آخرین وضعیت کرونا در کشور | هرگونه عادی انگاری می‌تواند دردسر ساز باشد / تهرانی‌ها برای کدام شهرستان نیاز به مجوز تردد دارند؟

روند نزولی نرخ ابتلای روزانه کرونا درشرایطی نسبت به روز قبل ادامه دارد که این شاخص نسبت به شنبه گذشته ۲۳.۸۷ درصد رشدی معنادار داشته است.

به‌گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، بررسی شاخص نرخ ابتلای روزانه نشان می‌دهد اگرچه نسبت به چند روز قبل روند نزولی ادامه داشته اما در نگاه مقایسه‌ای هفتگی می‌بینیم نرخ ابتلای آخرین روز اعلام شده نسبت به شنبه گذشته نه تنها کاهشی نبوده بلکه رشدی معادل 23.8 درصد را نیز تجربه کرده است.

در این زمینه کارشناسان تاکید می‌کنند سرعت کند کاهش نرخ ابتلا و دیگر شاخص‌ها در شرایط فعلی بیانگر آن است که شرایط هنوز ثابت نشده و هرگونه عادی انگاری می‌تواند دردسر ساز باشد.

این گروه تاکید می‌کنند بهترین راهکار برای مقابله با ویروس منحوس در شرایط فعلی رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مشارکت حداکثری در طرح واکسیناسیون ملی است تا براین اساس بتوان هزینه مدیریت بحران را به حداقل خود رساند.

متخصصان معتقدند کاهش محسوس نرخ مرگ و میر در شرایط فعلی ناشی از گسترش واکسیناسیون در دو ماه اخیر بوده و درصورت مشارکت حداکثری هموطنان قطعا در آینده میزان فوتی‌ها بسیار کمتر از گذشته خواهد بود، اما این به معنای عادی شدن شرایط و بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی نیست.

این درحالی است که براساس رنگ‌بندی جدید اعلام شده از وضعیت شهرستان‌های ایران هم اکنون هیچ نقطه از ایران در شرایط بحرانی یا همان قرمز قرار ندارد و اکثر نقاط ایران در شرایط زرد قرار گرفته‌اند.

در حال حاضر و بر اساس آخرین وضعیت رنگ‌بندی تعداد صفر شهرستان به رنگ قرمز، 22 شهرستان به رنگ نارنجی، 207 شهرستان به رنگ زرد و 219 شهرستان آبی اعلام شده است.

اما از سوی دیگر تغییر رنگ‌بندی کرونایی نقشه باعث شده تا شرایط تردد در بین شهرستان‌ها نیز متفاوت باشد به عنوان مثال اکنون تهرانی‌ها با توجه به تغییر وضعیت همه‌گیری در پایتخت تنها برای ورود به 22 شهرستان که رنگ نارنجی کرونایی دارند باید اقدام به دریافت مجوز تردد کنند.

به این ترتیب مالکان خودرو که دارای پلاک تهران هستند برای تردد در جاده‌های کشور و ورود به این شهرستان‌ها  اشنویه، پیرانشهر (آذربایجان غربی)، چرداول (ایلام)، بیرجند، طبس، فردوس (خراسان جنوبی)، بردسکن، گناباد (خراسان رضوی)، طارم (زنجان)، دامغان، شاهرود (سمنان)، زابل (سیستان و بلوچستان)، ممسنی (فارس)، زرند، سیرجان، شهربابک (کرمان)، کهگیلویه (کهگیلویه و بویر احمد)، پلدختر (لرستان)، بافق، بهاباد، خاتم، مهریز (یزد) حتما باید قبل از سفر اقدام به دریافت مجوز تردد کرده باشند.

در همین حال براساس قوانین مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا مالکان خودرو با پلاک شهرستان‌های 22 گانه یاد شده که دارای وضعیت نارنجی کرونایی هستند نیز برای ورود به سایر نقاط کشور حتما لازم است مجوز دریافت کنند.

این درحالی است که کارشناسان معتقدند با درنظر گرفتن اینکه هنوز وضعیت همه‌گیری کرونا در سراسر کشور شکننده است و به ثبات نرسیده بهترین گزینه به تعویق انداختن مسافرت‌های غیرضرور است.

محمدامین ولی‌زاده با اشاره به آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان اظهار داشت: با ابتلای 309 نفر دیگر به کرونا در شبانه روز گذشته، تعداد کلی مبتلایان از ابتدا تاکنون به 318 هزار و 261 نفر رسید.

وی از فوت هفت نفر بیمار کرونایی نیز خبر داد و تصریح کرد: متاسفانه تاکنون هفت هزار و 106 نفر بر اثر کروناویروس جان خود را از دست داده و همچنین 71 هزار و 819 بیمار بستری نیز بهبود یافته‌اند.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان‌غربی با اشاره به وجود 663 بستری سندروم حاد تنفسی در بیمارستان‌های سطح استان گفت: 32 نفر نیز با مشکلات تنفسی وصل به دستگاه ونتیلاتور شدند.

وی در ادامه بیان کرد: هم اکنون 394 نفر بیمار مشکوک به کرونا و 169 نفر بیمار بدحال در بخش آی‌سی‌یو بستری و در حال درمان هستند.

ولی‌زاده با اشاره به واکسیناسیون 20 هزار و 298 نفر دیگر در شبانه روز گذشته افزود: تاکنون 30 هزار و 165 نفر نیز دز سوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

استان اردبیل/ 28 بستری جدید در 24 ساعت گذشته

شهرام حبیب زاده اظهار داشت: 28 بیمار جدید مبتلا به کرونا در شبانه روز گذشته در استان اردبیل بستری شدند که در این مدت 3 بیمار مبتلا به کرونا نیز با بهبودی نسبی از بیمارستان‌ها مرخص شدند و یک بیمار جان باخت.

وی بیان کرد: براین اساس 164 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد 40 بیمار بدحال در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان می‌باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل بیان کرد: یک میلیون و 617 هزار و 228 دز واکسن کرونا تاکنون تزریق شده که از این میزان بیش از 884 هزار دز اول، 719 هزار دز دوم و 13 هزار دز سوم بوده است.

حبیب‌زاده اظهار کرد: براساس آخرین وضعیت اعلام شده توسط وزارت بهداشت، هم اکنون شهرستان‌های مشگین شهر و نیر در وضعیت زرد، شهرستان‌های اردبیل، پارس آباد، خلخال، گرمی، بیله سوار، اصلاندوز، سرعین، کوثر و نمین در وضعیت آبی قرار دارند.

استان اصفهان/ 228 مورد جدید کرونا در 24 ساعت گذشته

پژمان عقدک در جمع اصحاب رسانه با اشاره به تعداد کل موارد ابتلای قطعی و مشکوک به کرونا از ابتدا تاکنون، اظهار کرد: از ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا تعداد یک میلیون و 238  هزار و 641  نفر موارد ابتلای قطعی و مشکوک به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

وی افزود: در این بازه زمانی تعداد کل موارد ابتلای قطعی به کرونا در استان 425 هزار و 257 نفر و موارد مثبت ابتلای قطعی در 24 ساعت گذشته را 228 نفر گزارش شده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، تصریح کرد: همچنین تعداد 16 هزار و 975 نفر آمار کل فوت شدگان قطعی و مشکوک به علت کرونا از ابتدای همه‌گیری این ویروس در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بوده است.

وی ادامه داد: تعداد 182 هزار و 902 نفر نیز تعداد کل بستری شدگان کرونا از از ابتدا تاکنون بوده و تعداد بهبود یافتگان نیز 123 هزار و 122 نفر اعلام شده است.

عقدک با بیان اینکه در حال حاضر  659 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، افزود: از این تعداد 133 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در مورد آمار تعداد کل بهبود یافتگان از ابتدا تاکنون گفت: در این بازه زمانی 123 هزار و 122 نفر بهبودیافتگان کرونا هستند و تعداد بیماران ترخیص شده جدید در 24 ساعت گذشته نیز 112 نفر بوده است.

وی تاکید کرد: همچنین 132 بیمار جدید در 24 ساعت گذشته در بیمارستان‌های اصفهان بستری و 9 نفر هم در اثر بیماری کرونا جان خود را از دست دادند.

استان البرز/ 3 فوتی در 24 ساعت گذشته

مهرداد بابایی در مورد آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان البرز، اظهار داشت: در  24 ساعت گذشته 28 بیمار با علائم کووید 19 در مراکز درمانی استان بستری شدند.

وی افزود: مجموع کل موارد بستری شامل قطعی، محتمل و مشکوک از ابتدای شیوع کرونا تا امروز در استان البرز 78 هزار و 687  نفر است.

سخنگوی ستاد کرونای استان البرز با بیان اینکه  در حال حاضر تعداد 273 نفر شامل موارد قطعی، محتمل و مشکوک در مراکز درمانی بستری هستند، بیان کرد: از این تعداد، ابتلای 74 نفر به بیماری کووید 19، تا این تاریخ قطعی شده است.

بابایی با اشاره به اینکه شیوه نامه‌های بهداشتی برای جلوگیری از شیوع مجدد کرونا باید با جدیت اجرا شود، گفت:  متاسفانه در 24 ساعت گذشته 3 بیمار کووید 19 جان خود را از دست داده اند و مجموع جان باختگان این بیماری در استان به 6440 نفر رسیده است.

وی با اشاره به اینکه در 24 ساعت گذشته حدود 900 مراجعه سرپایی به مراکز بهداشتی و درمانی استان البرز ثبت شده است، تصریح کرد: خوشبختانه از ابتدای شیوع کرونا تاکنون 71 هزار و 972 نفر از مراکز درمانی ترخیص شده اند.

استان ایلام/ یک روز بدون فوتی ثبت شد

محمد کریمیان با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام، اظهار کرد: تاکنون تعداد 66 هزار و 78 هفت نفر بیمار مبتلا به کرونا در کل استان بستری شده‌اند.

وی با بیان آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا طی 24 ساعت گذشته، افزود: در این بازه زمانی 49 مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با تاکید بر اینکه در حال حاضر 91 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان ایلام بستری هستند، تصریح کرد: در 24 ساعت اخیر 19 بیمار جدید در بیمارستان‌ها بستری شدند و تاکنون کل آمار بهبود یافته‌ها 65 هزار و 119 نفر بوده است.

کریمیان گفت: در 24 ساعت گذشته مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان گزارش نشده است و مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تا کنون یک هزار و 159 نفر بوده است.

استان بوشهر/ کل منطقه در وضعیت کم خطر

سعید کشمیری وضعیت رنگ‌بندی کرونایی استان را برشمرد و اظهار داشت: بر اساس اعلام رنگ‌بندی کرونا از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تمام شهرستان‌های 10 گانه استان بوشهر در شرایط کم خطر (آبی) قرار گرفته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به کاهش مبتلایان و بستری‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر خاطر نشان کرد: روز گذشته 15 بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شدند که از این تعداد 2 مورد به کرونا مثبت، قطعی است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر تعداد بیماران بستری مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بوشهر را 70 نفر دانست و تصریح کرد: اکنون 5 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که از این مجموع موارد بستری 3 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

کشمیری با اشاره به به اینکه بوشهر، روز بدون مرگ بیمار کرونایی را پشت سر گذاشت افزود: روز بدون فوتی کرونایی در استان بوشهر بار دیگر ثبت شد و تعداد جان‌باختگان این بیماری همان 2 هزار و 22 نفر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: خوشبختانه روز گذشته 19 بیمار بخش کرونایی با حال عمومی خوب از بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص شده‌اند، که از این تعداد 3 نفر از آنها مثبت قطعی بوده‌اند.

دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر خاطرنشان کرد: از آغاز شیوع کرونا تاکنون 89 هزار نفر در استان بوشهر به این ویروس مبتلا شده‌اند.

وی با اشاره به طرح واکسیناسیون عمومی علیه ویروس کرونا تصریح کرد: تاکنون بیش از 85 درصد جمعیت بالای 12 سال استان بوشهر حداقل یک نوبت واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند و این روند همچنان ادامه دارد.

کشمیری ضمن هشدار به کسانیکه واکسن کرونا را تزریق نکرده‌اند افزود: برای رسیدن به ایمنی لازم همه علیه کرونا باید واکسینه شوند چراکه گونه جدید از ویروس کرونا با سرعت، بسیار بالاتر از گونه‌های قبلی در حال انتشار از آفریقای جنوبی است.

استان خراسان رضوی/ بیش از 22 هزار سالمند دوز سوم کرونا دریافت کردند

 سعید فردین فر اظهارداشت: دز سوم واکسن کرونا سالمندان بالای 60 سال که 4 ماه از زمان دریافت دز دوم آنها گذشته است در مراکز واکسیناسیون انجام می‌شود،سالمندان می‌توانند با همراه داشتن کارت ملی و کارت واکسیناسیون برای دریافت دز سوم واکسن اقدام کنند.

وی ادامه داد: نوبت یادآور واکسن نیز برای کادر بهداشت و درمان در مکان‌های مشخص شده تزریق می‌شود.

 فردین فر گفت: افرادی که موعد دریافت دز دوم آنها رسیده است هر چه سریعتر برای واکسیناسیون اقدام کنند زیرا تاخیر زیاد در بین دو دز در تاثیر ایمنی‌زایی واکسن موثر است.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: چهار هفته از تاریخ دز اول واکسن سینوفارم و برکت و 8 هفته از دز اول واکسن آسترازنکا که گذشته باشد باید برای تزریق دز دوم اقدام شود.

وی تاکید کرد: اگر فردی احساس کسالت می‌کند قبل از دریافت واکسن تحت ویزیت پزشک قرار می‌گیرد بنابراین مردم نگرانی در خصوص این موضوع نداشته باشند.

استان فارس/ تنها یک شهرستان نارنجی در نقشه کرونایی

براساس آخرین وضعیت ثبت شده درباره شهرستان‌ها و استان‌های کشور استان فارس در وضعیت کم خطر قرار گرفته است. بر این اساس هیچ یک از شهرها و شهرستان‌های استان در وضعیت قرمز قرار ندارند.

بر اساس آخرین تغییرات نقشه تنها شهرستان ممسنی در وضعیت نارنجی قرار دارد و مابقی شهرستان‌های استان در حالت زرد و آبی هستند که در این میان شیراز به عنوان مرکز استان در وضعیت زرد است.

ثبات در این روند با رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی و تکمیل چرخه واکسیناسیون از موضوعات مورد تاکید متولیان بهداشت است. با این حال مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز از پیش‌بینی و آمادگی برای مقابله با موج ششم کرونا در فارس خبر دادند.

متولیان بهداشت و درمان استان فارس معتقد هستند که واکسیناسیون از عوامل مهم در این ثبات است که بر این اساس تاکنون 76 درصد از جمعیت افراد بالای 12 سال زیرمجموعه دانشگاه هر دو دُز واکسن کرونا را دریافت کردند.

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، یک میلیون و 491 هزار و پنج تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده، 439 هزار و 468 بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» تاکنون 249 هزار و 577 مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد 58 هزار و 284 بیمار مثبت و در مجموع از ابتدا تاکنون، 497 هزار و 752 بیمار مبتلا به کووید 19 در استان فارس شناسایی شده است.

با جان باختن 9 هم استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون مجموع جان باختگان ناشی از کووید 19 از ابتدای شیوع بیماری به هفت هزار و 218 نفر رسیده است.

همچنین مجموع بیماران مثبت و مشکوک دارای علائم که هم اکنون در بیمارستان‌های استان بستری هستند به هزار و 203 نفر رسیده که از این تعداد، 160 بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

استان قزوین/ مرگ و میر کرونایی 2 برابر شد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین از افزایش 10 درصدی موارد قطعی ابتلای به کرونا در استان خبر داد و اظهار داشت: در 24 ساعت اخیر 99 مورد ابتلای کرونایی جدید در آزمایشگاه‌های منتخب کووید-19 استان قزوین شناسایی شد که این آمار در قیاس با روز قبل 9 نفر افزایش پیدا کرده است.

جلال رحمانی با اشاره به افزایش 7 درصدی نرخ بستری‌های روزانه کرونایی گفت: در شبانه‌روز گذشته 46 بیمار کرونایی جدید به علت علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان قزوین بستری شدند که این آمار در مقایسه با روز پیش 3 نفر بیشتر شده است.

وی به کاهش 20 درصدی آمار بیماران بدحال کرونایی هم اشاره کرد و افزود: در حال حاضر 12 بیمار کرونایی با حال وخیم در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان زیر دستگاه کمک‌تنفسی بستری هستند که این آمار نسبت به روز گذشته 3 نفر کاهش یافته است.

رحمانی همچنین از 3 برابر شدن (افزایش 200 درصدی) موارد مرگ‌ومیر کرونایی روزانه در استان قزوین خبر داد و گفت: در 24 ساعت گذشته 3 بیمار کرونایی بدحال به دلیل علائم بیماری شدید و ضعف جسمانی مفرط جان خود را از دست دادند که این آمار از روز گذشته 2 نفر بیشتر است.

معاون دانشگاه علوم پزشکی قزوین در ادامه به افزایش 18 درصدی موارد روزانه بهبودیافتگان اشاره کرد و افزود: در شبانه‌روز اخیر 60 بیمار کرونایی با علائم قطعی بهبود و نقاهت از بیمارستان‌های استان قزوین مرخص شدند که این آمار 9 نفر از میزان بهبودیافتگان روز قبل بیشتر شده است.

رحمانی ادامه داد: در نهایت هم آمار مجموع بستری‌های کرونایی فعلی استان قزوین با 6.7 درصد کاهش به 223 نفر رسید که این آمار نسبت به روز گذشته 16 نفر کاهش پیدا کرده است.

کاشان/ 12 بیمار جدید در 24 ساعت گذشته

کاشان همچنان در وضعیت نارنجی قرار دارد و این موضوع نشان از آن دارد که ویروس کرونا در منطقه کاشان همچنان جولان می‌دهد و خوشبختانه طی چند روز گذشته این ویروس منحوس در کاشان افت نسبی اما شکننده داشته است.

مهدی دلاوری با بیان اینکه طی 24 ساعت گذشته 12 بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار داشت: از این تعداد هشت بیمار در بیمارستان شهید بهشتی کاشان بستری شده و سه بیمار نیز در بیمارستان سیدالشهداء و یک بیمار نیز در بیمارستان ثامن شهرستان آران و بیدگل بستری شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه بیماران بستری شده در کاشان حداقل 11 و حداکثر 92 سال سن دارند، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز حداقل سن بیمار 34 و حداکثر 60 ساله به عنوان بیمار حاد تنفسی بستری شدند.

دلاوری با بیان اینکه تاکنون 88 بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری هستند، ابراز داشت: از این تعداد 61 بیمار در شهرستان کاشان و 27 بیمار نیز در شهرستان آران و بیدگل بستری شدند و از تعداد کل بیماران پنج بیمار به صورت موقت بستری هستند.

وی از بستری هشت بیمار حاد تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه در دو مرکز درمانی شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: طی 24 ساعت گذشته متاسفانه دو نفر آقا 59 و 95 سال در شهرستان کاشان و یک بیمار خانم 84 سال در شهرستان آران و بیدگل جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست دادند.

دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی 24 ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به 23 مورد می‌رسد، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی 24 ساعت گذشته تعداد سه بیمار به کلینیک حاد تنفسی مراجعه کرده و تاکنون شش هزار 557 نفر نیز در بخش بستری موقت پذیرش شدند.

وی ضمن تأکید بر رعایت بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی تأکید کرد: از تمامی شهروندان درخواست داریم پروتکل‌های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند.

استان گیلان/ شرایط 52 بیمار وخیم است

طبق آخرین اعلام سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان 249 از مبتلایان به بیماری کرونا در حال حاضر در بیمارستان‌های سراسر استان گیلان بستری هستند.

آمار بستری‌شدگان کرونایی جدید در استان گیلان همچنان روند کاهشی ثثبیت‌شده‌ای دارد و 65 بیمار کرونایی در شبانه‌روز گذشته به آمار بستری‌شدگان کرونایی در بیمارستان‌های استان گیلان افزود شده‌اند.

به گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان 63 نفر از بیماران کرونایی به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان بستری هستند که قالب این افراد واکسینه نشده‌اند.

همچنین حال 52 نفر از بیماران کرونایی بستری شده در بیمارستان‌های استان وخیم گزارش شده است و به دلیل شدت علائم کرونا و درگیری ریه‌هایشان در شرایط مساعدی به سر نمی‌برند.

گیلان در حوزه واکسیناسیون کرونا همچنان از سایر استان‌ها جلوتر است و انجام دز سوم واکسیناسیون نیز از هفته‌های گذشته در گیلان آغاز شده که تاکنون حدود 38 هزار نفر در استان دز سوم واکسن را دریافت کرده‌اند.

استان مرکزی/ 5 شهرستان در وضعیت آبی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به وضعیت شیوع کرونا در استان مرکزی اظهار داشت: بر اساس آخرین اعلام رنگ‌بندی کرونا از سوی وزارت بهداشت، 5 شهرستان استان مرکزی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم در شرایط کم‌خطر یعنی به رنگ آبی قرار گرفته است.

سیدمحمد جمالیان افزود: زرندیه، ساوه، خنداب، کمیجان و شازند در نقشه جدید رنگ‌بندی  کرونا وضعیت آبی دارند همچنین اراک، فراهان، خمین، دلیجان، تفرش، آشتیان و محلات از توابع استان مرکزی نیز در آخرین گزارش اعلام شده وزارت بهداشت در فهرست مناطق زرد کرونا در کشور طبقه‌بندی شده‌اند و هیچ شهرستانی در استان مرکزی نارنجی و قرمز  نیست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک تصریح کرد: این رنگ‌بندی در حالت شکننده قرار دارد و با کمترین کم توجهی و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی ممکن است به سرعت تغییر کند به ویژه که مواردی از شیوع آنفلوآنزا نیز در استان مشاهده شده و همه باید فاصله‌گذاری اجتماعی و موازین بهداشت فردی و جمعی را رعایت کنند.

وی افزود: افرادی که تاکنون نسبت به تزریق واکسن مردد بودند با توجه به مشاهده سویه جدید این بیماری باید هر چه زودتر برای دریافت واکسن کرونا به مراکز تزریق و واکسیناسیون در استان مراجعه کنند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

کد خبر: 1119846

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =