نمکی: واکسن پاستور به مجموعه واکسیناسیون می‌پیوندد

سعید نمکی گفت: مجوز استفاده از واکسن پاستور صادر شده و این واکسن ایرانی وارد مجموعه واکسیناسیون کرونا می‌شود.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری ایسکانیوز، سعید نمکی، وزیر بهداشت پس از دیدار با ویسنته ورث، رییس موسسه فینلای کوبا، اظهار کرد: امروز نقطه نظرات علمی بین ما وویسنته مبادله شد و خوشبختانه اثربخشی واکسن و اقدامات انجام شده در کارآزمایی بالینی واکسن مورد بررسی قرار گرفت.

او افزود: واکسن مشترک ایران و کوبا می‌تواند به عنوان موفق‌ترین واکسن‌های دنیا مطرح باشد. نکته‌ای که با ویسنته بحث کردیم، نظری است که روز نخست دارم و معتقدم که ویروس کرونا کاملا با اجدادش متفاوت است و جهش‌های پیاپی خواهیم داشت و هرگز نباید فکر کنیم که به سادگی و به زودی دنیا از شر این ویروس، خلاص خواهد شد.

وزیر بهداشت گفت: برآورد ما این است که جهش‌های کرونا به قدری شدید خواهد بود که در آینده هیچ قسمتی از ویروس جهش یافته شاید تشابهی با ویروس اولیه ووهان نداشته باشد به همین دلیل موسسات علمی در سطح جهان به ویژه ایران و کوبا که کار مشترک می‌کنیم، باید خودمان را برای واکسن‌هایی که با واکسن‌های امروز شاید تشابهی نداشته باشند، آماده کنیم.

نمکی تصریح کرد: خوشبختانه بعد از مدت‌ها توقف و بدعهدی از سوی آن‌هایی که قرار بود به ما واکسن بدهند، روند واکسیناسیون با سرعت در حال انجام است.

وزیر بهداشت گفت: وزارت بهداشت مسئول واردات واکسن کرونا نیست. کار وزارت بهداشت مدیریت بیماری و تزریق واکسن است، ولی ما به دلیل نیاز مبرم مردم و از آنجا که فشار نهایی به شکل بیماران بستری و عدم قطع زنجیره انتقال بر دوش خودمان بود، اقدامات گسترده در زمینه تامین واکسن انجام دادیم.

او یادآوری کرد: به دلیل نیاز مبرم و اینکه فشار نهایی بیماری در بستری و عدم قطع زنجیره انتقال روی دوش ما بود، اقدامات گسترده‌ای در حوزه واکسن انجام دادیم، قراردادهایی را بستیم و تولید داخل را به شکل قابل توجهی دنبال کردیم.

واکسن تولید داخل، نتایج خوبی داشت

وزیر بهداشت تاکید کرد: خوشبختانه از واکسن تولید داخل، نتایج و اثرات خوبی مشاهده شد، گرچه بعضا فراز و نشیب‌هایی داشت که البته طبیعی است، چون یک راه ۲۰ ساله را می‌خواستیم، یک ساله طی کنیم. در مورد تولید واکسن داریم به نقطه خوبی می‌رسیم. واکسن کووایران برکت از همین ماه، هر هفته حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار دُز به ما تحویل می‌شود و ماه آینده تولیدات بیشتری خواهد داشت.

نمکی افزود: واکسن پاستور به مجموعه واکسن‌های مورد تزریق می‌پیوندد. واکسن اسپوتنیک ایران به عنوان یک واکسن تحت لیسانس، خودش را به ظرفیت دو میلیون در ماه می‌رساند، چون نتیجه تست‌های اولیه این واکسن توسط موسسه گامالیا تایید شد.

او بیان کرد: واکسن‌های وارداتی نیز به خوبی پیگیری می‌شود. قول داده بودیم که تا پایان این دولت، جمعیت بالاتر از ۶۰ سال و بیماران خاص و صعب العلاج را واکسینه کنیم که امروز این هدف را پشت سر می‌گذاریم.

وزیر بهداشت گفت: ماه گذشته ابلاغ کردیم که سن واکسیناسیون در استان‌هایی مانند خوزستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر و خراسان جنوبی به عنوان نقاطی که مدخل ورود ویروس دلتا از کشورهای همسایه هستند، از ۵۰ سال به بالا باشد و اخیرا نیز ابلاغ کردیم که در استان‌هایی که جمعیت هدف، ۵۰ سال به بالا بود، افراد ۴۸ تا ۵۰ ساله و در استان‌هایی که جمعیت هدف ۶۰ سال بود، افراد ۵۸ تا ۶۰ سال نیز واکسینه شوند.

نمکی یادآوری کرد: ابلاغ شده بود که در مرداد ماه باید جمعیت بالاتر از ۱۸ سال جزایر خلیج فارس به جز کیش و قشم (این دو جزیره مشمول واکسیناسیون افراد بالای ۵۰ ساله و ۴۸ تا ۵۰ ساله هستند)، عشایر کوچ رو بالای ۱۸ سال واکسینه شوند. دیروز از بیماران دیابتی ۱۸ سال به بالا در کشور آمار خواستم که تزریق واکسن به خصوص برای آن‌هایی که وابسته به انسولین و ریسک پذیرتر هستند، شروع شود.

او ادامه داد: دیروز همچنین خواستیم که لیست افراد پرخطر دیگر مانند رانندگان وسایل نقلیه عمومی از جمله آژانس ها، تاکسی ها، اتوبوس ها، مترو، قطارها، هواپیما و فعالان در این بخش، معلمان، اساتید دانشگاه‌ها و افراد پر خطر دیگری که تعدادی از آن‌ها واکسینه شده اند همانند افراد دیالیزی و سایر بیماران خاص را به ما بدهند که در مردادماه واکسیناسیون آن‌ها را آغاز کنیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: گروه‌های سنی جدید که برای تزریق واکسن اعلام می‌کنیم به این معنی نیست که برای افراد در گروه‌های سنی اعلام شده و وامانده از تزریق واکسن، محدودیت ایجاد کنیم بلکه هر کسی در سنین بالاتر از ۶۰ سال در استان‌هایی که جمعیت هدف افراد بالاتر از ۶۰ سال و در سنین بالاتر از ۵۰ سال در استانی که جمعیت هدف افراد بالاتر از ۵۰ سال است، باشد که واکسن تزریق نکرده باشد با کمال میل و روی باز و گشاده توسط همکاران ما واکسینه می‌شوند.

نمکی تاکید کرد: از مردمی که به ویژه در تهران برای تزریق واکسن، معطل شدند عذرخواهی می‌کنیم. همه مردم منتظر ثبت نام‌ها و فراخوان‌های جدید باشند و پس از دریافت پیامک نوبت دهی به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند تا موجب تراکم جمعیت در این مراکز نشود البته تعداد این مراکز را به اندازه کافی افزایش داده ایم.

او گفت: پیش بینی می‌کردیم که بر خلاف ویروس انگلیسی که از مرزهای غربی و شمال غربی ما را گرفتار کرد، روبروی دوربین‌های رسانه‌ها گفته بودم که ویروس دلتا یا هندی از مرزهای جنوب شرق، جنوب و شرق کشور گرفتار کند. اتفاقاتی هم که در افغانستان رخ داد، ترددهای غیرمجاز را تشدید و چرخش ویروس را تسریع کرد.

رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی به حداقل رسیده است

وزیر بهداشت یادآوری کرد: متاسفانه رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی به حداقل رسیده و تمام رستوران‌ها در شهرهایی که تعطیل کردیم و به ظاهر در وضعیت قرمز هستند، باز است و در رستوران هم کسی نمی‌تواند با ماسک غذا بخورد. متاسفانه ترددهای سطح شهر، همان حالت را دارد و ضمن تشکر از ناجا، اما جاده‌ها هنوز باز هستند.

او افزود: دیروز از مازندران و گلستان گزارش داشتیم که به ترتیب دو هزار و یک هزار تخت بیمارستانی توسط بیماران کووید ۱۹ اشغال شده، اما با تزریق داروهای ضدویروس در بستری موقت، حداقل روزانه صدها مورد مراجعه به بیمارستان‌ها را کاهش داده ایم.

نمکی گفت: اگر در فاز چهارم بیماری اقداماتی مانند بستری موقت را انجام نمی‌دادیم، در همه نقاط کشور، شاهد کمبود تخت بیمارستانی بودیم. مرگ و میرها به اندازه قابل انتظار پیک‌های قبلی نبود، چون هم واکسیناسیون گروه‌های آسیب پذیر به شدت انجام شده بود و هم با تجاربی که داشتیم و کلینیک‌های سرپایی و درمان موقت را که راه اندازی کردیم، توانستیم از بدخیم شدن حال بیماران و مرگ و میر بیشتر آن‌ها بکاهیم.

او افزود: همکاران ما به شدت تحت فشار هستند در ۵ موج پیاپی بیماری، نفسشان گرفته شده بازهم از مردم تقاضا می‌کنم که هم به خودتان رحم کنید هم به این نیروهایی که در چنین فشاری کار می‌کنند. در این مدتی که مسئولیت داشتم، ابزاری جز تقاضا و تمنا نداشته ام، امیدواریم که کمی هم مراعات حال مدافعان سلامت را کنیم.

انتهای پیام/

کد خبر: 1104376

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 3 =