افزایش چشمگیر شهریه‌های مدارس غیردولتی/ مدارسی که به فکر جیب مردم نیستند

افزایش نرخ شهریه در مدارس غیردولتی از جایی شکل می‌گیرد که خدماتی همچون کلاس ویژه و فوق‌العاده با رنگ و لعابی نوین بر گرده خانوارها تحمیل می‌شود و سبب شده تا شهریه نهایی افزایش چشمگیری داشته باشد.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، افزایش سرسام‌آور شهریه مدارس غیردولتی تبدیل به یکی از معضلات اصلی خانواده‌ها شده است.

بیشتر بخوانید:

طعم تلخ بازگشایی مدارس برای والدین / قیمت لوازم‌التحریر ترمز برید

در سال‌های گذشته تمایل خانواده‌ها به  مدارس غیردولتی افزایش پیدا کرده تا فرزندانشان از آموزش‌های بهتری بهره ببرند، اما اکنون شهریه مدارس غیرانتفاعی برای خانواده‌ها تبدیل به یک دافعه شده است.

این هزینه در ازای فوق برنامه‌هایی است که گاهی چندان ضرورتی نداشته و صرفا موجب هزینه تراشی برای خانواده‌ها شده است.

شهریه مدارس غیردولتی هر سال افزایش پیدا می‌کند، اما امسال میزان افزایش شهریه به ویژه در مقاطع ابتدایی برای خانواده‌ها سنگین شده و با توجه به وضعیت معیشتی مردم این هزینه‌ها به سختی تامین می‌شود.

والدین زیادی از این موضوع گلایه‌مند هستند که عموما شاغل بوده و تامین هزینه شهریه مدرسه برای آن‌ها دشوار است، یکی از این والدین به خبرنگار تسنیم گفت: فرزند من امسال وارد پایه پنجم ابتدایی می‌شود و مدرسه فرزندم به ما اعلام کرده برای پیش ثبت‌نام ۳ میلیون تومان پرداخت کنیم تا مشخص شود درصد افزایشی از سوی آموزش و پرورش چقدر خواهد بود که بعد اعلام شد مبلغ ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان باید پرداخت کنیم.

وی بیان کرد: سال گذشته ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان شهریه پرداخت کردیم که امسال این رقم افزایش زیادی داشته که با هزینه لوازم مدرسه و سرویس فشار زیادی بر خانواده‌ها تحمیل می‌شود.

اکبری، پدر یک دانش‌آموز پایه اول ابتدایی که فرزندش را در مدارس غیردولتی ثبت‌نام کرده به خبرنگار تسنیم گفت: علی‌الحساب مبلغ ۸ میلیون تومان از ما شهریه گرفته‌اند و الان بعد از مشخص شدن مبلغ نهایی اعلام کردند باید ۸ میلیون تومان دیگر هم برای برنامه‌های غیردرسی و فوق برنامه بپردازیم.

شهریه کلاس‌های فوق برنامه بیشتر از شهریه مدرسه 

پدر یکی دیگر از والدین پایه هفتم مدرسه غیردولتی نیز با بیان اینکه در بسیاری از این مدارس علاوه بر شهریه‌های بی‌ضابطه، هزینه‌های اضافه‌ای نیز بابت کتب کمک درسی و کلاس‌های فوق برنامه و اردو دریافت می‌شود که گاهی همین هزینه‌ها از خود شهریه هم بیشتر می‌شود.

حیدری که امسال ۲۲ میلیون تومان بابت شهریه مدرسه فرزندش پرداخت کرده، ادامه داد: امسال شهریه‌ مدارس غیردولتی ۲ برابر شده است. پارسال ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دادیم و امسال باید ۲۲ میلیون بابت شهریه پرداخت کنیم و وقتی علت این افزایش را از اداره آموزش و پرورش  هم سؤال کردیم عنوان کردند مدیران مدارس حق دارند، چون باید حق‌الزحمه معلم را پرداخت کنند.

یکی دیگر از والدین نیز با گلایه از افزایش شهریه مدارس غیردولتی به خبرنگار تسنیم گفت: جالب این است که  یکی دو هفته مانده به شروع سال تحصیلی نرخ جدید مدارس اعلام می‌شود که والدین به دلیل تکمیل شدن ظرفیت مدارس فرصت هیچ گونه جابه‌جایی را ندارند. مثلا پارسال برای مقطع دبستان ۶ میلیون تومان پرداخت کردیم، ولی امروز ناگهان در آستانه بازگشایی مدارس، نرخ ۱۲ میلیون تومانی برای یک پایه بالاتر اعلام کردند که این میزان رشد (۱۰۰ درصد) بی‌سابقه است.

به گفته وی غیر از این مبلغ، مدارس غیردولتی به عناوین مختلف از اولیا هزینه‌های دیگری مثل کلاس‌های فوق برنامه، سرویس و غیره اخذ می‌کنند.

بسیاری از والدین با بیان اینکه در شرائط دشوار اقتصادی، پرداخت شهریه اضافه شده مدارس غیردولتی برایشان دشوار است، خواستار تجدیدنظر و نظارت آموزش و پرورش در این موضوع شدند.

رشد ۲۵ درصدی شهریه مدارس غیردولتی 

رئیس اداره مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی نیز در مورد درصد افزایش شهریه مدارس غیردولتی در سال جاری و اینکه بر اساس چه آیتم‌هایی افزایش قیمت‌ها اعمال می‌شود، گفت: میزان افزایش شهریه بر اساس الگوی تعیین شهریه مدارس غیردولتی برای هر مدرسه متفاوت بوده و به عوامل (سرانه پرداختی به معلمان، مدیران، معاونین و سایر کارکنان مدارس غیردولتی، بر اساس دوره تحصیلی و برنامه سال تحصیلی، سرانه بیمه نیروهای آزاد، سرانه فضای فیزیکی و تجهیزات، سرانه آموزشی، پرورشی مواد مصرفی و غیره؛ سطح کیفیت بخشی با توجه به سطح آموزشی و پرورشی و مهارتی) وابسته است.

عابدینی بر خلاف نظر والدین که معتقد هستند شهریه‌ها تا ۹۰ درصد هم افزایش داشته با بیان اینکه درصد افزایش از ۹ درصد تا سقف ۴۰ درصد بوده و میانگین افزایش ۲۵ درصد است، در پاسخ به گلایه والدین از افزایش قیمت‌ها افزود: اولیا به منظور اطلاع از شهریه مصوب آموزشی فرزندشان در مدارس غیردولتی می‌توانند از طریق آدرس mosharekatha.ir/home/estelamShahriye نسبت به استعلام شهریه آن مدرسه اقدام کنند.

شهریه فوق‌ برنامه اختیاری است

رئیس اداره مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی با بیان اینکه شهریه فوق‌برنامه درسی و مکمل؛ اختیاری است و شامل شهریه نمی‌شود، ادامه داد: بازدیدهای دوره‌ای توسط تیم‌های نظارتی از مدراس انجام و در صورت مشاهده هرگونه تخلف و دریافت مبالغ بیشتر از پوستر شهریه مصوب آموزشی به اولیا برگشت داده خواهد شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۰۲ مدرسه غیردولتی (۷۰ ابتدایی، ۱۸ متوسطه دوره اول، ۱۰ متوسطه دوره دوم و ۴ فنی و حرفه‌ای و کاردانش) در سطح استان در حال فعالیت است، گفت: یک هزار و ۵۸۶ دبیر و آموزگار در حال انجام خدمت در این مدارس  هستند.

عابدینی میزان افزایش تعداد مدارس غیردولتی در سال جاری را  ۳ درصد اعلام کرد و افزود: مدارس غیردولتی موفقیت‌های خیلی خوبی داشته و درصد قبولی مدارس تیزهوشان (پایه هفتم و دهم دخترانه و پسرانه) ۳۱ درصد بوده است.

شهریه برنامه‌های آموزشی حداکثر تا ۳۸ درصد شهریه مصوب

رئیس اداره مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی در پاسخ به گلایه  والدین از اخذ هزینه‌های بالای برنامه‌های غیردرسی و فوق‌برنامه، گفت: شهریه فعالیت‌های آموزشی و پرورشی (فوق برنامه درسی، مکمل) حداکثر تا ۳۸ درصد شهریه مصوب هر واحد آموزشی است و این شهریه منوط به ارائه نوع و میزان ساعات فعالیت هر واحد آموزشی مطابق مصوبه انجمن اولیا و مربیان محاسبه و در پوستر شهریه فوق برنامه اعلام می‌شود.

عابدینی در پاسخ به گلایه والدین از عدم استاندارد بودن فضاهای آموزشی مدارس غیردولتی افزود: فضاهای آموزشی (برنامه‌ریزی معماری همسان مدارس ابتدایی و متوسطه) مطابق ماده (۶) آیین نامه استقرار مدارس و مراکز غیردولتی در مناطق، نواحی و محلات مختلف (تصویب نامه هیئت وزیران ۱۳۹۸/۰۱/۰۵) بر عهده سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور و واحدهای تابع است.

وی افزود: در صورتی که متقاضی دریافت مجوز مدرسه، تاییدیه استحکام بنای مدرسه را از سوی اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان دریافت کند، به منزله تایید جوانب فنی و ایمنی ساختمان مدرسه بوده و مجوز فعالیت مدرسه مطابق قوانین و مقررات صادر می‌شود.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

کد خبر: 1197706

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =