آخرین جزئیات انتقال دانشکده های دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز به سوهانک

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران به تشریح آخرین جزئیات انتقال دانشکده های دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز به سوهانک پرداخت.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، دکتر محمد مهدی طهرانچی در گفت و گوی تلفنی با خبر ۲۰ شبکه ۴ در خصوص انتقال دانشکده های دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز به سوهانک گفت: واقعیت آن است که در یک دوره دانشگاه آزاد اسلامی، مبتنی بر کلاس محوری توسعه پیدا کرد . در دوران کلاس محوری، ساختمان های منفرد را به عنوان جزئی از دانشگاه در سطح شهر به صورت پراکنده انتخاب کرده و مورد استفاده قرار داده بودند.

وی ادامه داد: واحد تهران مرکز با توجه به اینکه اولین واحد دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی است، از یک ساختار بسیار قدیمی و پراکنده برخوردار است. در مرحله جدید دانشگاه به دنبال آن هستیم که دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان کنشگر فعال در حوزه علم باشد که ساختار واحد تهران مرکز جوابگوی این موضوع نیست.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران گفت: این جابه جایی حاوی 2 نکته است، نکته اول اینکه ساختمان های این واحد فرسوده بود و مباحثی که در مدیریت بحران وجود دارد باید در این ساختمان ها لحاظ می شد، این ساختمان ها برای تراکم دانشجو در نظر نگرفته شده بودند، برای مثال در یک ساختمان کوچک 11 هزار دانشجو رفت و آمد می کردند، این شرایط شایسته وضعیت علمی دانشگاه نبود، همچنین فاقد امنیت لازم برای مسائل آموزشی دانشگاه بود.

وی اضافه کرد: به عنوان نکته دوم باید توجه داشت که دانشگاه آزاد اسلامی از دوران کارشناسی به دوران تحصیلات تکمیلی گذر کرده است و امروزه ما باید تعامل بین رشته ای داشته باشیم. در حال حاضر عمده دانشجویان تهران مرکز در مقاطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند، در چنین شرایطی دیگر کلاس جوابگوی نیست ما باید محل هایی برای تعامل حضور استاد در دانشگاه، دانشجویان ارشد و دکترا را داشته باشیم. تحقق چنین مواردی در فضای قبلی ممکن نبود.

دکتر طهرانچی اظهار داشت: امکانات دانشگاه از جمله امکاناتی بود که در سطح شهر خوابیده بود، گفتنی است این امکانات ملکی در گذشته فراهم شده بود، بدون توجه به بحث شهریه ها و با استفاده از سرمایه این تدبیر انجام شد تا ما با یک نگاه توسعه ای و با تبدیل امکانات، وارد دانشگاه هایی شویم که بتوانیم در تحصیلات تکمیلی، پاسخگوی نیاز دانشجویان باشیم.

وی بیان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز حدود 60 هزار دانشجو دارد، این تعداد دانشجو طبیعتا زیاد است. آن چیزی که تحت عنوان اعتراضات مطرح شد شامل اطلاعاتی گاها اشتباه بوده که در اختیار برخی از دانشجویان قرار داده شده بود، در این اعتراضات ما با جمع های کمتر از 200 نفر مواجه بودیم که الحمدالله با حضور روسای دانشکده تهران مرکز و مصاحبه به موقع مسئول اجرایی این جابه جایی، اطلاعات لازم به دانشجویان داده شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران گفت: در این جابه جایی شرایط دانشجویان کاملا لحاظ شد، فضای جدید نزدیک به مترو است. البته 2 پردیس واحد تهران مرکز به علت اینکه بزرگ هستند فعلا جا به جا نمی شوند، برخی از پردیس های کوچک تر و ساختمان ها عمدتا در این طرح تجمیع خواهند شد. لذا دانشجویان توجیه شده و شرایط به حالت عادی خود بازگشت.

وی در پایان تاکید کرد: به هر حال دانشجویان باید در جریان جزئیات قرار می گرفتند به لحاظی دیگر به دلیل اینکه فرصت اندک بود، با کمک روسای دانشکده ها و افرادی که به نمایندگی از ما حضور داشتند توانستیم دانشجویان را توجیه کنیم.

201

کد خبر: 953302