انعقاد تفاهم نامه سه جانبه مرکز ملی توسعه و توان افزایی شیلات

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون از انعقاد تفاهم نامه سه جانبه مرکز ملی توسعه و توان افزایی شیلات ایران در خوزستان خبرداد و گفت: این تفاهم نامه فرصتی برای اشتغال زایی است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجویی(ایسکانیوز) و به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ تفاهم نامه سه جانبه مرکز توسعه و توان افزایی شیلات ایران با حضور عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نبی اله خون میرزایی رئیس سازمان شیلات ایران، ارسلان غمگین مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان و غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان منعقد شد.

عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این که این تفاهم نامه فرصتی برای اشتغالزایی منطقه و گامی رو به جلو برای پیشرفت منطقه است، اظهار کرد: در بحث اشتغالزایی کشور فعالیت‌های دارای ارزش افزوده و اشتغالزایی در حمایت و اولویت برای توسعه هستند.

وی با بیان این که کشاورزی یکی از اولویت‌های مورد حمایت دولت است، افزود: شیلات به عنوان یکی از رسته‌های بخش کشاورزی است که بر اساس گرایش‌ها و محصولات تمرکز در این بخش برای موفقیت‌های بیشتر با بهره وری بالاتر ضروری است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در سراسر کشور بر اساس محصولات و گرایش‌ها، قطب‌ها شناسایی و موضوع حمایت نیز تعریف شده که خوزستان به عنوان یکی از نقاط با ظرفیت بالا شناسایی شده است.

وی یادآور شد: طبق تجربه ما در استان سیستان و بلوچستان ظرفیت صید سواحل آن می‌تواند اشتغال بیشتری ایجاد کند. البته در کشورهای دیگر ماهی گیری با دستگاه‌های خارجی انجام می‌شود ولی در ایران سنتی است و از تمام ظرفیت‌ها استفاده نمی‌شود.

منصوری اضافه کرد: اولین گام برای استفاده بیشتر از ظرفیت مجهز کردن صیادان به دستگاه ماهی یاب برای پیدا کردن دسته‌های ماهی در آب‌ها است که سبب افزایش صید می‌شود. به دنبال این موضوع صیادان با افزایش صید خود نیازمند ماهی گیری در مناطق دورتر، کشتی پشتیبان و سردخانه‌های بیشتر می‌شوند که اشتغال زایی را به دنبال دارد.

وی تصریح کرد: ورود و تجهیز این فعالیت‌ها در ساز و کار اجرایی نظام تعریف نشده که با همکاری و فعالیت بخش خصوصی و استفاده از ابتکارات در بخش‌های مختلف کشاورزی و شیلات که در حال انجام است می‌توان به نقاط کلیدی رسید و باعث افزایش بهره وری و اشتغالزایی شد.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: بخشی از این اعتبارات برای توسعه اینگونه فعالیت‌ها به خصوص شیلات به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در قالب برنامه اشتغال روستایی و اشتغال فراگیر قرار گرفته و بخشی از آن نیز به وزارت جهاد کشاورزی سپرده شده است.
منصوری افزود: برای برطرف کردن نقطه ضعف‌ها در اینگونه فعالیت‌ها در خوزستان نهادی ایجاد شد که مسئولیت مداخله فعال برای رفع مشکلات مشترک بخش شیلات و روشن کردن چراغ‌های مشترک در صنعت را دارد، چرا که خوزستان از ظرفیت‌های کیفی و کمی و همچنین مدیریتی بالایی در این بخش برخوردار است.

وی به حضور بخش‌های خصوصی در فعالیت‌های بخش شیلات برای افزایش بهره وری و اشتغالزایی تاکید کرد.

انتهای  پیام/

کد خبر: 1089133

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =