نخست وزیر چین: روابط واشنگتن و پکن در مسیر پیشرفت قرار دارد

نخست وزیر چین اعلام کرد که اصل و اساس روابط دو کشور چین و آمریکا احترام و پایبندی واشنگتن به اصل «چین واحد» است.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از ایرنا «لی کچیانگ» این سخنان را روز چهارشنبه در پایان اجلاس سالانه کنگره ملی خلق در جمع خبرنگاران بیان کرد و گفت که این موضع واحد دولت پکن است.
او البته به وجود مشکلات در روابط میان دو کشور هم اشاره کرد اما گفت که به رغم وجود مشکلات، روابط دوجانبه در مسیر پیشرفت قرار داشته و نسبت به آینده آن خوشبین است.
او با اشاره به وجود اختلافات تجاری با آمریکا، گفت که کشورش تمایلی جهت ورود به نبرد تجاری با آمریکا ندارد و این برای هر دو طرف سازنده و مفید نخواهد بود.
وی تصریح کرد که مسئله روابط چین و آمریکا نه تنها بر منافع مشترک دو کشور بلکه بر صلح و ثبات منطقه و جهان نیز تاثیر خواهد گذاشت.
«لی کچیانگ» در باره گزارش های مربوط به اینکه دولت واشنگتن در حال برنامه ریزی برای برگزاری دیدار میان «دونالد ترامپ» و «شی جین پینگ» رئیسان جمهوری آمریکا و چین است، گفت: هر دو کشور در این باره در ارتباط نزدیک هستند.
نخست وزیر چین گفت که دو کشور در حال رایزنی در باره دیدار رودررو هستند و گفت وگوی دو کشور برای آنها و صلح و ثبات منطقه و جهان با اهمیت است.
نخست وزیر چین در ادامه سخنان خود به موضوع هنگ کنگ نیز اشاره کرد و گفت که چین از توسعه این منطقه و خودمختاری آن حمایت می کند و تاکید کرد که هیچ مشکلی در این منطقه وجود ندارد و دو طرف برای اولین بار در سرمایه گذاری های خارجی مشترک همکاری می کنند.
وی روابط چین با روسیه را نیز مورد توجه قرار داد و یادآور شد: ما دارای یکی از مناسبات بسیار مهم راهبردی با روسیه هستیم و این مناسبات بر مبنای محکمی قرار دارد و روابط پایداری را بین دو کشور رقم زده است.
او در عین حال تصریح کرد که پکن و مسکو در عرصه های انرژی، حقوقی، فرهنگی و زمینه های مختلف رابطه زیادی با یکدیگر دارند و البته در بخش تجاری با توجه به اشتراکات دو کشور مناسبات در 2 ماه گذشته رشد قابل توجهی داشته است.
«لی» در مورد مسایل تجاری و تغییر ارزش «یوان» (پول ملی چین) نیز گفت: چین در این زمینه تعمدا ارزش پول ملی خود را تغییر نمی دهد اما برای تثبیت سامانه ارزی خود تلاش خواهد کرد.
به گفته نخست وزیر چین، این کشور به دنبال درگیری ها و نبردهای تجاری نبوده و ارزش پول ملی چین هم تابع تحولات بازار است و دولت برای تغییر و تضعیف آن اقدامی تعمدی نکرده است.
وی تاکید کرد که چین همه تلاش خود را به کار گرفته است تا دچار بحران مالی نشود و در زمینه ذخیره ارزی هم صندوق ارزی خوبی در اختیار دارد.
«لی» همچنین گفت که کشورش همچنان برنامه های اصلاحاتی اقتصادی را به پیش سوق خواهد داد تا به رشد اقتصادی مطلوبی دست یابد.
او گفت: به رغم وجود مشکلات و چالش ها، تلاش می شود هدف کشور برای رسیدن به رشد اقتصادی شش و نیم درصدی در سال جاری میلادی محقق شود.
وی در مورد کره شمالی و مسایل شبه جزیره کره نیز گفت که چین وظایف خود را به درستی و با دقت و بر اساس قطعنامه های سازمان ملل انجام می دهد و البته نمی خواهد در مرزهایش شاهد تنش باشد.
نخست وزیر چین تصریح کرد که مساله هسته ای شبه جزیره کره باید با گفت وگو و رایزنی های صلح آمیز حل و فصل شود و پکن بر این باور است که تنش در آسیای شمال شرقی و شبه جزیره کره برای همه زیانبار خواهد بود.
«لی کچیانگ» بار دیگر تاکید کرد که چین برنامه کاهش مازاد ظرفیت تولید فولاد را ادامه می دهد و به دلیل بسته شدن برخی کارخانه ها، کارگران زیادی تعدیل شده اند اما دولت به آنها کمک مالی می کند تا شغل جدیدی برای خود پیدا کنند.
وی گفت که به رغم بسته شدن کارخانه ها چین با مشکل بیکاری گسترده روبرو نخواهد شد و هرگز اجازه نمی دهد چنین اتفاقی رخ دهد.
او در باره تایوان هم گفت که کسی نمی تواند تاریخ را تغییر دهد و این واقعیت که تایوان بخشی از خاک چین است و هر دو متعلق به سرزمین مادری هستند، تغییر نخواهد کرد.
«لی کچیانگ» در باره دولت جدید تایوان و بی توجهی آن به اصل «یک چین» نیز گفت: اصل روابط دو طرف و مناسبات با ثبات بر توافق 1992 دوجانبه در باره این اصل استوار است و بر همین مبنا هم روابط به سمت جلو خواهد رفت.
وی در عین حال مردم چین و تایوان را برادران و خواهران یکدیگر خواند و گفت که هر تحولی هم رخ دهد ارتباط این دو طرف با یکدیگر نزدیک و تاریخی خواهد ماند و در مجموع چین بر این باور است که توسعه صلح آمیز روابط دو سوی تنگه برای تایوانی ها بسیار مهم است.
نخست وزیر چین همچنین در سخنان خود تلاش کرد تا نشان دهد، تغییر در روابط دو طرف و حرکت دولت تایوان به سمت استقلال می تواند روابط اقتصادی دو طرف را به خطر بیندازد و برای همین گفت؛ تا زمانی که روابط خوب است همچنان پکن از تجارت تایوانی ها و سرمایه گذاری آنان در چین استقبال می کند.
وی در سخنان خود به دریای جنوبی هم اشاره کرد و گفت: ما نمی خواهیم هیچ کشوری باعث ناآرامی در آسیا و اقیانوس آرام شود. چین به دنبال برقراری صلح و آرامش است و کشورهای عضور اتحادیه جنوب شرق آسیا (آ.سه.آن) نیز در این باره با چین دیدگاههای مشترکی دارند و هر مساله ای میان آنها می تواند مورد بحث قرار گیرد.
«لی» در باره حضور آمریکا در این منطقه هم گفت: چین با کشورهای آسیایی و «آ.سه.آن» در حال رایزنی و گفت و گوست و در مورد دریای جنوبی هم اصلا نمی خواهد کسی مانع پیشبرد صلح و ثبات شود و در باره این منطقه هم همه باید همکاری کرده و حراست از صلح و امنیت دریای جنوبی را در دستور کار داشته باشند.
نخست وزیر چین در پایان سخنان خود به علاقمندی کشورش جهت گسترش روابط با اتحادیه اروپا خبر داد و با اشاره به برگزیت گفت که چین در مجموع از وحدت اروپا و همچنین روند جهانی شدن و چند جانبه گرایی حمایت می کند.

تایید کننده: سرلک

کد خبر: 741264

وب گردی

وب گردی