اتاق مشترک فکر و عملیات در بیروت و مهندسی امنیتی ضد محور مقاومت

سعید شهرابی فراهانی*

گروه بین الملل خبرگزاری ایسکانیوز - با ابهامات رخ داده در رسیدگی های قضایی به پرونده انفجار هولناک در بندر بیروت و اعتراض مردم به انحرافات صورت گرفته در این مسیر؛ طی روزهای اخیر شاهد ورود مستقیم و مسلحانه محافل وابسته به آمریکا و صهیونیست ها به جریانات ملتهب لبنان بودیم. اقدامات افراد مسلح در آتش گشودن به روی مردم عادی و شهادت تعدادی از آنان؛ نشانه ای دیگر از توطئه چندلایه آمریکایی-اسرائیلی در جهت بر هم زدن امنیت منطقه و کشورهای محور مقاومت به حساب می آید.

پس از اجرای فرآیند موفقیت آمیز انتقال سوخت ایران از طریق سوریه به داخل لبنان و شکستن حصار تحمیلی محور غربی، عربی و عربی؛ بارقه های امید برای بهبود وضعیت از طریق توسعه همکاری های طرفین به چشم می خورد؛ به ویژه با تحرک خوب دولت سیزدهم برای تحکیم مناسبات منطقه ای؛ این روند می تواند با تأمین منفعت مشترک کشورهای دوست، راهکاری مناسب برای کند نمودن حربه دشمنان ملت های منطقه در استفاده از فشارهای اقتصادی  محسوب شود.

سفارت آمریکا در بیروت با تشکیل اتاق مشترک فکر و عملیات با حضور صهیونیست ها، فرانسوی ها، انگلیسی ها، سعودی ها بر ضد مردم لبنان؛ برنامه های خود را در ابعاد سیاسی، اقتصادی و امنیتی طراحی نموده است تا از یک طرف با گروگان گرفتن دولت لبنان؛ کارآمدی آن را مختل کرده و بر مبنای الگوی سهام قدرت در لبنان، اختلافات سیاسی و نارضایتی های اقتصادی را به بحران عمیق اجتماعی و  همچنین تقابل مذهبی تبدیل نماید تا از این طریق دامنه مانور مقاومت لبنان را محدود و حاشیه امنِ موقتی را برای اسرائیل فراهم آورد.

دست بردن به سلاح و اعمال خشونت مسلحانه از سوی پیمانکاران (بخوانید پادوهای نفوذی) آمریکا و صهیونیست ها؛ حاکی از تغییر فاز تنش ها در لبنان است. محور استکبار و ارتجاع منطقه ای به واسطه عناصر اطلاعاتی خود؛ به خوبی توجیه شده اند که خویشتنداری حزب الله لبنان در برابر شیطنت ها و اذیت ها، ناشی از ناتوانی یا انفعال مقاومت نیست؛ بلکه حزب الله و جنبش امل؛ آرامش مردم لبنان را در صدر اهداف خود قرار داده اند و بر اساس تحلیل و برآورد صحیح؛ از افتادن به تله طراحی شده توسط سفارت آمریکا - که همانا مشغول سازی، فرسودن توانایی ها و مخدوش ساختن وجهه و عقلانیت مقاومت است - اجتناب کرده و در مقطع زمانی فعلی، اولویت ساماندهی معیشتی بدنه اجتماعی لبنان را در اولویت خود می دانند.

نکته قابل تأمل اینجاست که امنیت، آرامش و ثبات در کشورهای محور مقاومت، قطعاً به ضرر اسرائیل خواهد بود چه اینکه نیروهای نرم افزاری و سخت افزاری جبهه ضد صهیونیستی (اعم از شیعه، سنّی و حتی مسیحیان) را در مقابل دشمن مشترک همگرا می‌نماید. این کابوسی است که سران تل آویو تلاش دارند با تکیه بر اجرای توطئه های سریالی، در هم آمیخته و مشترک با سرویس های اطلاعاتی آمریکا، انگلیس، سعودی و اماراتی از آن بگریزند. از این رو هوشمندی، هوشیاری و تمرکز اعضای جامعه اطلاعاتی کشور برای دفع تهدیدات موصوف در ایام پیش رو از اهمیت راهبردی برخوردار است.

هدیه به پیشگاه نبی مکرّم اسلام صلوات الله علیه و اله و سلّم و شهدای جبهه مقاومت از جمله حاج قاسم سلیمانی، عماد و جهاد مغنیه، مصطفی بدرالدین و ابومهدی المهندس صلوات

* کارشناس حوزه سیاسی، امنیتی و بین الملل

کد خبر: 1115504

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =