معرفی تیم های یورو 2016؛ گروه A - تیم ملی رومانی

تیم ملی رومانی یکی از تیم های مرموز یورو 2016 خواهد بود و به اعتقاد بسیاری از کارشناسان رومانی شگفتی جام خواهد شد.

به گزارش ایسکانیوز، بهترین نتیجه رومانی در رقابت های قهرمانی اروپا به سال 2000 برمی گردد، سالی که آنها توانستند به یک چهارم نهایی صعود کنند در حالی که در مرحله گروهی با تیم های آلمان، پرتغال و انگلیس هم گروه بودند. در یک چهارم نهایی به تیم نایب قهرمان، یعنی ایتالیا بازی را واگذار کردند. همچنین در سال های 1960 و 1972 توانسته بودند به جمع 8 تیم نهایی راه پیدا کنند. رومانی در سال های 1984، 1996 و 2008 نیز به این رقابت ها صعود کرد که حضور آنها در یورو 2016 برای پنجمین بار خواهد بود.

فدراسیون فوتبال رومانی در اکتبر سال 1909 در بخارست تأسیس شد. اولین بازی ملی رومانی در 8 ژوئن 1922 در بلگراد یوگسلاوی برگزار شد که آن ها توانستند با حساب 2-1 در این دیدار به برتری رسیدند. هدایت رومانی در این دیدار را تئوفیل مورائو برعهده داشت. قبل از اینکه مورائو در آگوست 1924 مربی رومانی شود و 4 سال در این تیم باشد، چندین نفر موقتا سرپرستی این تیم را برعهده داشتند. رومانی در دهه 1930 چندین موفقیت به دست آورد. کاستل رادالسکو بود که توانست رومانی را به 3 دوره ابتدایی جام جهانی ببرد. کاری که تنها از پس تیم های ملی برزیل، بلژیک و فرانسه بر آمده بود.

دوران طلایی رومانی به دهه 90 بازی می گردد. در حالی که اکثر بازیکنان خوب در آن سال ها به ایتالیا و اسپانیا می رفتند، اما بازیکنان تیم ملی رومانی کاملا در لیگ داخلی رومانی بازی می کردند. در ترکیب تیم ملی رومانی در خط میانی ایلی دومترسکو ، در خط حمله رادوچیو در کنار بازیکن نابغه یعنی گئورگی هاجی حضور داشتند. اما این گاوریل بالینت بود که قهرمان دور اول بود.

رومانی در این جام جهانی 1990 ایتالیا با تیم های ملی آرژانتین، کامرون و شوروی هم گروه بود. رومانی در دیدار ابتدایی 2-0 با گل های سان نیکولا و ماریو لاکاتوش شوروی را شکست داد. کامرون هم قهرمان دور قبل یعنی آرژانتین را شکست داده بود. گل دوم رومانی در این دیدار که ضربه پنالتی بود از روی یک خطای هند به دست آمده بود که تصاویر تلویزیونی نشان می داد خارج از محوطه رخ داده است. قربانی بعدی کامرون در این جام ، رومانی بود، روژه میلای 38 ساله در این دیدار به زمین بازی آمد و 2 گل زد، بالینت تنها یکی از گل ها را پاسخ داد. رومانی برای صعود به یک امتیاز در دیدار سوم نیاز داشت، در دیدار با آرژانتین که در سن پائولوی ناپل برگزار می‌شد، پدرو مونزون آرژانتین را پیش انداخت اما بالینت در این بازی هم گلزنی کرد تا رومانی همچنان در این جام باقی بماند. رومانی در مرحله یک هشتم نهایی با ایرلند جک چارلتو، در جنوا روبرو شد. رومانی نتوانست دروازه ایرلند را باز کند. بازی به ضربات پنالتی کشید. ضربه دنیل تیموفته را پکی بونر مهار کرد تا پرونده رومانی در جام جهانی 1990 هم بسته شود.

یورو 92: رومانی نتوانست به یورو 92 صعود کند. این اسکاتلند بود که از این گروه صعود کرد، رومانی دیدار آخر با بلغارستان را در صوفیه با تساوی پشت سر گذاشت، اگر می توانست در این دیدار پیروز باشد ، می توانست به یورو 92 برسد.

در دور مقدماتی جام جهانی 1994 با اینکه به بلژیک باختند و 5-2 نتیجه را به چکسلواکی واگذار کردند، می توانستند با برد در دیدار پایانی در برابر ولز به جام جهانی1994 آمریکا راه پیدا کنند.

یورو 96: رومانی در این یورو 96 با تیم های فرانسه ، بلغارستان و اسپانیا در گروه B همگروه شده بود. در بازی اول رومانی در سنت جیمز پارک به مصاف فرانسه رفت که در پایان فرانسه با تک گل دوگاری از سد زرد پوشان گذشت. دیدار دوم رومانی در این جام با تیم بلغارستان بود. در این دیدار نیز نتیجه بازی قبل تکرار شد و رومانی با تک گل استویچکوف مغلوب بلغارستان شد تا دیگر شانسی برای صعود نداشته باشد. در این دیدار ضربه دورینل مانتینو پس از برخورد به تیر از خط دروازه رد شد که داور مسابقه این ضربه را گل قبول نکرد، هری ردنپ مربی انگلیسی پس از این دیدار گفت یوفا به تکنولوژی خط دروازه نیاز دارد. در بازی پایانی رومانی در این رقابت ها، آنها در برابر اسپانیا صف آرایی کردند. رومانی بالاخره در این جام به کمک فلورین رادوچیو موفق به گلزنی شد اما در این دیدار هم 2-1 مغلوب اسپانیا شد تا بدون امتیاز از انگلیس به خانه برگردد.

یورو 2000:رومانی در رقابت های انتخابی با 24 امتیاز بالاتر از پرتغال به عنوان تیم اول گروهش به این رقابت ها راه یافت. در مرحله نهایی یورو نیز رومانی با تیم های پرتغال، انگلیس نایب قهرمان دوره قبل و آلمان قهرمان دوره قبل همگروه می شود. بازی های گروهی رومانی در این جام در کشور بلژیک برگزار می شود. رومانی در اولین دیدار روی گل مولدوان با آلمان به تساوی 1-1 می رسد. در دیدار دوم با حساب 1-0 مغلوب پرتغال می شود اما در بازی سوم با حساب 3-2 و با گل های چیوو، مانتینو و پنالتی دقیقه 89 گانیا توانست انگلیس را شکست دهد و به مرحله یک چهارم نهایی صعود کند. اما با شکست 2-0 مقابل ایتالیا از صعود به جمع 4 تیم نهایی بازماند. گل های ایتالیا در این دیدار را فیلیپو اینزاگی و فرانچسکو توتی به ثمر رساندند.

یورو 2004: در رقابت های مقدماتی یورو 2004 رومانی با دانمارک ، نروژ ، بوسنی و هرزگوین و لوکزامبورگ هم گروه بود. رومانی در این گروه با 14 امتیاز با نروژ هم امتیاز شد و با اینکه تفاضل گلش از نروژ بیشتر بود اما به دلیل اینکه در دیدارهای روبرو به این تیم باخته بود از صعود به پلی آف بازماند.

یورو 2008: در رقابت های انتخابی رومانی در گروهی که هلند ، بلغارستان، بلاروس، آلبانی، اسلوونی و لوکزامبورگ حضور داشتند با 29 امتیاز اول شد و به عنوان چهارمین تیم توانست به یورو 2008 راه یابد. در مرحله نهایی این رقابت ها رومانی به همراه تیم های هلند، فرانسه و ایتالیا در گروه مرگ قرار گرفت.رومانی در دیدار نخست با تساوی بدون گل در برابر فرانسه دست یافت. در دیدار دوم به مصاف ایتالیا رفت و این بار نیز به تساوی 1-1 رسید. در اواخر این دیدار بوفون ضربه پنالتی آدریان موتو را مهار کرد تا رومانی نتواند 3 امتیاز دیدار را کسب کند. تک گل رومانی در این دیدار را موتو در دقیقه 55 به ثمر رسانده بود. در دیدار سوم رومانی با حساب 2-0 مغلوب هلند شد تا بالاتر از فرانسه با 2 امتیاز تیم سوم گروه شود و از صعود به جمع 8 تیم نهایی باز ماند.

یورو 2012: در بازی های انتخابی یورو 2012 رومانی با فرانسه، بوسنی و هرزگوین، بلاروس، آلبانی و لوکزامبورگ هم گروه بود که در نهایت با 3 برد، 5 تساوی و 2 باخت در این گروه سوم شد و از صعود به یورو 2012 بازماند.

یورو 2016: رومانی در گروه F انتخابی با 5 برد و 5 تساوی دوم شد و مستقیما به یورو 2016 راه یافت. ضمن اینکه ها با دریافت تنها 2 گل خورده بهترین خط دفاعی را در دور مقدماتی داشتند.

1-ایرلند شمالی 21 امتیاز

2-رومانی 20 امتیاز

3-مجارستان 16 امتیاز

4-فنلاند 12 امتیاز

5-جزایر فارو 6 امتیاز

6-یونان 6 امتیاز

بهترین عنوان در رقابت های یورو: حضور در مرحله یک چهارم نهایی یورو 2000

بهترین گلزن: در تمام دوران - گئورگی هاجی، آدریان موتو با 35 گل / سیپریان ماریکا با 25 گل در حال حاضر
بیشترین بازی: در تمام دوران - دورینل مونتینو با 134 بازی / رازوان رات با 108 بازی در حال حاضر
نام مستعار: سه رنگ ها

عملکرد رومانی در رقابت های یورو :

بازی های خاطره انگیز رومانی در رقابت های یورو


2007/10/14: رومانی 1-0 هلند، مرحله مقدماتی جام ملتهای اروپا 2008

2000/06/20: رومانی 3-2 انگلستان، مرحله گروهی یورو 2000

1999/05/06: رومانی 2-0 مجارستان، مرحله مقدماتی یورو 2000

سرمربی: آنگل ایردانسکی

تاریخ تولد: 4 مارس 1950 (66 ساله)
ملیت: رومانی
دوران بازی: استوا بخارست، اوفی کرت
دوران مربیگری: استوا بخارست (دو بار)، آنورتوسیس فاماگوستا ،تیم ملی رومانی (سه بار)، تیم ملی یونان، الهلال، راپید بخارست، العین (دو بار)، الاتحاد

فدراسیون فوتبال رومانی در تاریخ 27 اکتبر سال 2014 آنگل ایردانسکی بهترین مربی قرن بیستم کشور رومانی را به عنوان سرمربی انتخاب کرد. ایردانسکی از بین 12 تا 32 سالگی در باشگاه استوا بخارست بازی کرد و در سال 1968 در سن 16 سالگی اولین بازی رسمی خودش را انجام داد. ایردانسکی در سال 1982 از استوا بخارست را ترک کرد. وی در این تیم 317 بازی انجام داد و 155 گل به ثمر رساند، ضمن اینکه دوقهرمانی در لیگ رومانی و چهار قهرمانی در جام حذفی رومانی نصیب وی شد. این مربی 66 ساله برای تیم ملی کشورش 57 بار به میدان رفت و 21 گل به ثمر رساند. او که یک مهاجمی کوتاه قامت بود در سر زنی مهارت خاصی داشت و در بسیاری از نبردهای هوایی با مدافعان پیروز می شد.

ایردانسکی دو سال هم برای اوفی کرت رومانی بازی کرد و 7 گل در 54 بازی به ثمر رساند. وی در سال 1984 به عنوان دستیار مربی به استوا بخارست بازگشت، اما در تعجب همگان به عنوان یک بازیکن در دقیقه 73 بازی فینال جام باشگاه های اروپا سال 1986 (لیگ قهرمانان اروپای فعلی) در مقابل بارسلونا به میدان رفت. این دیدار به ضربات پنالتی کشیده شد و استوا موفق شد با نتیجه 2 بر صفر در ضربات پنالتی بارسلونا را شکست دهد و به مقام قهرمانی برسد. پس از این ایردانسکی به عنوان سرمربی تیم انتخاب شد و به عنوان مربی چهار قهرمانی در لیگ رومانی، دو قهرمانی در جام حذفی، یک قهرمانی در سوپر جام اروپا، و دو نایب قهرمانی در جام بین قاره ای و جام باشگاه های اروپا را کسب کرد. وی با استوا به فینال جام باشگاه های اروپا رسید، اما در مقابل میلان پر قدرت با نتیجه 4 بر صفر تن به شکست داد.

وی در سال 1993 سرمربی تیم ملی رومانی شد و در اولین تجربه جام جهانی، رومانی را به عنوان تیم نخست از مرحله گروهی به دور یک هشتم برد و با برد آرژانتین آنها به مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی 1994 آمریکا رسیدند، اما در مقابل سوئد تن به شکست دادند. وی در جام جهانی 1998 هم عملکرد فوق العاده ای داشت و به عنوان تیم اول از گروهش صعود کرد، اما با نتیجه یک بر صفر در مقابل کرواسی نتیجه را واگذار کرد.

او پس از جام جهانی 1998 رومانی را ترک کرد و هدایت تیم ملی یونان را بر عهده گرفت و سپس، در باشگاه های آسیایی الهلال، العین، الاتحاد و دوباره العین مربیگری کرد که در آنجا هم کارنامه خیره کننده ای داشت. ایردانسکی با تیم های الهلال و الاتحاد عربستان موفق شد به ترتیب در سال های 2000 و 2005 فاتح لیگ قهرمانان آسیا شود. وی پس از سال 2006 هدایت هیچ تیم را بر عهده نگرفت و به سیاست پرداخت تا اینکه به یکی از سناتور های رومانی تبدیل شد و در عرصه سیاست هم دستاورد های چشم گیری داشت و نزد مردم رومانی محبوبیت خاصی به دست آورد. وی در سال 2013 مدیر فنی تیم ملی کشور شد تا اینکه در 27 اکتبر سال 2014 بار دیگر هدایت تیم ملی رومانی را بر عهده گرفت و حالا این کشور با این مربی موفق و بزرگ می تواند دستاورد های خوبی در رقابت های یورو 2016 بدست بیاورد.

بازیکن کلیدی: چیپرین تاتاروسانو

تاریخ تولد: 9 فوریه 1986

باشگاه: فیورنتینا

قد: 198 سانتی متر

وزن: 90 کیلو گرم

چیپرین تاتاروسانو سنگربان باشگاه فیورنتینای ایتالیای مهم ترین بخش تیم ملی رومانی است. وی در دور مقدمانی یورو 2016 عملکرد بسیار خوبی داشت و از تاثیرگذار ترین بازیکنان تیمش برای رسیدن به یورو بود. او دروازه بانی است که در پی جلب توجه نیست و تنها برای حفظ دروازه خود به میدان می رود. تاتاروسانو تمرکز خود را بر روی کار خود و خانواده اش گذاشته و هم تیمی هایش می توانند در رقابت های یورو 2016 بر روی این شخصیت پولادین تکیه کنند.

تاتاروسانو در ماه آگوست سال 2009 توسط رزوان لوسسکو به تیم ملی رومانی دعوت شد و او اولین بازی رسمی خود را در تاریخ 17 نوامبر سال 2010 مقابل ایتالیا انجام داد که آن دیدار با تساوی یک بر یک به پایان رسید. او در حال حاضر بهترین دروازه بان کشور رومانی است و فوتبالش را از باشگاه یوونتوس بخارست رومانی شروع کرد و سپس به باشگاه های گلوریا بستیریتا و استوا بخارست رفت. وی پس از درخشش در تیم استوابخارست در سال 2014 به باشگاه فیورنتینا پیوست و به دروازه بان شماره یک این تیم ایتالیایی تبدیل شد.

تاتاروسانو برای تیم آنگل ایردانسکی یک مهره کلیدی محسوب می شود و با حضور این دروازه بان 30 ساله رومانی کمترین گل خورده را در درو مقدماتی یورو 2016 داشت و تاتاروسانو تنها دو گل دریافت کرد.

اولین بازی رسمی ملی چیپرین تاتاروسانو: 17 نوامبر 2010 (دوستانه) رومانی 1-1 ایتالیا

تعداد بازی ملی: 34

تعداد گل ملی: 0

حضور در رقابت های یورو / (رکورد رومانی):

تعداد بازی: 0 / (گئورگی هاجی با 8 بازی)

تعداد گل: 0 / (الکساندرو نیگو با 2 گل)

604/601

کد خبر: 650279