آخرین وضعیت پرونده تاج‌زاده / حکم دادگاه سوئد برای حمید نوری یک رسوایی است

سخنگوی قوه قضاییه درباره حکم حبس ابد برای حمید نوری از سوی دادگاه سوئد، این رأی را غیرعادلانه و غیرمنصفانه خواند و گفت: حکم صادره یک رسوایی و محل اعتراض است.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، مسعود ستایشی روز سه شنبه در نشست خبری ضمن گرامیداشت عید سعید غدیرخم؛ عید اکمال دین و عید امامت و ولایت افزود: همانگونه که امام خمینی (ره) فرمودند غدیر قدرت این معنا را دارد که عدالت را در تمام جامعه ایجاد کند همچنین همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند عید مبارک غدیر یکی از مقاطع مهم و تعیین کننده در تاریخ اسلام است.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره حکم حبس ابد برای حمید نوری از سوی دادگاه سوئد و همچنین اقدامات دستگاه قضایی در این رابطه، این رأی را غیرعادلانه و غیرمنصفانه خواند و اظهارداشت: حکم صادره باتوجه به اینکه مراحل دادرسی منطبق با اصول و قواعد نبوده یک رسوایی و محل اعتراض است.

وی ادامه داد: متهم از حقوق اولیه دادرسی و شهروندی محروم بوده و منطبق با هیچ یک از قوانین داخلی و کنوانسیون های بین‌المللی نیست و وجدان جامعه بین‌المللی این موضوع را نخواهد پذیرفت.

ستایشی اضافه کرد: روند بررسی پرونده کاملا غیرحقوقی، مخدوش و کاملا شاهدمحور بوده و تحقیقات قانونی انجام نشده است.

وی ادامه داد: ۶۰ نفر شاهد اکثریت اعضای رسمی گروهک منافقین در دادگاه علیه آقای نوری شهادت دادند و این در حالی است که تناقض‌های فاحش در شهادت‌های شهود وجود داشته و دادگاه به این تناقضات توجه نکرده است همچنین هیچ فردی برای حمایت از آقای نوری در دادگاه اجازه شهادت نداشته است.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: همزمان در مراحل دادرسی تبلیغات رسانه‌ای شدید علیه آقای نوری انجام شده‌ است که جای تأسف بسیار دارد.

وی با اشاره به نبود دسترسی به پزشک و هزار روز انفرادی حمید نوری، افزود: فشار جسمی و روحی علیه او وجود داشته و همچنان استمرار دارد.

ستایشی خطاب به قاضی سوئدی گفت: حکم صادر شده پس چرا از دیدار و ملاقات او با خانواده اش ممانعت می‌شود.

سخنگوی قوه قضاییه اضافه کرد: ۷۰ روز از آخرین جلسه دادگاه گذشته اما هنوز محدودیت‌ها ادامه دارد.

آخرین وضعیت جعفر پناهی

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده جعفر پناهی افزود: پرونده وی در سال ۱۳۸۹ شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به اتهام اجتماع و تبانی با هدف ارتکاب جرم علیه نظام رسیدگی شد و او در مجموع به ۶ سال حبس محکوم شده است همچنین محرومیت‌هایی طبق دادنامه صادره برای وی دیده شده است.

وی ادامه داد:  این فرد در تاریخ ۲۰ تیر ماه سال جاری برای تحمل کیفر حبس به بازداشتگاه اوین معرفی شده است.

آخرین وضعیت پرونده نی شکر هفت تپه

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده نی شکر هفت تپه و امید اسدبیگی متهم اصلی این پرونده، اظهارداشت: پرونده مورد بحث، ۲۵ محکوم دارد و از میان این محکومان تعداد هشت نفر مطابق قانون درخواست اعاده دادرسی داشتند.

وی ادامه داد: اعاده افرادی که طبق قانون مورد پذیرش قرار گرفت، جهت رسیدگی به شعبه هم عرض در دادگاه ویژه جرایم اقتصادی ارجاع شده است.

ستایشی افزود: پنج نفر از ۲۵ نفر محکوم این پرونده متواری و تحت تعقیب قرار دارند و مابقی در حال تحمل کیفر هستند.

وی درباره آخرین وضعیت متهم ردیف اول پرونده گفت: امید اسدبیگی براساس دادنامه قطعی به ۲۰ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق، برخی محرومیت‌ها و پرداخت جرایم از ۲۵ مهر ۱۴۰۰ اجرایی شده و اکنون تحمل کیفر می‌کند.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر اظهارات دادستان مشهد درباره ترک فعل ضابطان قضایی در برخورد با موضوع بی‌حجابی و اینکه اگر مسئولیت خود عمل نکنند، مرتکب ترک فعل شده و با آنها برخورد خواهد شد، افزود: مطالبه مردم مسلمان در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران رعایت حجاب است و این موضوع پشتوانه دارد؛ مقررات موضوعه و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی.

وی با بیان اینکه حجاب در حوزه فرهنگ مصوبات متقن دارد در جامعه ما هیچ فردی موافق بی عفتی و بی حجابی نیست.

ستایشی خاطرنشان کرد: افرادی در داخل و خارج از کشور به صورت هدفمند به دنبال ترویج بی بند و باری و بی‌دقتی هستند و اولین نکته این است که باید این افراد شناسایی شوند.

وی تصریح کرد: اگر نقصی در حجاب وجود دارد باید با آموزش و فرهنگ سازی سامان یابد و به آن پرداخته شود و باید به مقررات قانونی و موازین شرعی تمسک جوییم زیرا بهترین راه تحقق عدالت است همچنین اقدامات باید به دور از اقدامات هیجانی، شتاب زده و زودگذر باشد.

ستایشی گفت: در مسأله عفاف و حجاب، مطابق مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی دستگاه‌های بسیاری مسئول هستند که باید پاسخگو باشند و بخشی هم مربوط به قوه قضاییه است که سعی دارد اقدامات مقتضی و لازم را به احسن وجه انجام دهد. 

سخنگوی قوه قضاییه افزود: باید مطابق برنامه متقن و دقیق عمل کنیم و امور باید اندیشمندانه و توام با آرامش باشد ضمن اینکه موازین شرعی باید به طور قاطعانه و دقیق اجرا شود.

وی خاطرنشان کرد: امروز دشمنان قسم خورده نظام جمهوری اسلامی به دنبال ترویج ابتذال، بی عفتی و بی‌حجابی هستند و عقل حکم می‌کند با تنویر افکار عمومی استقرار حجاب را به احسن وجه عملیاتی کنیم.

ستایشی با اشاره به ماده ۵۷۶ گفت: چنانچه کسی ترک فعل در وظایف خود داشته باشد و در دادگاه احراز شود که وی مرتکب ترک فعل شده است مطابق قانون برخورد می‌شود.

ارجاع پرونده نهاده‌های دامی به مرجع قضایی 

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره پرونده نهاده‌های دامی گفت: این پرونده توسط سازمان بازرسی کل کشور در حال بررسی است و بررسی‌ها استمرار دارد و هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است و به محض اینکه به مرجع قضایی ارجاع شود بی‌درنگ اطلاع‌رسانی می‌کنیم. 

وی پس از لحظه‌ای طبق آخرین اطلاعات اظهارداشت: آخرین گزارش ۲۶ تیر به مرجع قضایی ارسال شده‌ است و مرجع قضایی است که طبق بررسی‌ها به نتیجه خواهد رسید که آیا تخلف یا جرمی به وقوع پیوسته است یا نه.

آخرین وضعیت پرونده تاج‌زاده

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره رسیدگی به پرونده مصطفی تاج‌زاده گفت: رسیدگی به پرونده آقای تاج‌زاده مطابق موازین قانونی صورت پذیرفته است.

وی افزود: اتهام ایشان اجتماع و تبانی و فعالیت تبلیغی علیه نظام است و در تاریخ ۱۷ تیر قرار تأمین از نوع بازداشت موقت برای او صادر شده و اکنون در حال گذراندن قرار تأمین صادره بازداشت در اوین است.

رسیدگی مجدد به ۲ اتهام از پرونده طبری

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره اعاده دادرسی اکبر طبری گفت: اعاده دادرسی برای پرونده طبری در مورد دو اتهام پذیرفته شده است و به شعبه هم عرض کیفری ارجاع شده و جلسات رسیدگی به این تقاضای اعاده دادرسی به زودی آغاز می شود و در مورد اینکه دادگاه علنی یا غیرعلنی باشد، اصل بر علنی بودن است اما مقام رسیدگی کننده به پرونده مشخص می کند و در مورد این پرونده بعد از تعیین وقت و تصمیم برای علنی یا غیرعلنی بودن اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

کد خبر: 1148111

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 12 =