گلایه اتحادیه‌های دانشجویی درباره نحوه برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها

اتحادیه‌های بزرگ دانشجویی کشور در نامه‌ای از عدم توجه مسئولان برگزاری مراسم ویژه آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه تهران به دغدغه‌های تشکل‌ها و اتحادیه‌های دانشجویی گلایه کردند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری ایسکانیوز، اتحادیه های بزرگ دانشجویی کشور از جمله اتحادیه دفتر تحکیم وحدت، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل، اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان و اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی در نامه‌ای به آیت الله رئیسی رئیس جمهور از توجه نداشتن مسئولان برگزاری مراسم ویژه آغاز سال تحصیلی جدید که در دانشگاه تهران برگزار شد، به دغدغه‌ها و نقطه‌نظرات تشکل‌ها و اتحادیه‌های دانشجویی گلایه کردند.

در این بیانیه آمده است: نظر به برگزاری جلسه شروع سال تحصیلی در با حضور حضرت عالی بدون در نظر گرفتن تریبون برای تشکل‌های دانشجویی برای بیان نقطه‌نظرات یا حتی دعوت از ایشان به مراسم مذکور توسط مسئولین برگزاری برنامه، نامه‌ای خصوصی را خدمت جناب آقای دکتر زلفی‌گل، وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری، ارسال کردیم و در آن انتظارمان از نهاد برگزارکننده مراسم یعنی دستگاه زیر مجموعه ایشان را بیان کردیم؛ اما نه تنها به درخواستمان پاسخی داده نشد بلکه حتی اصل نامه نیز نادیده‌ گرفته شد، گویی که اساسا قصد همین نادیده‌گرفتن تشکل‌های دانشجویی است.

در این نامه مطرح شده است: نهاد دانشگاه و علم با دانشجویان و علم آموزان -که مسئولیت تحول آفرینی را بر عهده دارند، معنا می‌گیرد و پرداختن به دانشگاه بدون توجه به دانشجوی دغدغه‌مند اساسا کاری عبث و بیهوده است. این که فضایی برای حضور شخص اول اجرایی کشور در دانشگاه آماده شود؛ اما دانشجویان دغدغه‌مند به صورت نرم حذف گردند، نه تنها فلسفه آن مراسم را از بین می‌برد بلکه نشان گر رویکردی غیرتحولی در سطح دانشگاه است. 

دانشجویان در این نامه اعلام کردند: دولت جدید که با شعار «دولت مردمی» روی کار آمده با ایجاد فضایی نو در جهت گفت و گوی رو در رو با مردم و نمایندگانشان توانسته بارقه‌های امید را در افکار عمومی روشن کند، دیدارهای عمومی در سفرهای استانی مصداقی از همین مورد هست. اما متاسفانه شاهد آن بودیم که مسئولین برگزاری مراسم شروع سال تحصیلی بدون توجه به دغدغه‌ها و نقطه‌نظرات تشکل‌ها و اتحادیه‌های دانشجویی به عنوان نماینده دانشجویان اقدام به برگزاری آن مراسم کردند. باید بگوییم این رویکرد غیرانقلابی متاسفانه در وجهه کلی دولت نیز اثر سوء دارد و باعث تخریب دولت خواهد گشت.

در این نامه خاطرنشان شده است: جناب آقای رئیسی! رک بگوییم؛ ایجاد تغییر و تحول در دانشگاه بدون اتکای به عناصر تحول‌خواه و تحول آفرین دانشگاهی کاری بیهوده است و وزارت علوم با چنین رویکردی دچار مشکلات اساسی و فراوان خواهد گشت. متاسفانه باید گفت چنین رویکردی حتی شائبه‌ی پوپولیسیتی بودن برخی شعارها درباره آموزش عالی را ایجاد می‌کند. ما به عنوان اتحادیه‌های سراسری دانشجویی از آنجایی که خود را موظف به بیان نگاه‌های آرمان‌خواهانه می‌دانیم، باید بگوییم از روندی که در وزارت علوم در قبال تشکل‌ها و اتحادیه‌های دانشجویی در حال طی شدن است عمیقا نگرانیم و این نادیده‌گرفتن‌ها را شروعی بر یک روند می‌دانیم. روندی که در نهایت منجر به فاصله‌افتادن بین مسئولین دانشگاه‌ها و دانشجویان خواهد شد.

در بخش پایانی این نامه آمده است: جنبش دانشجویی مسلمان حق بیان نظرات و دغدغه‌های خود را محفوظ می‌داند و این حق را از تمامی مسئولان اعم از مسئولان دانشگاهی یا غیر دانشگاهی طلب می‌کند و اگر فرصت متناسب فراهم نشد؛ خود راسا از طریق روش‌های قانونی و اخلاقی اقدام خواهد کرد.

انتهای پیام/

کد خبر: 1114509

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =