امیرعبداللهیان: امنیت سوریه امنیت ایران است

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در دمشق حضور دارد، روز دوشنبه و در نشست خبری با «فیصل المقداد» همتای سوری خود، درباره مسائل منطقه صحبت کرد و به سوالات خبرنگاران نیز پاسخ داد.

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، وزیر خارجه ایران در کنفرانس خبری مشترک با همتای سوری خود گفت آمریکا در جنایت حمله تروریستی به کنسولگری ایران در دمشق مسئولیت دارد و باید پاسخگو باشد؛ روزهای آینده نیز برای رژیم اسرائیل، روزهای سختی خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

امیرعبداللهیان در سوریه: تنبیه اسرائیل قطعی است

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در دمشق حضور دارد، روز دوشنبه و در نشست خبری با «فیصل المقداد» همتای سوری خود، درباره مسائل منطقه صحبت کرد و به سوالات خبرنگاران نیز پاسخ داد.

امیرعبداللهیان در ابتدای این نشست خبری با اشاره به دیدار امروز خود با وزیر امور خارجه و رئیس‌جمهور سوریه گفت: ما امروز گفت‌وگوهای مهمی با مقامات سوریه داشتیم. علاوه بر مناسبات دوجانبه، موضوعات بین‌المللی و منطقه و همچنین موضوع حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در دمشق را مورد بررسی قرار دادیم.

سوریه در خط مقدم مقاومت است

وی با بیان اینکه سوریه در خط مقدم مقاومت است، گفت: همواره رایزنی با مقامات سوریه مورد توجه مقامات ایران است.

وزیر خارجه ایران با اشاره به میزبانی تهران از سران گروهای مقاومت فلسطین گفت: ما در روزهای گذشته در تهران میزبان «اسماعیل هنیه» و «زیاد النَخاله» بودیم و گفت‌وگوهای سطح بالا و مشورت‌های اساسی انجام شد.

وی افزود: رژیم اسرائیل با ورود به هفتمین ماه حمله به غزه به جنایت‌های جنگی خود با حمایت آمریکا علیه مردم فلسطین ادامه می‌دهد.

وزیر امور خارجه ایران افزود: حمله رژیم صهیونیستی با هواپیما و موشک‌های ساخت آمریکا به کنسولگری ایران در دمشق، صفحه جدیدی از نقض عمدی و آشکار تعهدات و حقوق بین‌الملل بود.‌ از دمشق با صدای بلند اعلام می‌کنم که آمریکا در این جنایت نقش و مسوولیت دارد و باید پاسخگو باشد و رژیم اسرائیل تنبیه خواهد شد.

غربی‌ها به اسرائیل چراغ سبز نشان دادند

وی با اشاره به مخالفت آمریکایی و برخی از کشورهای اروپایی در صدور قطعنامه علیه حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در سوریه در شورای امنیت گفت: آن‌ها با این اقدام خود چراغ سبز به رژیم صهیونیستی نشان دادند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بخشی دیگر از صحبت‌های خود، با تاکید بر این که «ما امنیت سوریه را امنیت خود می‌دانیم»، گفت: ما به حمایت‌های خود از مردم فلسطین و غزه در دفاع از حقوق خود ادامه می‌دهیم.

امیرعبداللهیان از ابراز همدردی مقامات مختلف سوریه با ایران و محکومیت اقدام تروریستی رژیم صهیونیستی در حمله به کنسولگری ایران در سوریه، از سوی مقامات این کشور، بار دیگر تشکر و قدردانی کرد.

وی با بیان اینکه در این حمله علاوه بر مستشاران رسمی ایران تعدادی از اتباع سوریه از جمله یک زن و بچه‌اش که سال‌ها در ساختمان کنسولگری ایران سکونت داشتند، به شهادت رسیدند، برای مجروحان این حادثه تروریستی آرزوی سلامتی کرد و گفت: امروز از مجروحان این حادثه تروریستی عیادت کردیم.

اسرائیل قادر به جنگ با سوریه و لبنان نیست

امیرعبداللهیان همچنین تصریح کرد: رژیم صهیونیستی در حال حاضر در بدترین شرایط خود قرار دارد و تحولات ۶ ماه گذشته به تمام جهانیان ثابت کرد که رژیم صهیونیستی با توجه به این‌که در حمله به غزه نتوانست به اهداف خود برسد، هرگز قادر به جنگ با لبنان و سوریه نخواهد بود.

وی تاکید کرد: هیچ پیروزی‌ برای اسراییل در جنگ غزه متصور نیست، ضمن این‌که روزهای آینده برای رژیم اسرائیل، روزهای سختی خواهد بود.

نتانیاهو بدون چراغ سبز آمریکا قادر به حمله به کنسولگری نبود

امیرعبداللهیان در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوال یک خبرنگار سوری مبنی بر این‌که آمریکا مدعی شده نمی‌دانسته هدف رژیم صهیونبستی کجا بوده و از این اقدام اطلاع دقیقی نداشته است، گفت: چرا دولت آمریکا حمله تروریستی به یک مکان دیپلماتیک که نقص قوانین بین‌المللی است را محکوم نکرد؟ به نظر می‌رسد که نتانیاهو بدون چراغ سبز آمریکا قادر به انجام این کار نبود، گرچه مقامات آمریکایی ادعا می‌کنند که هماهنگی بین این کشور و رژیم صهیونیستی در مورد این موضوع نبوده و چراغ سبزی نداده است.

وزیر خارجه ایران گفت: این‌که آمریکا حمله به یک مکان دیپلماتیک را محکوم نمی‌کند، آیا این اقدام، تشویق اسرائیل برای نقض قوانین بین‌المللی و انجام این‌گونه جنایت‌ها نیست؟

امیرعبداللهیان همچنین در پاسخ به سوال یک رسانه روس گفت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای نسل‌کشی در غزه اعلام کرده که ما به‌دنبال توسعه جنگ در منطقه نیستیم. چگونگی پاسخ به اسرائیل، در میدان تعریف شده و در میدان چگونگی آن روشن می‌شود. رایزنی‌های سطح بالایی بین مقامات ایران و روسیه در مورد تحولات منطقه و غزه در ۶ ماه گذشته در جریان بوده است.

مقداد: آمریکا و غرب مسئول تداوم جنایت اسرائیل هستند

«فیصل المقداد» وزیر خارجه سوریه در کنفرانس خبری مشترک با «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت حمله اخیر رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران، فقط مخالف با قوانین بین‌المللی نیست بلکه مخالف اخلاق است.

وی با بیان این که اسرائیل کل فلسطین را می خواهد تصریح کرد: ما امروز این جا جمع شدیم که ندای انسانیت را به گوش جهانیان برسانیم. رژیم صهیونیستی فقط به دنبال کشتار است.

فیصل المقداد در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوال یک خبرنگار سوری در مورد ادامه جنایت‌های اسراییل علیه مردم غزه و روند کنونی تحولات در منطقه گفت: از زمان تشکیل اسراییل ما شاهد این بودیم که جنایت‌های جنگی این رژیم هیچگاه متوقف نشده و ادامه داشته است.

وی با بیان این که رژیم صهیونیستی در این هفت ماه جنایت‌های زیادی انجام داده است، گفت: به نظرم نباید با رژیم صهیونیستی با منطق پیروزی و شکست برخورد کنیم. عملیات اخیر جریان مقاومت در فلسطین، یک عملیات سرنوشت‌ساز برای اسرائیل بود.

در ادامه این نشست خبری، المقداد در پاسخ به سوال یک خبرنگار ایرانی در مورد تنبیه رژیم صهیونیستی به خاطر حمله به کنسولگری ایران در دمشق گفت: رژیم صهیونیستی طی روزها و هفته‌های گذشته حملات خود را علیه سوریه گسترش داده است و باید بپرسید که چرا این کار را کرده است؟ به نظرم راز این مسئله قدرت سوریه است و ما از جریان مقاومت در هر جا و همچنین فلسطین حمایت می‌کنیم.

المقداد در پاسخ به سوال یک رسانه روسی در مورد این که آیا سوریه به ایران برای تنبیه رژیم صهیونیستی کمک می‌کند و این موضوع با مشارکت ۲ کشور انجام می‌شود، گفت: در مورد این موضوع نمی‌توان با رسانه‌ها و خبرنگاران صحبت کرد و این موضوعی نیست که در این‌جا پاسخ داده شود.

وی همچنین گفت: توافق‌نامه‌های زیادی بین ایران و سوریه در حوزه‌های مختلف از جمله در حوزه نظامی وجود دارد و زمینه‌های زیادی برای همکاری بین ایران و سوریه و دیگر کشورهای همسو با مقاومت وجود دارد.

انتهای پیام/

کد خبر: 1226528

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =