منتظر اقدام عملی آمریکا هستیم/ رفع تحریم‌ها نباید به تاخیر بیافتد

رئیس‌جمهور گفت: آمریکایی‌ها بارها اعلام کردند که راه دولت قبلی غلط بوده است اما این گفتن‌ها برای ما کافی نیست و منتظر عمل هستیم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجویی(ایسکانیوز)؛ حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت گفت: سال ۱۴۰۰، سال آستانه بهار کرونا است، سال آستانه پیروزی ملت ایران در برابر جنگ اقتصادی است. انشالله سال آینده، آستانه حرکت اقتصادی، رونق و جهش تولید هم خواهد بود.

روحانی درباره مسائل کروناویروس در سال گذشته بیان کرد: ملت ما کار بزرگی در زمینه کرونا انجام داد. این ملت با فرهنگ بلند، اطاعت از دستورات دینی، علمی و پزشکی، هماهنگی و کمک‌های مومنانه در طول این یک سال علیرغم اینکه در تحریم و فشار بودیم، سال را به خوبی گذراندیم. شاید اگر کشورمان را با کشورهای دیگر درمبارزه با کووید-۱۹ مقایسه کنیم، نمره خوب و قابل قبولی را داشته باشیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: همه تلاش کردند. ۶۱ جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا تشکیل شد، در این ستاد ۴۸۳ مصوبه داشتیم که همه آنها اجرا شدند و آخرین مصوبات مربوط به ایام عید نوروز ۱۴۰۰ است که امیدواریم یکی دو مصوبه مربوط به نوروز به طور کامل اجرا و عملیاتی شود.

وی درباره فعالیت کمیته‌های ستاد کرونا توضیح داد و گفت: کمیته‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا جلسات بسیار متعددی در این یک سال برگزار کردند. قرارگاهی که در این راه تشکیل شد، فعالیت و تلاش مستمری داشت. البته در صحنه کرونا، وزارت بهداشت و درمان و کادر درمان در خط مقدم هستند؛ اما همه پشتیبانی کردند، از بخش اقتصاد دولت گرفته تا نیروهای مسلح و همه مردم که در این راه تلاش و کوشش خود را انجام دادند.

روحانی در تبیین مشکلات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا اظهار کرد: همه کشورها به علت شیوع ویروس کرونا دچار مشکل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی شدند. این پاندمی، تنها سلامت را مورد قرار نداد؛ شغل و کسب و کار مردم، اقتصاد مردم، زندگی مردم، رفت و آمد خانوادگی مردم، مدارس، دانشگاه‌ها و همه را مورد تهدید و حمله قرار داد. البته برای هریک از این‌ها برنامه‌ریزی خوبی انجام شد.

رئیس‌جمهور شرایط دشوار کشور برای مقابله با ویروس کرونا را توضیح داد و افزود: ما می‌دانستیم در برابر کووید-۱۹ کسی ما را یاری نخواهد کرد. اگر هم بخواهیم از کشوری ماسک، ونتیلاتور یا تجهیزات پزشکی بخریم به ما نخواهند داد. حتی در واکسن می‌دانستیم مشکلات فراوانی در نقل و انتقال پول هست؛ اما همه این کارها انجام شد.

روحانی تسهیلات دولت برای مردم در مدت شیوع کووید-۱۹ را تشریح کرد و گفت: ما به مردم عزیز که در دشواری بودند در آغاز کرونا، وام یک میلیون تومانی دادیم. بدهی‌های مردم در آب، برق، بدهکاری‌های بانکی و مسائل دیگر را امهال کردیم که این کار یک تسهیل برای همه مردم بود. در کسب و کارهایی که دچار مشکل شدند وام در اختیارشان گذاشتیم، به مستاجرانی که در پرداخت ودیعه اجاره مسکن دچار مشکل بودند کمک کردیم و در همه این زمینه‌ها مردم را یاری کردیم.

وی ادامه داد: اقشاری که از نظر مالی تحت فشار بودند، در سه ماه اولیه یک کمک معیشتی فوق‌العاده پرداخت کردیم و در پایان سال هم برای چهار ماه این کمک معیشتی را پرداخت کردیم. یعنی در چهار ماه آخر برای حدود ۶۰ میلیون نفر، کمک معیشتی ماهی صد هزار تومان پرداخت کردیم.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه این موارد اقدامات مالی دولت در ایام کرونا بود، بیان کرد: بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد تومان به صورت بلاعوض یا به صورت وام در اختیار مردم قرار گرفت و یک میلیارد یورو هم به وزارت بهداشت و درمان برای تجهیزات پزشکی و نیازمندهای که داشتند تعلق گرفت. همچنین عقب‌ماندگی‌هایی که برای کادر درمان بود پرداخت شد.

روحانی اقداماتی که به صورت دسته‌جمعی انجام شده را مجموعه خوبی از فعالیت‌های مالی و درمانی برشمرد و گفت: فداکاری‌های کادر درمان در مقابله با کروناویروس و همچنین تلاش شرکت‌های دانش‌بنیان برای تجهیزاتی که نیاز داشتیم بسیار کار بزرگ و خوبی بود. در بعضی زمینه‌ها در آستانه صادرات برخی کالاها هستیم و کاملا بی‌نیاز شدیم.

رئیس جمهور افزود: دولت همچنین در حد توان تلاش کرد از لحاظ اقتصادی کمک‌هایی را برای مردم و کسب و کارهای آسیب‌دیده اختصاص دهد و در این راستا بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد تومان کمک بلاعوض و یا وام در اختیار مردم قرار گرفته و یک میلیون یورو هم به وزارت بهداشت و درمان برای تهیه تجهیزات پزشکی اختصاص یافت.

روحانی گفت: در زمینه خرید و ساخت واکسن کرونا هم اقدامات بسیار خوبی انجام شده که امیدواریم سال آینده واکسن داخلی در اختیار مردم قرار بگیرد و بی‌تردید سال آینده سال بهتری در کنترل و مهار این بیماری خواهد بود.

رئیس جمهور با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم های ظالمانه و غیرقانونی، گفت: از سال ۹۷ دیگر بحث تحریم مطرح نبود و وارد جنگ اقتصادی شدیم و در این جنگ نیز همانند جنگ ۸ ساله تنها بودیم و با همه توان ایستادگی و مقاومت کردیم.

روحانی ادامه داد: با وجود همه مشکلات در یک سال گذشته، درآمد حقوق بگیران ثابت را بیش از ۴۰ درصد افزایش دادیم و همزمان همسان‌سازی نیز انجام گرفت، ضمن اینکه برای اشتغال روستایی و تحت پوشش تأمین اجتماعی قرار دادن روستائیان اقدامات بسیار خوبی انجام گرفته است.

روحانی با ابراز تأسف از اینکه عده‌ای شرایط جنگ را در نظر نمی‌گیرند و با برجسته کردن نقاط ضعف، اقدام به سیاه‌نمایی می‌کنند، گفت: سیاه نمایی کار زشت و ناپسندی است در شرایط جنگ همه باید متحد و در کنار هم باشیم، نه اینکه یک نقطه ضعف را ترویج و بزرگ کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به افتتاح ۱۲ مجموعه پتروشیمی و همچنین پالایشگاه بزرگ بیدبلند و طرح عظیم انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی، اظهار داشت: تمام طرح‌هایی که افتتاح می‌شود در طول سال‌های ۹۴ الی ۹۶ سرمایه‌گذاری شده است.

روحانی افزود: انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به استان‌های هرمزگان، کرمان و یزد از جمله اقدامات بسیار بزرگی بود که در تاریخ کشور ثبت شد و می‌تواند تحول بزرگی در شرق کشور ایجاد کند. عملیات اجرایی خطوط دیگر این طرح را هم کلید زدیم که به واسطه آن آب از خلیج فارس به خراسان جنوبی و در نهایت خراسان رضوی انتقال می‌یابد و از خط دیگر نیز آب را به اصفهان، زاهدان و زابل منتقل می‌کند.

رئیس جمهور گفت: دولت توانست یک آرزوی ۴۰ ساله را برای افراد کم‌درآمد در زمینه آب، گاز و برق رایگان محقق سازد و در بنزین گازوئیل و گاز و گندم به خودکفایی رسیده و در برنج و شکر در مسیر خودکفایی هستیم و به فضل الهی این مسیر را ادامه خواهیم داد.

روحانی افزود: در بخش آب و برق در مجموع ۸۱ هزار میلیارد تومان طرح و پروژه افتتاح شده و در بخش صنعت بیش از ۷۰ هزار میلیارد تومان طرح به افتتاح رسیده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه از لحاظ سیاسی و سیاست خارجی موفقیت‌های بسیار بزرگی به دست آورده‌ایم، خاطر نشان کرد: ۳۰ شهریور ۹۹، روز بسیار مهمی در تاریخ کشور است و در این روز طرح اسنپ بک آمریکا شکست خورد، همچنین ۲۷ مهرماه سال جاری روز پایان تحریم تسلیحاتی بود و در بهمن امسال نیز در دادگاه لاهه موفقیت بزرگی به بدست آوردیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز شرایط برای شکسته شدن تحریم از هر زمان دیگر آماده‌تر است، گفت: آمریکایی‌ها بارها اعلام کردند که راه دولت قبلی غلط بوده است و باز هم بیان کردند می‌خواهیم به مسیر تعهد و برجام برگردیم البته این گفتن‌ها برای ما کافی نیست و منتظر عمل هستیم.

روحانی گفت: تأخیر در برداشتن تحریم خیانت است و اگر هر جناح، فرد و گروهی یک ساعت پایان تحریم را تأخیر بیندازد، این خیانت به تاریخ ملت ایران است و این ننگ ابدی برای آن فرد و جناح باقی خواهد ماند.

وی تاکید کرد: تحریم یعنی تضییع حقوق مردم و باید جلوی تضییع حقوق مردم را بگیریم. امیدواریم آن قلیتی که دنبال سنگ اندازی در این راه هستند توبه کنند و دست بردارند و عیدی که به مردم می‌دهند این است دست از تخریب بردارند و اگر بردارند، دولت بلد است این تحریم را پایان دهد.

رئیس جمهور ضرورت برگزاری انتخابات باشکوه در سال آینده را مورد تأکید قرار داد و گفت: سال آینده یک کار بسیار مهم داریم که همه باید دست به دست هم دهیم و آن برگزاری یک انتخابات باشکوه در سال ۱۴۰۰ است. همه بدانیم که این انتخابات باشکوه تضمینی برای انقلاب و راه و کشورمان است.

انتهای پیام/

کد خبر: 1091251

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =