سلطانی‌فر: AFC و FIFA برای حل مشکل فوتبال ایران اقدامی نکردند

وزیر ورزش با اشاره به مشکلاتی که فوتبال ایران برای استفاده از منابع ارزی خود در آسیا و جهان دارد، گفت: برای حل مشکل با رئیس AFC و FIFA مذاکره داشتیم اما هیچ اقدامی جهت حل آن انجام نشد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجویی(ایسکانیوز) و به نقل از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، مسعود سلطانی فر در نشست وبیناری با مدیران کل استانی که با حضور دادستان دیوان محاسبات کشور برگزار شد، ارتباط با مجموعه دیوان محاسبات را مبتنی بر همکاری، همگرایی و هم افزایی دانست و تصریح کرد: مجموعه مدیران این نهاد را ناظرین و مشاوران امین مجموعه وزارت ورزش و جوانان می‌دانیم و تلاش ما همواره این بوده است که با تعامل منطقی و رعایت قوانین و استفاده از مشورت مدیران این مجموعه، بتوانیم امورمرتبط با وزارت ورزش را منطبق بر مقررات به پیش ببریم.

وزیر ورزش و جوانان دربخش دیگری از سخنانش به نقش ورزش در ایجاد وحدت و غرور ملی در میان آحاد مردم کشور اشاره کرد و گفت: متاسفانه تحریم‌های ظالمانه و ناعادلانه تاثیرات گسترده خود را بر روی ورزش هم گذاشته بطوریکه بسیاری از مشکلات کنونی ورزش کشورمان و برخی فدراسیون‌ها ناشی از همین تحریم هاست. به عنوان مثال فدراسیون فوتبال نتوانسته از منابع ارزی خود در فیفا استفاده کند و تیم‌های باشگاهی ایران هم نتوانسته‌اند از میزان پاداشی که به آنها تعلق گرفته برخوردار شوند. در این بین پرسپولیس با دو بار راهیابی به فینال لیگ قهرمانان، بیش از ۳ میلیون دلار از کنفدراسیون فوتبال آسیا طلبکار است یا حتی استقلال و تراکتور هم که در این دوره از رقابت‌ها از مرحله گروهی صعود کردند از کنفدراسیون فوتبال اسیا طلبکارند.

وی ادامه داد: فدراسیون فوتبال و باشگاه‌ها نمی‌توانند از منابع قانونی خود در فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا استفاده کنند و در این راستا با رییس فیفا و رییس کنفدراسیون فوتبال اسیا چندی پیش در خلال فینال لیگ قهرمانان آسیا صحبت کردم و بارها نامه نگاری انجام شده و در ظاهر هم قول حل مشکل را دادند اما کوچک‌ترین اقدامی برای حل مساله ندیدیم. در این بین هر چند جنجال سازی‌های مختلف هم دیدیم اما واقعیت آن است که تحریم‌های ناعادلانه و ظالمانه باعث شد که حتی نتوانیم از منابعی که بصورت قانونی به فوتبال ایران تعلق دارد، استفاده کنیم.

مسعود سلطانی فر در بخش دیگری از سخنانش توضیحاتی را در خصوص دستاوردهای ورزش کشور ارائه کرد و درادامه این نکته رامورد توجه داد که طی هشت سال گذشته در قالب دولت‌های یازدهم و دوازدهم مرهون تلاش‌ها و زحمات همه مدیرانی است که در ستاد، استان‌ها، فدراسیون‌ها، کمیته ملی المپیک و کمیته ملی پارالمپیک در توسعه و پیشرفت ورزش نقش بسیار خوب و مهمی ایفا کردند.

وزیر ورزش و جوانان در بیان بخشی از دستاوردهای ورزش کشور، بازی‌های المپیک ریو را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: در این دوره از بازی‌های المپیک ۸ مدال شامل ۳ طلا، یک نقره و ۴ برنز بدست اوردیم که این نتایج دومین نتیجه برتر کاروان ورزشی ایران در تاریخ بازی‌های المپیک است. در جام جهانی ۲۰۱۸ فوتبال هم در گروه موسوم به مرگ با برترین‌های قاره‌های آفریقا، اروپا و قهرمان جام جهانی نمایش بسیار خوبی از فوتبال ارائه دادیم و با ۴ امتیاز بیشترین امتیاز ایران در ادوار مختلف را بدست آورد و بهترین نتیجه را در پنج دوره حضور جام جهانی گرفتیم.

وی در ادامه نتایج بازی‌های آسیایی اینچئون و جاکارتا را هم به عنوان درخشان‌ترین نتایج کاروان ایران در تاریخ حضور ورزشکاران ایران در این رویداد دانست و از ارتقا رتبه ایران از ۲۴ به هفتم در المپیک جوانان و نتیجه موفقیت آمیز در بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی و بازی‌های داخل سالن آسیا به عنوان دیگر دستاوردهای مهم ورزش کشور نام برد.

مسعود سلطانی فر به نتایج تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت‌های ۲۰۱۹ قطر اشاره کرد و گفت: در این دوره از مسابقات تیم ملی فوتبال بعد از ۱۴ سال به مرحله نیمه نهایی رسید و در این سال‌ها تیم‌های ایرانی هم حضور موفقی در لیگ قهرمانان آسیا داشتند بطوریکه تیم پرسپولیس دو بار فینالیست شد و در این دوره هم تیم‌های استقلال، پرسپولیس و تراکتور به جمع هشت تیم برتر غرب آسیا راه یافتند که بسیار ارزشمند است. امیدوارم بعد از سال‌ها یکی از این سه تیم بتواند جام قهرمانی را به عنوان یک تیم ایرانی به ارمغان آورند.

وی ادامه داد: در کنار دستاوردهای ورزش کشور در ابعاد قهرمانی در توسعه زیرساخت‌ها و اماکن ورزشی کشور هم اتفاقات بسیار خوبی رخ داد بطورکه بیش از ۵ هزار پروژه ورزشی به بهره برداری رسید و این پروژه از استادیوم بزرگ پارس شیراز تا ورزشگاه‌های ۱۵ هزار نفری بیرجند و بجنورد و بوشهر و ارومیه و سالن شش هزار نفری سنندج دستاوردهای بسیار خوبی را برای ورزش کشور به همراه داشت و بر اساس قولی که مدیران شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی داده‌اند قرار است تا پایان دولت سه یا چهارسالن شش هزار نفری دیگر هم به بهره برداری برسد.

وزیر ورزش و جوانان برگزاری دو دوره المپیاد استعدادهای برتر در رده سنی ۱۲ تا ۱۵ سال و برگزاری جام خوشه چین ویژه روستاییان را از دیگر اقدامات و دستاوردهای ورزشی عنوان و تصریح کرد: بر اساس اعلام رسمی مرکز آمار ایران قبل از فعالیت دولت یازدهم کمتر از ۲۰ درصد مردم به ورزش همگانی می‌پرداختند در حالی که اکنون این میزان به ۵۱ درصد افزایش یافته است و بسیاری از مردم با افزایش آگاهی‌های خود در طول هفته، روزها و ساعت‌هایی را به ورزش می‌پردازند که این مهم هم دستاورد بزرگی در حوزه ورزش همگانی است.

وی تصویب اصلاح قانون اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان و تصویب ان را دستاورد بزرگ دیگری در عرصه ورزش قلمداد کرد و گفت: حدود هفت ماه پیش قانون جدید ابلاغ شد و همین عامل مهمی شد که عرصه فعالیتی و نحوه هماهنگی با سایر دستگاه‌ها برای توسعه ورزش و امورجوانان را مشخص نمود.

سلطانی فر در بیان دستاوردهای عرصه ورزش، احداث زمین‌های چمن مصنوعی مینی فوتبال را اقدام مناسبی برای توسعه ورزش در مناطق کمتر برخوردار یافته دانست و توضیح داد: علاوه بر احداث ۵ هزار پروژه ورزشی، زمین‌های چمن مصنوعی مینی فوتبال از تعداد ۳۱۱ در چهار سال پیش به بیش از ۲ هزار زمین رسیده و خانه‌های ورزش روستایی هم از ۷۰۰ به بیش از ۶ هزار خانه ورزش روستایی افزایش پیدا کرده است و تا پایان فعالیت دولت دوازدهم به مرز هفت هزار خانه ورزش روستایی هم ان‌شالله خواهد رسید.

وی افزایش قابل توجه اماکن ورزشی کشور را مهم برشمرد و تصریح کرد: اماکن ورزشی متعلق به وزارت ورزش و جوانان و سایر وزارتخانه‌ها و نهادهای دیگر همچنین بخش خصوصی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم از ۳۹ هزار به ۶۱ هزار فضای ورزشی رسیده که بیانگر رشد ۵۰ درصدی است.

وزیر ورزش و جوانان گفت: اساسنامه فدراسیون‌ها اصلاحات اساسی شده و در جلسه اخیر هیات دولت به تصویب نهایی هم رسید و به شورای نگهبان ارسال شده است از طرفی در این سال‌ها امور جاری و مالی فدراسیون‌ها هم به نحو قابل توجهی ساماندهی شده است.

وی اهمیت فعالیت‌های فدراسیون‌های ورزشی در رشد و توسعه ورزش همگانی و قهرمانی را اساسی توصیف کرد و گفت: با بررسی دقیق و همه جانبه، چگونگی فعالیت‌های فدراسیون‌های ورزشی را با توجه به قوانین داخلی و رعایت الزامات بین المللی در قالب یک لایحه تنظیم کرده و ماهیت آن را به موسسات غیردولتی با استقلال شخصیت حقوقی تغییر دادیم تا فعالیت فدراسیون‌ها با استقلال بیشتر در رویدادهای بین المللی بهتر از گذشته صورت بگیرد. امیدواریم این لایحه در مجلس به تصویب برسد. ضمن اینکه لایحه تنظیم شده به گونه‌ای است که فدراسیون‌ها بتوانند از کمک دولت هم بهره بگیرند بنابراین باید تلاش کنیم این لایحه در مجلس شورای اسلامی هم با کمک نمایندگان به تصویب برسد.

وزیر ورزش و جوانان ادامه داد: بسیاری از کارشناسان و روسای فدراسیون‌ها این تغییر ماهیت حقوقی فدراسیون‌ها را به عنوان یک اقدام اساسی در بهبود وضعیت آنها تعبیر کردند.

وی در بخش دیگری از سخنانش در وبینار تخصصی با مدیران کل ادارت ورزش و جوانان استان‌ها، دستاوردهای حوزه جوانان را قابل توجه دانست و با تقدیر از تندگویان معاون ساماندهی امور جوانان تصریح کرد: در ابتدای فعالیت دولت یازدهم تعداد سازمان‌های مردم نهاد جوانان کمتر از ۱۰۰ سمن بود اما اکنون سمن‌های فعال در جوانان به ۳ هزار هفتصد سمن رسیده‌اند که رشد ۴۰ برابری را نشان می‌دهد و حدود دو میلیون نفر از اعضای سمن‌ها جوانان و نوجوانانی هستند که با حضور در این نهادها ارتباط منطقی با حاکمیت دارند.

وزیر ورزش وجوانان با بیان ابنکه هرجامعه ای که دارای ازادی های بیشتری باشد مشارکت مردم در آن گسترده‌تر می‌شود افزود: در این راستا هر تعداد، سازمان‌های مردم نهاد افزایش یاید و حضور مردم در انها افزایش می‌یابد و گروه‌ها و احزاب را گسترش دهیم جامعه پویاتر و امن‌تری خواهیم داشت.

وی در ادامه توضیحاتی را در خصوص اثرات مثبت گسترش سمن‌ها ارائه کرد و افزود: انچه مسلم است در قالب سمن‌های جوانان کادر مدیریتی نظام اجرایی کشور و ارکان حکومتی را تربیت می‌کنیم چرا که حضور جوانان در این سمن‌ها منجر به افزایش ارتباطات و تعاملات انها شده به افزایش تجارب آنها منجر می‌شود و باعث ورودشان به عرصه مدیریت و اجرایی کشور خواهد شد.

دکتر سلطانی فر راه اندازی ۱۴۰ خانه جوان در حالی که این میزان در پیش از فعالیت این دولت به صفر رسیده بود همچنین افزایش دفاتر مشاوره‌های ازدواج به ۴۰۰ دفتر را از دیگر دستاوردهای حوزه جوانان نام برد و تصریح کرد: آمار طلاق در کشور گسترش یافته است و این دفاتر می‌تواند نقش خوبی در تحکیم بنیان‌های خانواده داشته باشد.

وی افزود: تسهیلات قرض الحسنه جوانان در سال ۹۲ با سقف ۳ میلیون تومان برای هر نفر در سال گذشته به ۵۰ میلیون تومان به هر یک از زوجین رسید و در بودجه سال ۱۴۰۰ این رقم به ۷۰ میلون تومان افزایش یافته، در شرایطی که زوجین از شرایط سنی زیر ۲۵ سال برای مرد و زیر ۲۳ سال برای زن برخوردار باشند این وام به میزان یکصد میلیون تومان هم می‌رسد.

وزیر ورزش و جوانان اهمیت انتخابات ریاست جمهوری را به عنوان یک مساله مهم و حیاتی برای کشور قلمداد کرد و اظهار داشت: هر انتخابات به منزله یک رفراندوم محسوب می‌شود و ما به عنوان مسئولان وظیفه داریم به نحو احسن مسئولیت خود را در قبال مردم انجام دهیم تا با ایجاد نشاط و امید زمینه حضور پرشور مردم در انتخابات را فراهم کنیم.

وی گفت: مردم با شرکت در انتخابات، سرنوشت و آینده شان را از طریق صندوق‌های رای رقم می‌زنند و وظیفه اصلی ما این است که فارغ از اینکه چه جناح، گروهی و یا افرادی مسئولیت اجرایی کشور را برعهده می‌گیرند باید زمینه حضور مردم را فراهم کنیم و مدیران ورزش کشور باید شخصیت حرفه‌ای خود را در انتخابات حفظ کنند، تعهد ما به کلیت نظام است و نباید به ابزار سیاسی برخی احزاب تبدیل شوند.

وزیر ورزش و جوانان آرامش موجود در ورزش کشور و ارتباط خوب و منطقی بین مسئولان وزارت ورزش و جوانان، کمیته ملی المپیک، کمیته ملی پارالمپیک و فدراسیون‌های ورزشی یک را دستاورد بزرگ خواند و اظهار داشت: بسیاری از روسای فدراسیون‌ها اعتقاد دارند در هیچ دوره‌ای چنین همدلی و آرامشی در ورزش کشور برقرار نبوده است.

وی با اشاره به روند واکسیناسیون در کشور گفت: تزریق واکسن در کشورمان در حال تسریع است و این مهم می‌طلبد فضای خوبی برای مردم بوجود اید بنابراین مدیران استان‌ها وظیفه دارند اماکن ورزشی را برای تزریق واکسن در اختیار ستادهای استانی و شهرستانی کرونا قرار دهند.

مسعود سلطانی فر گفت: در آستانه برگزاری المپیک توکیو قرار داریم و خوشبختانه تا کنون ۶۰ سهمیه بدست آمده و روند آمادگی ورزشکاران هم به خوبی پیش رفته است و به امید خدا حضور مقتدرانه در بازی‌های المپیک خواهیم داشت. از مدیران کل استان‌ها انتظار داریم حمایت‌های لازم را از ورزشکارانی که در مسابقات انتخابی کسب سهمیه شرکت نمودند بعمل آورده و مشکلات اداری و حرفه‌ای آنان را حل نمایند.

انتهای پیام/

کد خبر: 1095181

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 2 =