ستایشی: بازداشت نفر از اتباع خارجی دخیل در اغتشاشات / ۲۱ نفر به اتهام اخلال در نظام اقتصادی دستگیر شدند

سخنگوی قوه قضاییه ضمن اعلام دستگیری ۳۵ تن از مخلان بازار ارز و سکه، گفت: در اغتشاشات اخیر ۴۰ تن از اتباع خارجی که نقش آفرینی کردند و حتی در میدان هم حضور داشتند، بازداشت شدند.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، مسعود ستایشی روز سه‌شنبه در نشست خبری اظهار داشت: روشن است که ایرانِ فردایِ مدنظر تروریست‌ها چگونه است؛ سیاه و تلخ، پراز آشوب و ناامنی و درگیری همچون برخی کشورها که البته این آرزوی خام با هوشیاری مردم و مسئولان بی‌شک موفق نبوده و محکوم به ابطال است

به گفته او، صحنه‌هایی که در خیابان‌های برخی از شهرها مشاهده شد، خواب‌های آشفته تروریست ها برای آینده ایران یکپارچه و سربلند را آشکار کرد که به زعم خود امنیت عمومی را مخدوش و خشونت را تئوریزه کرده و تروریست ها را تجهیز، اغوا و تشویق می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

ستایشی: با افراد احساسی و فریب‌خورده با رفتار اقناع‌ساز و هدایت‌گونه برخورد می‌کنیم

ستایشی افزود: برنامه دشمن این بود که از ظرفیت مردم به نام اعتراض علیه برخی دستگاه‌ها استفاده کند که موفق نشد و به رگبار بستن مردم بی‌دفاع، حافظان امنیت و جوانان با سلاح سرد و گرم و کشته سازی مقتولانی که خود به قتل رساندند، نشان از نقشه شومی می‌دهد که دفع خواهد شد.

سخنگوی قوه قضاییه، گفت: تروریست ها از ابتدا سناریو داشتند و صحنه آرایی کردند و کسانی را در کف خیابان را تهییج می کنند و زنان و کودکان و مدافعان امنیت را هدف قرار می‌دهند؛ قاتلانی که در محفل و رسانه‌های خود با تغییر چهره این عملیات آلوده را درپیش گرفته اند و حافظان امنیت را مقصر جلوه می دهند؛ اینها بدانند مقابله ای سخت و پشیمان کننده در انتظارشان خواهد بود.

وی ادامه داد: تروریست‌ها با این رفتار نشان می‌دهند که حتی حاضر نیستند هزینه اقدامات کور خود را بپذیرند و دست خون‌آلود خود را مخفی می‌کنند.

ستایشی یادآور شد: ملت ایران سابقه سیاه منافقان دهه ۶۰ را فراموش نخواهند کرد و خوب است آنها طعم نقره داغ شدن و طرد همیشگی خود نزد ملت ایران را بچشند زیرا ایرانیان در مقابل دشمن آماده و مهیا، مردمی آگاه و یکپارچه هستند؛ از این رو دشمن که تا قبل سعی می‌کرد وجهه دیپلماتیک خود را حفظ کند اما اکنون از سرِ ناچاری چهره واقعی خود را نمایان کرده است که البته این آشکارسازی زمینه همبستگی بیشتر ملت ایران را فراهم کرده است تا جایی که امروز ملت ایران به صورت یکپارچه توقع برخورد بدون مسامحه و سخت با این تروریست‌ها و دشمنان را دارند.

ستایشی اضافه کرد: تروریست‌های مخل امنیت کف خیابان همان تروریست های اقتصادی هستند که مانع فعالیت سالم و کسب و کار مردم می شوند و همان تروریست های رسانه‌ای هستند که با جنگ طلبی و هم قسم شدن با دشمن قسم خورده ملت ایران درصدد ایجاد ناامنی هستند.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: قوه قضاییه عَلَم خونخواهی زنان و کودکان و حافظان امنیت را در دست گرفته است و براساس تدابیر با سرعت، دقت و بدون چشم پوشی به وظیفه خود را عمل می‌کند و تروریست‌ها را در هر موقعیتی که باشند به سزای اعمالشان خواهد رساند و بی‌شک این بساط شرارت به زودی زود جمع خواهد شد.

ستایشی افزود: بار دیگر به ملت سربلند و سرافراز ایران، خانواده معزز شهدا به‌ویژه شهدای حوادث اخیر، شهدای بسیجی، سپاهی، فراجا و خانواده‌های داغدار آنان عرض تسلیت دارم و اطمینان می دهم قوه قضاییه از خون این عزیزان نخواهد گذشت و نمی‌گذارد که پایمال شود.

۴۰ نفر از اتباع خارجی در اغتشاشات اخیر بازداشت شدند

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سئوالی درباره نقش اتباع خارجی در اغتشاشات اخیر، گفت: ۴۰ نفر از اتباع خارجی که در اغتشاشات اخیر نقش آفرینی کردند و حتی در میدان حضور داشتند، بازداشت شدند.

وی ادامه داد: تحقیقات واجد محرمانگی است و مطابق قوانین داخلی کشور ما طبق شرایط قانون مجازات اسلامی محاکمه خواهند شد.

دستگیری ۳۵ نفر از مخلان بازار ارز و سکه

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سئوالی درباره التهاب‌ها در بازار ارز و سکه و طلا، اظهار داشت: اخیرا ۲۱ نفر به اتهام اخلال در نظام اقتصادی از طریق معاملات بدون مجوز دستگیر و تفهیم اتهام شدند.

وی ادامه داد: برای این افراد قرار تأمین مناسب صادر شده است؛ همچنین دقت شده است افرادی که اعمال مجرمانه نداشته و مرتکب جرم نشده‌اند، بی‌درنگ آزاد شوند.

ستایشی اظهارداشت: هشت نفر از ۲۱ نفر از افراد بازداشت‌ شده به دلیل بی‌گناهی بی‌درنگ آزاد شدند اما ۱۳ نفر دیگر که مرتکب اعمال مجرمانه شده بودند با صدور قرار بازداشت موقت در زندان به سر می‌برند.

سخنگوی قوه قضاییه درباره ارز فردایی نیز گفت: ۱۴ نفر هم در ماه اخیر در این رابطه دستگیر و تفهیم اتهام شدند.

وی ادامه داد: این پرونده‌ها اکنون در شعبه ۱۰ بازپرسی ناحیه مستقر در شعبه ویژه رسیدگی به پرونده‌های جرایم اقتصادی در جریان رسیدگی قرار دارد.
ستایشی توضیح داد: پرونده‌های این افراد توسط بازپرس آن در مرحله تحقیقات مقدماتی قرار دارد و برای یک نفر از این افراد قرار وثیقه، ۱۰ نفر قرار کفالت و سه نفر هم قرار التزام صادر شده است.

صدور ۲ هزار و ۴۳۲ رأی بدوی در پرونده‌های اغتشاشات اخیر

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سئوالی درباره آخرین وضعیت پرونده‌های قضایی مربوط به اغتشاشات اخیر، گفت: در دادسرای عمومی و انقلاب تهران تاکنون یکهزار و ۱۱۸ فقره پرونده به صدور کیفرخواست منتج شده و در جریان رسیدگی قرار دارد.

وی افزود: تاکنون در کل کشور نیز تعداد ۲ هزار و ۴۳۲ فقره پرونده نیز منتج به صدور رأی بدوی اعم از محکومیت و برائت شده است.

آخرین وضعیت پرونده حادثه آتش‌سوزی زندان اوین

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سئوالی درباره آخرین وضعیت پرونده حادثه آتش‌سوزی زندان اوین، گفت: برای ۴۲ نفر پرونده تشکیل شده است که در مرحله تحقیقات قرار دارد اما واجد محرمانگی است و با توجه به تراکم در رسیدگی‌ها، کار با جدیت در حال انجام است.
وی تاکید کرد: صرف وقت به دلیل حساسیت برای رسیدگی و تعیین ابعاد و زوایای مختلف حادثه در جریان قرار دارد و به محض اتمام نتیجه به اطلاع عموم خواهد رسید.

توضیح سخنگوی قوه قضاییه درباره پرونده الهام افکاری

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سئوالی درباره پرونده الهام افکاری (خواهر نوید افکاری)، گفت: این فرد از نام برادر خود استفاده کرد و به تحریک عده‌ای از افراد مستعد و همراهی با آنان، در تجمعات دست داشته است.

وی افزود: علاوه بر اینها، وی قصد خروج از کشور را هم داشت که با حکم جلب و پس از تشریفات قانونی که برای او صادر شد، هنگام خروج از کشور در یک موقعیت بازداشت شد.
ستایشی اظهارداشت: اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور از طریق همراهی با فراخوان‌های معاندین نظام، اتهام این فرد است که به او تفهیم شده و براساس آن قرار بازداشت موقت برای وی صادر شده است و اکنون در زندان به سر می‌برد.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: مشارالیه ارتباط گسترده با عناصر فعال رسانه‌ای و شاخص برانداز در داخل و خارج از کشور داشته است و در این زمینه ادله دقیق وجود دارد.

وی ادامه داد:  نامبرده در تعامل با شبکه تروریستی ایران اینترنشنال اقدام به انتشار اخبار کذب نمود و در آشوب‌های اخیر استان فارس هم نقش آفرینی فعال داشته است و همین قبیل اقدامات موجب می‌شود که داعش جرات را پیدا کند که حوادث تلخی مانند حادثه تروریستی شاهچراغ را رقم بزند و امنیت مردم تحت تاثیر قرار گیرد.

آزادی ۱۰۰ نفر از بازداشت‌شدگان حوادث اخیر در سیستان و بلوچستان

سخنگوی قوه قضاییه در خصوص حوادث خاش و زاهدان و پرونده‌های تشکیل شده و اینکه آیا اطلاع رسانی این موضوع هم مثل دادگاه‌های اخیر خواهد بود یا خیر؟ گفت: نماینده رهبر معظم انقلاب،  موفق ارزیابی شد و اثرگذار بود که برای بررسی اوضاع و احوال منطقه مورد بحث و تدقیق در مسائل منطقه و دیدار چهره به چهره با خانواده شهدا و جانباختگان اخیر و شنیدن دغدغه‌های آنان صورت گرفت.

وی اظهارداشت: این سفر با استقبال گسترده مردم منطقه و سران طوایف و علما مواجه شد و با تاسی به این توجه، براساس مصوبات سفر نماینده رهبر معظم انقلاب و مصوبات شورای تأمین استان سیستان و بلوچستان و با تأکیدهای مستمر رئیس قوه قضاییه که نسبت به تعیین تکلیف قانونی و عاجل پرونده‌ها داشتند، اقداماتی صورت گرفته است.

وی ادامه داد: ۴۲ نفر از متهمان با توجه به اظهار پشیمانی، آزاد شدند و قرار بود سایر افراد هم تعیین تکلیف شوند که امروز محقق شد و ۱۰۰ نفر دیگر هم آزاد شدند.

ستایشی اضافه کرد: آزادی برخی از متهمان دلالت بر اینکه پرونده بسته شده و تمام است؛ نیست بلکه برخی‌ افراد با قرار تأمین صادره آزاد شدند و این افراد باید نشان دهند که از اعمال خود و اقداماتی که مرتکب شدند به خصوص حضور در اغتشاشات، پشیمان هستند.

ستایشی تصریح کرد: مطالبه عموم برخورد قاطع با متهمان و مجرمان است و همه در برابر قانون یکسان هستند.

وی ادامه داد: نسبت به مسائلی که آنجا مطرح شده و اینکه ممکن است کسی از مأموران خسارتی وارد کرده باشد، نیز باید گفت که دستگاه قضایی ملجا آسیب دیدگان است و نسبت به تخلفات و جرایم اعلامی در سازمان قضائی نیروهای مسلح استان پرونده تشکیل شده است.

نیازمند اقدامات بسیج برای گره گشایی مشکلات کشور هستیم

سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به ششم آذر، سالروز تشکیل ارتش بیست میلیونی، افزود: در آستانه فرارسیدن هفته بسیج قرار داریم که این ایام را گرامی می‌داریم.

وی ادامه داد: نهال نوپایی که امام راحل در آغازین روزهای پیروزی انقلاب بنا نهاد امروز تبدیل به شجره مبارکه‌ای شده است که حافظ استقلال، ایمان، امنیت عمومی ایران اسلامی است و هر روز کارآمدی و نیازمندی به بسیج بیشتر خواهد شد.

ستایشی گفت: بسیج نه تنها در بعد امنیتی و دفاعی بلکه در ابعاد مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و علمی امتحان خود را پس داده است و همواره نیازمند اقدامات آن برای گره گشایی مشکلات کشور هستیم.

تشکیل قرارگاه پیگیری و اجرای فرامین و سیاست‌های ابلاغی رهبری

سخنگوی قوه قضاییه از تشکیل قرارگاه پیگیری و اجرای فرامین و سیاست‌های ابلاغی رهبری خبر داد و گفت: برای اجرای این فرامین قرارگاهی منسجم و پیگیر مستقر کردیم تا منویات و نگاه ایشان به قوه قضاییه اجرایی شود.  

وی ادامه داد: رهبر انقلاب در فرمایش‌های خود در هفتم تیر امسال دستورهایی را برای پیگیری و اجرا به مسئولان قضایی ابلاع فرمودند همچنین بر اساس قانون تکالیفی متوجه قوه قضاییه است و در دستگاه قضایی به منظور اجرای این دستورها قرارگاهی به ریاست معاون اول قوه قضاییه تشکیل و هفته گذشته دستورالعمل این قرارگاه از سوی رئیس قوه قضاییه تصویب شد.

ارجاع هوشمند پرونده‌ها به کارشناسی تا سه ماه آینده

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سئوالی در خصوص اینکه چرا سامانه ارسال پرونده‌ها به کارشناسان رسمی هنوز به نتیجه نرسیده است، گفت: این سامانه یک نسخه آزمایشی دارد که نام آن ارجاع هوشمند است که در سامانه مدیریت قضایی قرار دارد؛ این اقدام برای ارجاع عادلانه کارشناسی به کارشناسان رسمی دادگستری از ناحیه قضات است.

وی افزود: سامانه دیگری به نام ۱۵۱۵ در مرکز وکلا و کارشناسان دادگستری و سامانه ۲۰۲۰ در کانون وکلای دادگستری راه‌اندازی شده است و براساس نیاز ارجاعاتی صورت می‌پذیرد و تلاش ما این است که سامانه موجود با ظرفیت‌های ۲ سامانه یادشده ارتباط برقرار کرده تا توزیع عادلانه به بهترین نحو و به صورت خودکار انجام شود.
وی افزود: سه ماه برای قطعی شدن این سامانه زمان نیاز است، سامانه ارجاع هوشمند وظیفه ارجاع پرونده به شعب را هم دارد تا عدالت در ارجاع در نظر گرفته شود.

اقدام قانونی دستگاه قضایی برای حل مسئله دارو

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سئوالی درباره تمهیدات قوه قضاییه برای حل مسئله دارو در کشور، گفت: موضوع فرایند دارو و موارد مرتبط و اقدام برای تولید و توزیع از نظر فرایندی، اجرایی است و ارتباط مستقیمی با دستگاه قضایی ندارد اما همواره تاکید رئیس قوه قضاییه بر این بوده که ملاک برای ما رفع مشکلات مردم است و هر اقدام و کمکی از ناحیه قوه قضاییه بر بیاید، دریغ نشود.
وی اظهارداشت: آمادگی داریم در حیطه قانونی و کاری دستگاه قضایی مشکلات این حوزه را رفع کنیم.

دستگاه قضایی با سخنان بیهوده و غیر مستند برخورد می‌کند

سخنگوی قوه قضاییه درباره ادعاها و دروغ پراکنی برخی افراد شاخص در جریان حادثه تروریستی ایذه، گفت: بارها سئوال شده بود که چرا با این افراد به اصطلاح شاخص در مجموعه‌های مختلف برخورد نمی‌شود؛ نگاه دستگاه قضایی این نبود که افرادی که واجد شرایطی هستند، برخورد شود اما ما تاکید می‌کنیم که همه در برابر قانون یکسان هستند و تذکر و ارشاد میزان و حدی دارد و کسانی که این افراد در ذهنشان مقبول بودند این را بر نمی‌تابند و برخورد قاطع می‌خواهند؛ بنابراین در این راستا کسانی احضار شده و به دلیل عدم حضور، جلب شدند.

وی ادامه داد: این افراد به ظاهر شاخص صحبت‌هایی می‌کنند که جامعه را تحریک می‌کنند تا عده‌ای که غفلت دارند به کف خیابان بیایند. کسانی که سخن بیهوده و غیر مستند بگویند، قطعاً دستگاه قضایی با آنها برخورد می‌کند.

ستایشی اظهارداشت: قوه قضاییه براساس وظیفه قانونی خود در این رابطه حساسیت به خرج داده و جلوی شایعه سازی، تهمت و دروغ پراکنی را خواهد گرفت.

وی اضافه کرد: از ابتدا هم اعلام کرده بودیم که فضای عمومی فضای بیان مطالب غیرواقع و ایجاد تنش و تشنج نیست و همگان نسبت به اظهارنظر آزاد هستند و مطابق با قانون اساسی آزادی بیان دارند اما نه آن چیزی که هنجار شکنی باشد و مطالب خلاف واقع بیان شود.

ستایشی تاکید کرد: این هنجارشکنی ها قابل بررسی است و بر اساس یافته‌های متعدد،  متأسفانه برخی از حوادث اخیر نشأت گرفته از این حوادث است.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سئوالی درباره اجرای قانون هوای پاک نیز، گفت: این موضوع در دادستانی کل کشور و با نظارت دادستان و در حوزه امور حقوق عامه در دستورکار قرار گرفته و به صورت ویژه پیگیری شده و جلسات متعددی تشکیل شده است.  

وی ادامه داد: ترک فعل‌ها به هیأت‌های بازرسی مربوطه ارجاع داده شده و کمیسیون اصل ۹۰ مجلس و سازمان بازرسی گزارشی دادند که در شعبه ۲ دادسرای ویژه کارکنان پرونده‌ای تشکیل و افرادی از مسئولان دستگاه‌های اجرایی در راستای عدم اجرای قانون هوای پاک، احضار شدند و امید داریم به زودی این موضوعات تعیین تکلیف شود.

ستایشی اظهارداشت: نتیجه‌ای هم سازمان بازرسی از پیگیری‌ها داشته و اقدامات خوبی انجام و دستگاه‌های ضعیف در اجرای قانون اعلام شدند.

انتهای پیام/

کد خبر: 1160916

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 1 =