جوانان دانشجو باید بر محور کارآفرینی و فناوری تربیت شوند

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان گفت: جوانان دانشگاهی امروز باید بر محور کارآفرینی و فن آوری تربیت شوند تا کشور از قافله تولیدات و فناوری های روز دنیا عقب نماند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجویی(ایسکانیوز)، احسان کامرانی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان، در نشست با مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان هرمزگان و هیئت همراه با اشاره به پتانسیل های موجود در کشور و استان هرمزگان اظهارکرد: ماموریت امروز ما تقویت محورهای آموزشی ، پژوهشی و منطبق سازی آن بر اصل کارآفرینی و باز کردن مسیر اشتغال  با توجه به نیازهای صنعتی استان است.

وی وجود بنادر آزاد، صنایع بزرگ ، جزایر کم نظیر ، وسعت سواحل دریایی و ... از مواهب بزرگ استان خواند و افزود: بسیاری از ظرفیت های استان از چشم فعالان اقتصادی دور و مغفول مانده است و نیاز است  تا صاحبان علوم و اندیشه با حفظ منابع مادر و ذخیرگاه های طبیعی و حفظ محیط زیست بر اساس استانداردهای موجود بین المللی گام های ثمر بخشی را در این حوزه ها بردارند.

وی ایجاد مراکز رشد، تاسیس شرکت های دانش بنیان، فعال سازی باشگاه پژوهشگران جوان، ایجاد سراهای نوآوری را از جمله مراکز کارآفرین محور بر اساس تبدیل ایده به محصول دانست و تایید کرد: همه فعالیت های علمی ، پژوهشی و ایده های درآمد زا و اشتغال آفرین مورد حمایت دانشگاه آزاد اسلامی است و این دانشگاه آمادگی دارد تا در کنار اداره کل فنی و حرفه ای قدم های تخصصی تری در این حوزه ها بردارد.

کامرانی، با یادآوری این که اقتصاد دریا محور یکی از فعالیت های بزرگ ، درآمدزا و اشتغال آفرین در استان هرمزگان  است که توجه چندانی به آن نشده و بخش بزرگی از این ظرفیت های لایتناهی دست نخورده  باقی مانده یا در اثر عدم رعایت استانداردهای زیست محیطی در حال از بین رفتن است  گفت: بهره برداری صحیح ، بازسازی ذخایر دریایی ، توجه به مسائل و مصادیق زیست محیطی و ... می تواند راه ما را برای استفاده بهتر و بهینه تر از این سرمایه بزرگ مهیا سازد.

 اسما کریمی مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان هرمزگان نیز در این نشست با اشاره به موقعیت استراتژی استان هرمزگان و قرار گرفتن این استان در مسیر کریدور شمال به جنوب ، قطب اصلی بودن در حوزه تولیدات شیلاتی و صنایع بزرگ افزود: طرح توسعه سواحل مکران در شرق ،وجود معادن بزرگ در شمال استان، صنایع در غرب  و مناطق آزاد تجاری و کشتیرانی این استان را از سایر استان ها متمایز کرده است.

کریمی از فعالیت 13 مرکز و 157 آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد در بخش های خدمات ،کشاورزی ،صنعت و هنر  در استان هرمزگان خبر داد و گفت: در شهر بندرعباس بیش از 60 آموزشگاه آزاد در راستای ایجاد کسب و کار، اشتغال زایی و حرفه آموزی در حال فعالیت است  که آموزش هایی را بر اساس نیاز جامعه و استانداردهای آموزشی در راستای ایجاد کسب و کار ارائه می دهند.

 وی اجرای طرحSCD در دانشگاه ها را برای مهارت آموزی به دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی از دیگر فعالیت های این اداره کل برشمرد و گفت: مراکز مختلفی در این راستا کار خود را آغاز کردهاند تا دانشجویان جویای کار و فاقد مهارت را کمک و همراهی کنند.

کریمی، با اشاره به ظرفیت های اشتغال استان هرمزگان توجه به مبحث  مهارت آموزی و مهارت افزایی دانشجویان بیان کرد: تعامل موثر و همکاری با دانشگاه می تواند در اجرای طرح ملی "توانمند سازی مهارتی دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی با رویکرد اشتغال " موفق عمل کند.

 هدف گزاری در این اداره کل را بر اساس استانداردهای بین المللی دانست و افزود: هدف گزاری کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت از برنامه های مهمی است که بر اساس  پر کردن خلا های موجود و کسری مهارتی دانش آموختگان برنامه ریزی شده است  تا در دانش افزایی مهارتی ایفای نقش کرده و در کنار دانشگاه  این طرح ها را بهتر و عملی تر اجرا کنیم.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان هرمزگان از تشکیل شورای مهارت با محول کردن برخی مسئولیت ها به مبادی ذیصلاح خبر داد و افزود: این شورای در جهت کاهش نرخ بیکاری و جلوگیری از آسیب های اجتماعی و کم کردن حاشیه نشینی ، افزایش رضایتمندی و جلب سرمایه گذاران بخش آزاد و واگذاری آموزش های مهارتی به صاحبان مهارت، تشکیل دپارتمان های تخصصی  تلاش می کند تا با ایجاد توازن در جمعیت و اشتغال ، کسب و کارها را افزایش دهد.

وی با اشاره  به فرهنگ کار  و مهارت آموزی به عنوان موثرترین  مولفه ایجاد اشتغال جوانان  گفت: ؛ اهمیت موضوع  فرهنگ کار  تنها با هم افزایی و با استفاده از تشریک مساعی و تعامل موثر و پر کردن خلاهای موجود طرفین امکان پذیر است .

وی اظهار امیدواری کرد با همکاری دانشگاه آزاد بتوان در تامین نیروهای کاردان، منخصص و تاثیرگذار در بخش صنعت، معدن و...  با ایجاد اشتغال، راه اندازی مراکز  کسب و کار قدم های روشن و موثری در این راستا برداشته شود.

علیرضا سایبانی رئیس شورای تخصصی پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان نیز در ابتدای این جلسه با خیر مقدم به حاضران از امضای تفاهم نامه همکاری با اداره کل فنی و حرفه ای استان هرمزگان در جهت تعامل بیشتر با رویکرد کارآفرینی خبر داد .

وی  افزود: امروز دانشگاه آزاد اسلامی از ماموریت آموزشی و پژوهشی صرف ، فاصله گرفته و به دنیال نقش آفرینی در حوزه اشتغال زایی ، فناوری، کارآفرینی، تولید و ... در کنار پژوهش و آموزش قرار گرفته است.

سایبانی پتانسیل دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان را به عنوان بزرگترین مجتمع آموزشی و پژوهشی استان هرمزگان با دارا بودن آزمایشگاه ها مجهز، کارگاه های تخصصی ، لابراتوراهای کم نظیر ، هیات علمی مجرب ، زیر ساخت های آماده فعالیت، کم نظیر در استان دانست و یادآوری کرد: این دانشگاه  بیش از نیمی از بار آموزش عالی استان را بدون بهره گیری از بودجه دولتی به دوش کشیده است  و رسالت علمی و پژوهشی خود را تا کنون به نحو شایسته  انجام داده است.

وی تغییر رویکرد دانشگاه آزاد اسلامی را یک امر منطبق بر منطق دانست و یادآورشد: دانشگاه امروز بر اساس حل مشکلات و بر طرف  کردن نیازهای جامعه به همه بخش ها ورود کرده و جهت تربیت دانشجویان برای مهارت آموزی و فراهم کردن زمینه اشتغال ، آمادگی دارد تا با همه  مراکز فنی و حرفه ای ، صنایع و ... وارد همکاری و تعامل تنگاتنگ شود.

این جلسه با بیان نظرات سایر صاحب نظران حاضر در جلسه ادامه یافت و در پایان تفاهم نامه ای در راستای ایجاد همکاری و تعامل بیشتر به امضای روسای دو موسسه رسید و کارگاه های برای آموزش دانشجویان در دانشگاه در اختیار اداره کل فنی و حرفه ای قرار گرفت.

انتهای پیام/

کد خبر: 1087557

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 6 =