آمار عجیب تزریق ژل لب در آقایان /  ۲۰ درصد عمل‌های زیبایی در ایران مربوط به مردها است

دکتر علیرضا صابری، فوق تخصص جراحی پلاستیک و دبیر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران می‌گوید: حدود ۲۰ درصد عمل‌های زیبایی در ایران مربوط به مردها است.

 به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، آمار جراحی‌های پلاستیک و خدمات زیبایی در ایران طی سال‌های اخیر نه تنها کاهش پیدا نکرده، بلکه هم سن آن پایین‌تر آمده و هم بازار آن که قبلا بیشتر در اختیار زنان بود، مورد اقبال چشمگیر مردان نیز قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید

تاثیرات روانی که جراحی‌های پلاستیک بر افراد می‌گذارند

آمارهای غیر رسمی نشان می‌دهد که گرایش مردها به انجام جراحی‌های زیبایی به خصوص جراحی بینی طی سال‌های اخیر ۱۰ برابر شده است. نه تنها جراحی بینی، بلکه خدمات زیباییِ ساده‌تر و دم دست‌تر مثل بوتاکس، تزریق فیلر، تزریق چربی برای برجسته کردن گونه ها، لیزر پوست، لیزر مو، برداشت خال و زگیل، پاکسازی پوست و کاشت مو نیز در مردهای ایرانی افزایش چشمگیری پیدا کرده است. این را هم فعالان حوزه تایید می‌کنند و هم مشاهدات میدانی در مراکز و کلینیک‌های زیبایی نشان می‌دهد.

تقریبا از هر ۵ نفر که برای انجام کارهای زیبایی به این مراکز مراجعه می‌کنند، ۲ نفر آقا هستند. بعضی از کلینیک‌های زیبایی نیز ویژه آقایان هستند و تنها خدمات زیبایی مردها را انجام می‌دهند. در خیابان و مترو و اتوبوس و تاکسی هم می‌توان مردان جوانِ زیر ۴۰ سالِ زیادی را دید که آثار انجام خدمات زیبایی در چهره آنها نمایان است؛ از جراحی بینی گرفته تا لیزر خط ریش و زاویه‌سازی فک و برجسته‌سازی گونه‌ها.
باز شدن پای آقایان به مراکز زیبایی ؛ از زاویه‌سازی فک تا تزریق ژل لب

تا چند سال پیش، زنان بازار جراحی‌های زیبایی و خدمات زیبایی را در ایران قبضه کرده بودند و برای آقایان افت داشت که حتی برای جراحی بینی خود اقدام کنند. حالا اما تقریبا بیشتر خدمات زیبایی بین زنان و مردان مشترک است و مردها نسبت به قبل، توجه بسیار بیشتری به زیبایی صورت و بدن خود دارند.

متصدی یکی از مراکز زیبایی واقع در شمال تهران به همشهری می‌گوید: مراجعه آقایان به این مرکز بیشتر برای کاشت مو، بوتاکس، کاشت ریش و سبیل و زاویه صورت به خصوص زاویه فک است.

او می‌گوید: گرایش آقایان به بوتاکس در سال‌های اخیر خیلی زیاد شده و تفاوتی با آمار خانم‌ها ندارد اما مراجعه آنها برای زاویه‌سازی صورت به خصوص زاویه فک اگر به اندازه خانم‌ها نباشد، کمتر از آنان نیست. بیشتر این افراد هم زیر ۴۵ سال دارند.

او ادامه می‌دهد: آقایان برای تزریق ژل لب هم مراجعه می‌کنند اما آمارش در مقایسه با خانم‌ها به مراتب کمتر است.

یکی دیگر از کلینیک‌های تخصصی زیبایی که در شرق تهران فعال است، می‌گوید: مراجعین مرد به این کلینیک بیشتر برای بوتاکس، تزریق فیلر، انجام لیزر و زاویه‌سازی فک مراجعه می‌کنند.

یکی از کلینیک‌های زیبایی واقع در غرب تهران هم به همشهری می‌گوید: مراجعه آقایان به این مرکز بیشتر برای بوتاکس و برداشتن زگیل تناسلی است. البته برداشتن زگیل، درمانی حساب می‌شود و جزو خدمات زیبایی نیست اما آمار بالایی دارد. عجیب‌ترین و البته کم‌طرفدارترین مراجعه آقایان هم برای تزریق ژل لب است؛ شاید در طول سال فقط ۲ مورد مراجعه آقا برای این کار داشته باشیم. دلیلش هم این است که منطقه ما کشش این نوع خدمات زیبایی برای آقایان را ندارد.
 

اگرچه آماری رسمی از تعداد دقیق مردانی که برای زیباتر شدن عمل جراحی انجام می‌دهند در دسترس نیست، اما برخی آمارهای غیررسمی می‌گویند که جراحی زیبایی مردان در ایران طی ۵ سال اخیر ۱۰ برابر شده است. نظرسنجی‌ها از مطب‌های جراحان زیبایی و نیز مشاهدات میدانی نشان می‌دهد که تقریبا از هر ۵ نفری که برای جراحی بینی به پزشک مراجعه می‌کنند، دست‌کم ۲ نفر آقا هستند. در زمینه جراحی غیر پلاستیک هم آمار مراجعه مردها به کلینیک‌ها و مراکز زیبایی افزایش چشمگیری پیدا کرده است.

دکتر علیرضا صابری، فوق تخصص جراحی پلاستیک و دبیر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران در گفتگو با همشهری و در پاسخ به این سوال که مردها در ایران چند درصد از جامعه آماری ِ جراحی‌های زیبایی را تشکیل می‌دهند و بیشتر سمت کدام عمل‌ها می‌روند، توضیح می‌دهد: حدود ۲۰ درصد عمل‌های زیبایی در ایران مربوط به مردها است.

به گفته دکتر صابری، گرایش بیشتر مردها به عمل زیبایی صورت مثل لیفت صورت و لیفت پیشانی است و جراحی بینی و بعد از آن ژِنیکوماستی است. ژنیکوماستی، یک بیماری رایج در مردان است که با بزرگ شدن بافت سینه همراه است.

دکتر صابری می‌گوید: یک سری عمل‌های زیبایی هم هست که بیشتر بین زنان مورد توجه است مثل پیکرتراشی که تعدادی محدودی از مردها هم سمتش می‌روند. مثلا فقط حدود ۵ درصد آقایان عمل پیکرتراشی انجام می‌دهند و ۹۵ درصد این عمل مربوط به زنان است. پیکرتراشی روشی است که با حذف چربی‌های اضافی و از بین بردن افتادگی پوستِ نواحی مختلف بدن مثل شکم، صورت، غبغب، بازو، ران، باسن و سینه به زیبا شدن فرم بدن کمک می‌کند.

به گفته دبیر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، غیر از جراحی پلاستیک، بوتاکس هم بین مردها خیلی شایع شده و بیشتر برای پیشگیری از پیری پوست است و خیلی وقت‌ها هم لازم است و زنانه و مردانه هم ندارد.

گروه سنی مردان متقاضیِ عمل‌های زیبایی

این فوق تخصص جراحی پلاستیک درباره گروه سنی متقاضیان عمل‌های زیبایی در کشور می‌گوید: بیشتر مراجعین برای عمل زیبایی زیر ۳۰ سال دارند ولی متاسفانه در افراد زیر ۲۰ سال هم رو به افزایش است.

دبیر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران با بیان این که افراد زیر ۲۰ سال، بیشتر برای عمل‌های زیبایی بینی مراجعه می‌کنند، می‌گوید: البته پسرها بالای ۱۸ سال و دخترها بالای ۱۶ سالگی می‌توانند عمل زیبایی انجام دهند و مشکلی نیست اما بهتر است که در این سن به فکر تحصیل خود باشند تا عمل زیبایی.

به گفته این جراح زیبایی، مناسب‌ترین سن عمل بینی، بعد از ١٧ سالگی است و زیر این سن جز در موارد ویژه با بدشکلیِ شدید بینی، بهتر است انجام نشود.

بالاترین گروه سنی که عمل زیبایی انجام می‌دهند

دکتر صابری درباره بالاترین گروه سنی که عمل زیبایی انجام می‌دهند و نوع عمل‌های این افراد می‌گوید: افراد ۵۰ تا ۶۰ ساله طیفی از مراجعین عمل‌های زیبایی را تشکیل می‌دهند که بیشتر به عمل‌های جوان‌سازی صورت تمایل دارند. عمل‌هایی مثل لیفت ابروها و پیشانی، زیباسازی پلک‌ها، رفع افتادگی پلک‌ها یا همان بلفاروپلاستی، لیفت صورت‌ و گردن، و تزریق بوتاکس و فیلر و چربی. اینها بین مردان و زنان یکسان است.

ایران در عمل‌های زیبایی کجای جدول است؟

جراحی‌ها و خدمات زیبایی فقط مختص ایران نیست. آمارهای جهانی می‌گویند بالاترین میزان عمل‌های زیبایی به ترتیب مربوط به کشورهای آمریکا، برزیل، کره جنوبی و هند است و ایران در این آمار، رتبه بیستم را به خود اختصاص داده است. البته ایران سال ۲۰۲۰ در عمل جراحی بینی، رتبه اول را داشت. این گزارش، نتیجه تازه‌ترین بررسی جهانی انجمن بین‌المللی جراحی زیبایی پلاستیک است که مربوط به سال ۲۰۲۱ بوده و بهار امسال منتشر شد.

محبوب‌ترین جراحی‌ها برای زنان در جهان افزایش حجم سینه، لیپوساکشن، جراحی پلک که بیشتر در میان زنان مسن طرفدار دارد و هستند. پرطرفدارترین جراحی‌ها در بین مردان هم جراحی پلک، رینوپلاستی (جراحی بینی)، لیپوساکشن و ترمیم مو است.

در آمریکا و برزیل عمل زیبایی پروتز سینه تقاضای بالایی دارد، مردم آسیای شرق به خصوص کره‌جنوبی علاقه زیادی به جراحی پلک دارند. چراکه تمایل دارند چشم هایی شبیه چشم‌های غربی‌ها داشته باشند. جراحی بینی و لیپوساکشن در رتبه‌های بعدی جراحی‌های زیبایی در این کشور قرار دارند.

در میان هندی‌ها و ایرانی‌ها هم جراحی بینی، بیشترین میزان عمل‌های جراحی زیبایی را به خود اختصاص داده است. و البته عمل‌ها و خدمات زیبایی دیگر را هم نمی‌شود ندیده گرفت.

دبیر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران درباره رتبه جهانی ایران در عمل‌های زیبایی به همشهری می‌گوید: ما در هیچ زمینه‌ای آمار دقیق نداریم. ولی در ایران نسبت به بقیه کشورها به خصوص کشورهای اروپایی، آمار عمل‌های زیبایی بیشتر از حد معمول است و دلایلش هم مشکلات فرهنگی، تبلیغات گول‌زننده و ... است. این موضوع باعث شده که عمل‌های زیبایی در ایران بیشتر از حد معمول انجام شود. درضمن خیلی از مردم از نظر روحی و روانی وضعیت خوبی ندارند و زیر فشارند و می‌خواهند با انجام یک کار مثل عمل زیبایی فقط حالشان خوب شود.

عجیب‌ترین جراحی‌های زیبایی در جهان | از جراحی زبان مارمولکی تا گوش الاغی!

گاهی افراد برای بهبود حس اعتماد به نفس، برای زیباتر شدن، برای دور شدن از حس افسردگی و برای پر کردن بخشی از خلأهای درونی دست به انجام جراحی‌هایی می‌زنند که حال‌شان کمی بهتر شود. اما بعضی از جراحی‌ها در دنیا هستند که به عقل جن هم نمی‌رسد.

مثلا کوتاه کردن انگشتان پا، افزایش حجم سینه‌ها برای یک روز، تغییر شکل ناف، بزرگ کردن ماهیچه پشت ساق پا، تغییر خطوط کف دست، کاشت عضله، عمل ایجاد لبخند دائمی، جراحی زیبایی گوش شیطانی و گوش الاغی تنها بخشی از این جراحی‌های عجیب و غریب هستند که طرفداران زیادی هم در دنیا دارند.

بعضی افراد در دنیا هستند که زبان خود را هم از تیغ جراحی بی نصیب نمی‌گذارند؛ آنها زبان خود را جراحی و آن را دو شاخه می‌کنند که به «زبان ماری» یا «زبان مارمولکی» معروف است و ممکن است ما فقط در فیلم‌های هالیوودی دیده باشیم.

جراح زیبایی با بریدن و اضافه کردن بخش‌های جدیدی به زبان، شکل اصلی آن را تغییر می‌دهد یا طول زبان را بلندتر از حد معمول می کند. این نوع خاص از جراحی زیبایی می‌تواند باعث از دست رفتن بخشی از چشایی انسان شود اما این موضوع از نظر کسانی که دوست دارند پول خرج کنند و فقط مورد توجه همه باشند، گویا اهمیتی ندارد.

منبع: همشهری آنلاین

انتهای پیام /

کد خبر: 1197603

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =