دستاوردهای پژوهشی وزارت علوم در دولت سیزدهم/ مشوق‌های خدمتی مهارت‌آموزی از مرخصی تا کسر خدمت

معاون پژوهشی وزیر علوم دستاوردهای پژوهشی این وزارتخانه در دولت سیزدهم را تشریح کرد که شامل مشوق‌های خدمتی مهارت آموزی به دانشجویان می‌شود.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، پیمان صالحی معاون پژوهشی وزیر علوم در نشست خبری با موضوع عملکرد دولت سیزدهم در حوزه پژوهش که ۲۲ خرداد ماه ۱۴۰۳ برگزار شد، اظهار کرد: هدف از برگزاری این جلسه ارائه گزارشی از معاونت پژوهشی وزارت علوم و شورای عالی عتف است. قصد ندارم مقایسه‌ای با گذشته داشته باشم. اقدامات خوبی در گذشته انجام شده که ما ادامه دادیم.

وی افزود: من در ۲۸ سال فعالیت در حوزه پژوهش و همکاری با روسای جمهور، می‌توانم بگویم که شهید رئیسی یکی از پیگیرترین و همراه ترین روسای جمهور در این سال‌ها بود.

صالحی خاطرنشان کرد: شورای عالی عتف برای انجام فعالیت‌های فراوزارتخانه‌ای در سال ۸۳ تشکیل شد. تا ابتدای دولت سیزدهم ۱۱ سال بود که شورا بدون رئیس جمهور برگزار می‌شد، شهید رئیسی در نخستین جلسه این شورا در دولت سیزدهم شرکت کرد. معمولا مصوبات شورا تا اجرایی شدن مشمول زمان زیادی می‌شد؛ اما در دولت سیزدهم مصوبات به سرعت اجرایی شدند.

معاون پژوهشی وزیر علوم گفت: پسادکتری یکی از موضوعات مهمی بود که در جلسات شورای عالی عتف پیگیری شد. در جهان نسبت محققان پسادکتری به دانشجویان دکتری یک چهارم است. یعنی به ازای هر چهار دانشجوی دکتری، یک دانشجوی پسادکتری دارند. تصویب آیین‌نامه جذب و بکارگیری محققان پسادکتری در شورای عالی عتف انجام شد و چهار نوع محقق پسادکتری تعریف شد، شامل تحقیقات بنیادی، تحقیقات کاربردی، فناوری و صنعتی. محققان مستقل هم در شورا پیگیری شد و هم‌اکنون بیش از ۲ هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند. پژوهشگر مستقل کسی است که مدرک ارشد یا دکتری دارد و حداقل امتیازی از آیین‌نامه به دست آورده و می‌تواند در پروژه‌ها همکاری کند.

وی تصریح کرد: فعالسازی کمیسیون‌ها، کارگروه‌های تخصصی و بخش‌های مختلف دبیرخانه شورای عالی عتف یکی دیگر از اقدامات دولت سیزدهم است. برای مثال کارگروه‌ تخصصی تامین مالی منابع عتف و کارگروه پایش و ارزیابی عتف تشکیل شد. تاسیس صندوق شورای عالی عتف اقدام دیگری است که آذرماه ۱۴۰۲ اساسنامه آن در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد. ۴۰۰ میلیارد تومان از منابعی که قانون پیش‌بینی کرده بود در سال ۱۴۰۲ به صندوق واریز شد.

صالحی تاکید کرد: تصویب اولویت‌های پژوهش و فناوری کشور در بازه زمانی ۱۴۰۳ تا ۱۴۰۷ از جمله وظایف شورای عالی عتف است که امسال تعیین شده و در سامانه نان قرار گرفته است. آیین‌نامه‌ای برای پایش و اجرای این اولویت‌ها تدوین شده است. دیگر اقدام شورا تصویب طرح‌های اجرایی بلندمدت سرمایه‌گذاری کلان ملی است که در این راستا هوشمندسازی آزمون‌های سازمان سنجش و ارتقای کارآمدی سیاستگذاری جوانی جمعیت کشور در دست پیگیری است.

معاون پژوهشی وزیر افزود: تعیین سکوی نظام ایده‌هت و نیازها به عنوان پنجره واجد نظام ملی علوم، تحقیقات و فناوری ملی از جمله دیگر اقدامات دولت سیزدهم است. در این پنجره نیازهای واقعی بررسی و شناسایی می‌شوند. برگزاری نمایشگاه تستا (ساخت و تولید ایرانی) هم در این دوره انجام شد.

وی خاطرنشان کرد: برخی اقدامات ویژه معاونت پژوهشی است که شامل نمایه‌سازی نشریات علمی در پایگاه‌های معتبر بین‌المللی است. در مدت ۳ سال ۷۰ نشریه نمایه بین‌المللی شدند که ۲۰ نشریه فارسی هستند. در این زمینه می‌توان به رشد بیش از ۶۹ درصدی در تعداد نشریات علمی نمایه شده در پایگاه اسکوپوس در مدت ۲ سال (از ۱۰۱ نشریه به ۱۷۱ نشریه) اشاره کرد. وزارتخانه در این مدت از نشریات فارسی نمایه شده در پایگاه‌های بین‌المللی به میزان ۵۰۰ میلیون تومان حمایت مالی کرد. رهبر انقلاب تاکید بسیاری بر رواج زبان فارسی به عنوان زبان علمی جهان دارند. هم‌اکنون ۳ کشور ایران، افغانستان و تاجیکستان تنها کشورهای فارسی‌زبان هستند که بار اصلی بر دوش ایران است. چرا که دو کشور افغانستان و تاجیکستان در زمینه نمایه‌سازی نشریات فارسی فعالیت چندانی ندارند. ایران در دواج (Doaj) رتبه ششم جهان را دارد؛ اما زبان فارسی در بین ۸۰ زبان زنده جهان رتبه نهم را دارد. ۴۸۲ نشریه فارسی‌زبان در دواج نمایه شده است.

صالحی یادآور شد: حمایت‌های ویژه‌ای از سوی وزارت علوم از استادان ممتاز، دانشمندان پراستناد یک و ۲ درصد انجام شد. امسال هم در لایحه بودجه ردیفی ۲۰۰ میلیارد تومانی برای حمایت از دانشمندان قرار داده شده است. چرا که استادان جوان در ابتدای کار خود معمولا حمایت چندانی نمی‌شوند. اقدام دیگر وزارتخانه در زمینه انجمن‌های علمی انجام شد و در سال ۱۴۰۲، ۳۳ انجمن غیرفعال لغو مجوز شدند. ما معتقدیم که نباید انجمن موازی ایجاد کنیم. به همین دلیل از بین ۱۰۰ درخواست جدید برای موارد تکراری مجوز صادر نکردیم. برای اثربخشی انجمن‌ها به معاون اول رئیس جمهور نامه زدیم که انجمن‌ها ظرفیت خوبی برای پیشبرد مقاصد ملی دارند. هم‌اکنون روندی برای بهره‌گیری از انجمن‌های علمی ایجاد شده است.

معاون پژوهشی وزیر گفت: در زمینه ارتباط با جامعه و صنعت ۴۴ ماموریت به دانشگاه‌ها بر لباس اولویت‌های پژوهشی استان‌ها واگذار شد. همچنین هزار و ۹۷۱ فرصت مطالعاتی در ارتباط با جامعه و صنعت در طول ۳ سال ارائه شد. تعداد کل قراردادهای ارتباط با جامعه و صنعت در سه سال دولت سیزدهم ۳۰ هزار و ۷۵۷ قرارداد بوده است که متوسط سالانه آن حدود ۱۰ هزار قرارداد است.

وی افزود: تصویب و ابلاغ شیوه‌نامه اجرایی مشوق‌های خدمتی مهارت‌آموزی از مرخصی تا کسر خدمت یکی دیگر از اقدامات معاونت پژوهشی وزارت علوم در دولت سیزدهم است‌. این شیوه‌نامه اواخر سال ۱۴۰۲ ابلاغ شد و هم‌اکنون اجرا می‌شود. حمایت و پشتیبانی از امور پژوهشی با مجوز برداشت صد میلیون یورویی از صندوق توسعه ملی برای تجهیز و به روز رسانی آزمایشگاه‌های دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی انجام شد. بدهی دانشگاه‌ها به پایگاه‌های علمی دنیا در حال تسویه شدن است.

صالحی تصریح کرد: برنامه‌های آتی وزارت علوم تا زمان ادامه فعالیت شامل برگزاری جلسه شورای عالی عتف، برگزاری نشست سردبیران و مدیران مسئول نشریات علمی سراسر کشور، برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری در سال ۱۴۰۳، اعلام رسمی اولین افراد تایید شده به عنوان پژوهشگر مستقل، از سرگیری استفاده از پایگاه‌های علمی بین‌المللی بر اساس اولویت‌های کشور و نشست معاونان پژوهش و فناوری است.
انتهای پیام/

کد خبر: 1233709

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =