کرسی‌های آزاد اندیشی بستری مناسب برای ترویج عفاف و حجاب است

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد گفت: کرسی‌های آزاد اندیشی می‌تواند بهترین بستر برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در محیط علمی دانشگاه باشد.

علی اصغر یساقی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، درباره فعالیت‌های این واحد دانشگاهی در حوزه عفاف و حجاب اظهارکرد: اجرای دقیق موارد مندرج در آیین نامه آراستگی و شئون رفتاری دانشگاه آزاد اسلامی، جزو اولویت‌های اصلی واحد مشهد است و درحال حاضر نیز دانشجویان خوابگاهی و دارای دروس عملی، ملزم به رعایت کلیه بندهای مندرج در این آیین نامه هستند.

وی افزود: خوشبختانه تا امروز کلیه بندهای این آیین نامه و فرآیندهای قانونی آن به طور کامل اجرا شده است؛ دانشجویانی که این آیین نامه را رعایت نکرده اند ابتدا تذکر لسانی دریافت کرده‌اند، سپس تذکر کتبی و در نهایت نیز به مرکز مشاوره دانشگاه ارجاع داده شده‌اند. این دستورالعمل به طور کامل به تمامی جزئیات شئون رفتاری دانشجویان پرداخته است و دستورالعملی کامل محسوب می‌شود.

یساقی با اشاره به اجرای ضعیف این آیین نامه در برخی واحدهای دانشگاهی ادامه داد: اجرای دقیق تر این آیین نامه به سیاست‌های جدید معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی بستگی دارد که با به کارگیری مکانیزم‌های نظارتی دقیق‌تر، بر حسن اجرای این آیین‌نامه در واحدهای دانشگاهی نظارت داشته باشد. تاکنون سیاست جدیدی از سوی معاونت فرهنگی دانشگاه به واحدهای استانی ابلاغ نشده و لذا معاونان فرهنگی نیز براساس همان سیاست‌های قبلی نسبت به اجرای این آیین نامه اقدام می‌کنند.

معاون فرهنگی و دانشجویی واحد مشهد در پاسخ به سوالی مبنی بر مهم‌ترین چالش حوزه عفاف و حجاب در فضای دانشگاه تصریح کرد: توسعه کرسی‌های آزاد اندیشی نقش موثری را در ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در فضای دانشگاه خواهد داشت؛ باتوجه به شرایط جامعه و هجمه‌های گسترده علیه موضوع حجاب از سوی برخی رسانه‌های و شبکه‌های مجازی، کرسی‌های آزاد اندیشی می‌تواند بهترین بستر برای ترویج عفاف و حجاب در محیط علمی دانشگاه باشد.

وی اضافه کرد: دانشگاه باید بستری را فراهم کند تا دانشجویان به صورت آزادانه نظرات موافق و مخالف خود را در حوزه عفاف و حجاب بیان کنند؛ این فرآیند با دیدگاه شهید مطهری مبنی بر ابراز عقیده آزادانه مارکسیست‌ها در فضای دانشگاه نیز همخوانی دارد؛ لذا اگر این فضا در دانشگاه شکل بگیرد، اثر ایجابی بیشتری را نسبت به اقدامات دیگر خواهد داشت.

فضای دانشگاه نباید امنیتی و حراستی باشد

یساقی با بیان این که فضای دانشگاه نباید برای دانشجویان امنیتی و حراستی شود، تاکید کرد: ما نباید نگران شکستن برخی خط قرمزها از سوی دانشجویان باشیم چرا که موضوعی مانند عفاف و حجاب، آنقدر دارای استدلال‌های دقیق و منطقی است که افراد معتقد به این موضوع نباید نسبت به ابراز عقیده مخالفان و شکستن خطوط قرمز نگرانی خاصی داشته باشند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد خاطرنشان کرد: اقداماتی از قبیل تفکیک جنسیتی در دانشگاه با هدف ترویج فرهنگ عفاف و حجاب، معقول و مقبول نیست؛ برخی در اوایل انقلاب نیز به دنبال تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها بودند که امام(ره) اجازه این اقدام را ندادند. لذا اقدامی منطقی برای ترویج عفاف و حجاب بنظر نمی‌آید.

انتهای پیام/

کد خبر: 1080553

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 2 =