۷ شرکت تولید کننده واکسن کرونا تا بهمن وارد فاز انسانی می‌شوند

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا گفت: ۷ شرکت تولید کننده واکسن کرونا تا پایان بهمن‌ماه وارد فاز انسانی می شوند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجویی(ایسکانیوز)؛ دکتر مصطفی قانعی در خصوص ۷ واکسن کرونایی که زیر نظر و با حمایت ستاد توسعه زیست فناوری پیش می روند، گفت: از این تعداد، ۳ شرکت تا آخر دی ماه به اتمام فاز حیوانی شان می رسند و امید این است که مجوز انسانی را بگیرند.

وی افزود: از ۳ شرکتی که وارد فاز بالینی می شوند یک شرکت پیشرفت چشمگیری داشته و زودتر از بقیه کلینیکال ترایال را آغاز خواهد کرد.

قانعی در خصوص شرکتی که پیشرفت داشته گفت: این شرکت مدل واکسن فایزر را در پیش گرفته است و تا پایان این ماه مجوز فاز انسانی را از سازمان غذا و دارو دریافت می کند.

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا با بیان اینکه ۴ گروه تحقیقاتی دیگر احتمالا در بهمن و اسفند مجوز انجام کارآزمایی بالینی را از سازمان غذا و دارو دریافت می کنند، گفت: مجموعا ۷شرکت با حمایت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی تا بهمن و اسفند مجوزهای بالینی را دریافت می‌کنند.

وی در خصوص شرکت زیر مجموعه ستاد اجرایی فرمان امام (ره) نیز گفت: این شرکت نیز در حال ورود به مرحله اول فاز بالینی است و بعد از موفقیت وارد فاز دوم کلینیکال ترایال می شود.

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا گفت: کسی نمی تواند مانع تحقیقات و تولید واکسن توسط گروههای مختلف شود زیرا در دنیا هم تولید چندین واکسن  شروع شد ولی همه آنها نتوانستند فاز حیوانی را پاس کنند.

وی تاکید کرد: برخی از این تیم ها اگر حمایتی بخواهند به معاونت علمی می آیند و ما با آنها قرارداد منعقد می کنیم و حمایت هایی از آنها داریم.

وی با بیان اینکه کمیته مقابله با کرونا برای واکسن ها مجوز صادر نمی کند، گفت: روند واکسن به این شکل است که جز سازمان غذا و دارو که متولی این امر است کسی یا ارگانی نمی تواند به فرد یا تیمهای تحقیقاتی واکسن مجوز بدهد که وارد فاز حیوانی شوند.

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا با بیان اینکه البته اجرای فاز حیوانی هم شاید در دانشگاه با کمیته اخلاق پیگیری شود، گفت: ولی برای ورود به فاز انسانی  هیچ کس در کشور قدرت صدور مجوز ندارد جز سازمان غذا و دارو.

انتهای پیام/

منبع:مهر

کد خبر: 1085595

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =