلی باید با ارائه یک مقاله استخراج شده از پایان‌نامه خود دفاع کنند. بر اساس بخشنامه جدیدی که در سال ۹۸ به تصویب هیئت امنای دانشگاه آزاد رسید، دانشجویان موظف شدند تا به ارائه دو مقاله که لزوما یکی از آن‌ها در مجلات بین‌المللی چاپ شده باشد، بپردازند.

این در حالی است که در بخشنامه پیش از سال ۹۸ دانشجوی مقطع دکتری می‌توانست جلسه پیش دفاع خود را بدون ارائه مقاله بگذراند و پس از آن به مدت دو ترم بدون پرداخت شهریه منتظر پاسخ پذیرش مقاله خود باشد. این بخشنامه برای کلیه دانشجویان ورودی سال‌های قبل از سال ۹۸ عطف به ماسبق شد. طبق این بخشنامه مصوب شده دانشگاه آزاد جلسه پیش دفاع دانشجویانی که تا ۱۵ آبان ماه ۹۹ موفق به دفاع نهایی نشده‌اند، «کان لم یکن» کرده و دانشجویان باید بر اساس شرایط، مجددا جلسه پیش دفاع را برگزار کنند.

کد خبر: 1087768

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 0 =