ریال از شهریورماه هوشمند می‌شود

رییس کل بانک مرکزی، از اجرای رمز ریال در آینده نزدیک خبر داد و گفت: طبق قولی که همکارانم در بانک مرکزی داده‌اند، رمزریال از شهریور ماه به اجرا می‌رسد.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، بسیاری افراد رمز ریال را با رمزارزهای موجود در دنیای ارزهای دیجیتال اشتباه می‌گیرند. رمزارزها مبتنی بر تمرکززدایی تشکیل شده و این ارزهای دیجیتال فضایی نوین را در حوزه پولی و سایر حوزه‌ها ایجاد کرده است.

در حوزه پولی، در صورتی که بانک‌های مرکزی نباشند، تمام اسکناس‌های رایج، سکه‌ها و سایر موارد مرتبط از ارزش ساقط می‌شوند. به عبارت دیگر، هر پولی که در هر کشوری تبادل می‌شود، به اعتبار بانک مرکزی آن کشور ارزش می‌یابد، اما رمز ارزها این قانون را زیر پا گذاشته و نیازی به تائید بانک های مرکزی کشورها ندارند.

از سال‌های پیش به دلیل تغییر شرایط اقتصادی و همچنین توسعه فناوری‌های نوین طرح‌های مختلفی برای به روزرسانی واحد پولی کشور یعنی ریال در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته است. حذف 4 صفر از پول ملی یکی از این طرح هاست که هنوز مورد اجماع کارشناسان قرار نگرفته است.

رمزپول های بانک مرکزی به مانند رمزارزها بی پشتوانه نیستند. در حال حاضر ۹۰ بانک مرکزی پروژه‌ ای را بر روی رمزپول ملی تعریف کردند که برخی از آنها در مراحل تحقیقاتی قرار دارند و برخی دیگر مقررات را تصویب کرده‌اند و آماده ارائه رمزپول هستند. تعدادی دیگر از بانک‌های مرکزی نیز ارائه اولیه و آزمایشی را آغاز کرده و در کشورهای معدودی نیز رمزپول عملیاتی شده و مردم آن کشورها می‌توانند در سطح کل کشور از رمزپول‌ ها استفاده کنند.

* شهریورماه موعد اجرای رمزریال

در اوایل پاییز سال گذشته زمزمه های راه اندازی رمزارز ملی بر پایه ریال مطرح شد و رئیس کل بانک مرکزی نیز اعلام کرد رمزپول ملی از جمله موارد مهم در دستور کار بانک مرکزی است که زیرساخت و دستورالعمل های مربوط به آن تدوین شده و در آینده نزدیک به صورت آزمایشی راه‌اندازی خواهد شد.

صالح آبادی در ۲۷ دی ماه سال گذشته نیز از تصویب رمزپول ملی در شورای پول و اعتبار خبر داد و گفت: چهارچوب اصلی رمزپول یا رمزریال بانک مرکزی با نظر مثبت اعضای شورای پول و اعتبار طراحی و به زودی راه‌اندازی خواهد شد.

علی صالح آبادی، رییس کل بانک مرکزی، در بیست ‌و نهمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی، از اجرای رمز ریال در آینده نزدیک خبر داد و گفت: طبق قولی که همکارانم در بانک مرکزی داده‌اند، رمزریال از شهریور ماه به اجرا می‌ رسد.

وی درباره اقدامات بانک مرکزی درخصوص رمزریال می گوید: بررسی ها و اقدامات لازم بــرای رمزریال در حال انجام است و مقرر شده از شهریورماه شروع شود. رمزریال به جای همین اسکناسی کــه در دست مردم است، خواهد بود. فرد به جای اینکه اسکناس داشته باشد رمزریال دارد. این مفهوم با مفهوم جهانی رمزارز متفاوت است.

* رمزریال، پول ملی را قابل برنامه ریزی می کند

بیات، کارشناس اقتصاد ایران می‌گوید: هدف از طراحی رمزریال در بانک مرکزی تبدیل اسکناس به یک موجودیت قابل برنامه‌ ریزی و برنامه‌ نویسی است و با این فرآیند پول دارای موجودیت هوشمند خواهد شد.

وی ادامه داد: درباره تفاوت رمزپول  با کارت‌های اعتباری باید گفت، کارت بانکی که در دسترس ما قرار دارد، به مثابه پول نیست و در واقع ابزار دسترسی ما به پول در حساب به صورت الکترونیکی است. ولی در رمزریالی که در داخل گوشی ما وجود دارد، بانک به عنوان شخص سوم و واسط که امکان انتقال وجه را فراهم می‌ کند، حذف می‌شود و رمزپول مانند پول و اسکناس به صورت الکترونیک منتقل می‌شود.

بیات تاکید کرد: بسیاری این تصور را دارند که رمزریال، مانند سایر رمزارزها (coin) است که قابلیت سرمایه‌ گذاری دارد که باید گفت رمزپول ها اینگونه نیستند. زیرا هیچ فردی بر روی پول سرمایه ‌گذاری نمی‌ کند. به بیان بهتر رمزریال همچون اسکناس ابزار مبادله و یک ابزار پرداخت است.

تعدادی از مخاطبان خبرگزاری فارس با ثبت پویشی با عنوان «مخالفت با اجرای رمز ریال» به مخالفت با ایجاد رمزپول ملی کرده بودند. در حال پیگیری ابعاد دیگر رمزریال هستیم و به محض مشخص شدن جزئیات بیشتر اطلاع رسانی خواهد شد.

منبع: فارس

انتهای پیام/

کد خبر: 1145602

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =