کد بورسی من در سجام چیست؟ ۰ تا ۱۰۰ "پیدا کردن کد بورسی"

کد بورسی من در سجام چیست؟ در این مقاله به بررسی روش های پیدا کردن کد بورسی سجامی می پردازیم.

به گزارش ایسکانیوز، در عصر اطلاعات و تکنولوژی امروز، دسترسی به بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار به یکی از روش‌های مهم برای افزایش دارایی‌ها و حفظ ارزش سرمایه تبدیل شده است. در این میان، کد بورسی به عنوان کلید ورود به دنیای معاملات بورسی، نقش حیاتی در فرآیند سرمایه‌گذاری ایفا می‌کند. این کد منحصر به فرد، نه تنها هویت سرمایه‌گذاران را تایید می‌کند بلکه امکان مشارکت آن‌ها در خرید و فروش اوراق بهادار را فراهم می‌آورد. در این مقاله، به بررسی جامعی در مورد اهمیت کد بورسی، روند دریافت آن از سامانه سجام، و مراحل لازم برای فعال‌سازی و بازیابی این کد در صورت فراموشی پرداخته‌ایم.

کد بورسی

کد بورسی چیست؟

به نقل از سایت نظارت :

ورود و سرمایه‌گذاری در بازار بورس مستلزم داشتن یک کد کاربری منحصر به فرد است که کد بورسی نامیده می‌شود. کد بورسی چیست؟ کد بورسی یا کد معاملاتی کدی است که با آن در بازار بورس شناسایی می‌شوید. در این مطلب به تعریف کد بورسی و مفاهیم پیرامون آن می‌پردازیم؛ همچنین، مراحل دریافت کد بورسی از طریق سامانه سجام را به طور گام به گام شرح خواهیم داد.

کاربرد سامانه سجام در دریافت کد بورسی

استفاده از سامانه سجام برای دریافت کد بورسی یکی از الزامات اصلی مطابق با ضوابط سازمان بورس اوراق بهادار است. تمامی افرادی که قصد دارند وارد بازار بورس شوند، باید ابتدا در سامانه سجام ثبت‌نام کنند همانند صرافی های ایرانی که باید برای معامله در بازار ارز دیجیتال در آن ثبت نام کرد. این شامل سهامدارانی نیز می‌شود که قبل از سال ۱۳۹۷ وارد بازار شده‌اند و حالا ملزم به به‌روزرسانی اطلاعات خود در این سامانه هستند. اطلاعات مورد نیاز برای ثبت‌نام شامل داده‌های شخصی، تماسی، شغلی، بانکی و در صورت داشتن سهام، اطلاعات مربوط به سهامداری است.

کد بورسی

برای ثبت‌نام در سجام، کافی است به وب‌سایت رسمی سجام به آدرس www.sejam.ir مراجعه کنید. مطالعه دقیق راهنمای استفاده از سامانه سجام به شما و یا به والدینی که قصد دارند فرزندان زیر ۱۸ سال خود را ثبت‌نام کنند، کمک خواهد کرد تا فرآیند ثبت‌نام را به راحتی و بدون نیاز به کمک دیگران انجام دهید.

نحوه فعال سازی کد بورسی

برای دریافت کد بورسی و شروع معاملات در بازار بورس، ابتدا باید در «سامانه سجام» ثبت نام و کارگزار بورس خود را انتخاب کنید.

ثبت نام در سجام

سامانه سجام با هدف یکپارچه‌سازی اطلاعات سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه و شفاف سازی روند معاملات برای جلوگیری از فساد مالی، پول شویی و … ایجاد شده است. یکی از الزامات ورود به بازار سرمایه، ثبت نام در سامانه سجام است. برای شروع ثبت نام، کافی است به سامانه سجام به نشانی www.sejam.ir مراجعه کنید.

احراز هویت

پس از دریافت کد سجام، وارد مرحله احراز هویت می‌شوید. احراز هویت می‌تواند به دو روش حضوری یا غیرحضوری انجام شود. به نقل از سایت نظارت دات کام برای انجام احراز هویت حضوری، می‌بایست با در دست داشتن مدارک شناسایی و کد پیگیری ۱۰ رقمی سجام که برایتان پیامک شده، به یکی از دفاتر پیشخوان منتخب، مراجعه نمایید.

به نقل از سایت باشگاه دات کام

برای انجام احراز هویت غیرحضوری سجام لازم است یکی از نرم‌افزارهای مورد تایید سامانه را روی تلفن همراه خود نصب کنید. سپس به بخش «احراز هویت غیر حضوری سجام» مراجعه و کد ملی و کد ده رقمی سجام را در کادرهای مربوطه درج کنید. در مرحله بعد نرم‌افزار مذکور تصویری را از چهره شما ثبت خواهد کرد و پس از چند روز نتیجه اعلام می‌شود. دقت کنید که تصویر شما باید تمام رخ، در محلی پرنور و با حجاب کامل برای بانوان ثبت شود و در غیر این صورت احراز هویت ناموفق خواهد بود. همچنین احراز هویت غیرحضوری تنها یک بار قابل انجام است و در صورت عدم تایید، باید حضوری به مراکز مربوطه مراجعه و مراحل احراز هویت را تکمیل کنید. برای احراز هویت حضوری پس از دریافت کد ده رقمی سجام، با در دست داشتن مدارک شناسایی به یکی از دفاتر پیشخوان دولت یا مراکز مورد تایید سجام مراجعه کنید. متصدی مربوطه پس از بررسی کد پیگیری و کد ملی و تطبیق آن‌ها با مدارک هویتی، تصویری از شما ثبت می‌کند و بعد از گذشت چند روز کد بورسی از طریق پیامک برای شما ارسال خواهد شد.

انتخاب کارگزاری بورس

امکان ارسال سفارش‌ها به صورت مستقیم به بورس وجود ندارد. برای همین، باید از طریق کارگزاری‌های بورس سفارش‌های خود را به مرکز بورس ارسال کنید. در حال حاضر کارگزاری‌های متعددی در کشور فعالیت می‌کنند.

دریافت کد بورسی برای افراد زیر ۱۸ سال

برای اخذ کد بورسی برای کودکان زیر ۱۸ سال، والدین یا سرپرست قانونی آنها باید با ارائه اسناد هویتی خود و فرزندشان به یکی از دفاتر کارگزاری مورد نظر مراجعه کنند. همچنین، برخی از کارگزاری‌ها این امکان را مهیا کرده‌اند که ثبت‌نام کودکان به صورت آنلاین انجام شود. در هر دو حالت، تمامی اطلاعات باید صرفاً به نام کودک ثبت گردد.

روش های استعلام کد بورسی

به نقل از سایت کارگذاری بیدار

سهامداران برای اطمینان از ثبت نام در سامانه سجام می‌توانند استعلام کد بورسی سجام را از طریق سامانه استعلام کد بورسی سجام estelam.ime.co.ir انجام دهند.

به نقل از سایت خانه سرمایه دات کام روش دیگری که ممکن است برخی افراد آن را به دو روش دیگر ترجیح دهند، روش استعلام حضوری کد بورسی است. علاوه بر استعلام تلفنی و آنلاین کد بورسی، این امکان فراهم شده تا متقاضیان بتوانند با مراجعه حضوری برای بازیابی کد بورسی خود اقدام کنند. برای این منظور لازم است همراه با مدارک هویتی خود به دفاتر پیشخوان مراجعه کنید.

روش دیگری که می‌توانید برای بازیابی و استعلام کد بورسی خود از آن استفاده کنید، تماس تلفنی است. برای این کار، در ساعات اداری، با شماره تلفن کارگزاری خود تماس گرفته و با ارائه اطلاعات هویتی، درخواست خود را جهت بازیابی کد بورسی اعلام کنید. همچنین می‌توانید به وب سایت کارگزاری مورد نظر رفته و با وارد کردن اطلاعات حساب، در پنل کاربری به کد بورسی خود دسترسی پیدا کنید.

بازیابی کد بورسی

بازیابی کد بورسی روشی است که به افرادی که کد معاملاتی خود را به دلایلی مانند عدم فعالیت طولانی مدت در بازار سرمایه یا فراموشی از دست داده‌اند، امکان می‌دهد تا شناسه بورسی خود را دوباره به دست آورند. در صورتی که کد بورسی خود را فراموش کرده‌اید، می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت رسمی سجام و وارد کردن اطلاعات کاربری خود، به راحتی کد معاملاتی خود را مشاهده و بازیابی کنید.

جمع بندی

در نهایت، کد بورسی نه تنها یک شناسه منحصر به فرد برای سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه است بلکه دروازه‌ای به سوی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و رشد مالی به شمار می‌رود. فرآیند دریافت و فعال‌سازی کد بورسی از طریق سامانه سجام، هرچند ساده است، اما دانستن جزئیات و نکات مربوط به این فرآیند می‌تواند تجربه‌ای روان و بدون دردسر را برای سرمایه‌گذاران تازه‌کار فراهم آورد. همچنین، بازیابی کد بورسی در صورت فراموشی، اطمینان می‌دهد که سرمایه‌گذاران همواره قادر به دسترسی و مشارکت در فعالیت‌های بورسی خواهند بود. با پیروی از دستورالعمل‌های مطرح شده در این مقاله، شما می‌توانید مسیر موفقیت در بازار سرمایه ایران را با اطمینان طی کنید.

-محتوای این مطلب تبلیغاتی است-

کد خبر: 1223136

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =