توافق ایران با آذربایجان برای تولید مشترک خودرو

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به توافقات انجام شده برای صادرات خودرو از ایران به صورت سی‌کی‌دی گفت: سال گذشته ایران 400 دستگاه خودرو سی‌کی‌دی به آذربایجان صادر کرد که امسال این عدد را به 1400 خودرو می‌توانیم برسانیم.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، رستم قاسمی در جلسه کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان که با حضور شاهین مصطفی‌یوف معاون نخست وزیر این کشور در وزارت راه و شهرسازی برگزار شد اظهار داشت: روابط دو کشور همواره برادرانه بوده و ایران و آذربایجان وجه اشتراکات زیادی با یکدیگر دارند و یک خانواده محسوب می‌شوند.

وی با بیان اینکه امیدوارم در این جلسات به توافقاتی برسیم که به نفع ملت دو کشور باشد ادامه داد: یکی از موضوعات مورد بحث ایجاد پل مرزی صد متری در کنار پل آستاراچای است که در جلسه امروز مذاکراتی در این باره انجام شده است. همچنین از دیگر مذاکرات انجام شده تکمیل مسیر ریلی رشت – آستارا و اتصال آن به آستارای آذربایجان است که اتصال مسیر ریلی از طریق آستارا به آذربایجان به نفع هر دو کشور است از این رو برای تکمیل این مسیر مذاکراتی داشتیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به توافقات انجام شده برای صادرات خودرو از ایران به صورت سی‌کی‌دی گفت: سال گذشته ایران 400 دستگاه خودرو سی‌کی‌دی به آذربایجان صادر کرد که امسال این عدد را به 1400 خودرو می‌توانیم برسانیم.

وی ادامه داد: ‌از دیگر موضوعات مورد مذاکره در جلسه امروز این بوده که تعداد صادرات خودرو از ایران افزایش پیدا کند و به این توافق رسیدیم که تولید خودروی مشترک در آذربایجان داشته باشیم که از این طریق صادرات خودروی مشترک به کشورهای همسایه افزایش یابد.

قاسمی از امضای موافقت‌نامه تاسیس کریدور خلیج فارس دریای سیاه خبر داد و گفت:‌ از دیگر توافقات انجام شده تاسیس کریدور مذکور بوده است.

وزیر راه  شهرسازی همچنین با بیان اینکه طبق مذاکرات انجام شده قطار مسافری نخجوان مشهد مجددا فعال می‌شود ادامه داد:‌ همچنین طبق مذاکرات انجام شده به دنبال ازسرگیری افزایش پروازها بین دو کشور هستیم.

وی با اشاره به سرمایه‌گذاری آذری‌ها در ایران اظهار داشت:‌ سرمایه‌گذاران آذری در آستارای ایران برای پروژه ترمینال سرمایه‌گذاری کردند که برای بخش باقیمانده این پروژه امروز مذاکراتی انجام شد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه از مهمترین موضوعات منذاکرات جلسه امروز با آذربایجان بحث همکاری‌های حمل و نقل جاده‌ای و ترانزیت جاده‌ای بود گفت: هر دو کشور به دنبال افزایش تردد جاده‌ای هستند. در گذشته مشتکلاتی در بحث حمل و نقل ترانزتیکی و مساله عوارض و هزینه‌ها بین دو کشور وجود داشت که در جلسه امروز در این باره مذاکراتی را انجام دادیم.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد:‌ پیش از این تردد ترانزیتی بسیار روان بود و امیدواریم تردد به روال سابق برگردد.

قاسمی با اشاره به روابط نفتی بین دو کشور گفت: در گذشته ایران صادرات نفتی و فرآورده‌ها را به آذربایجان داشت که امیدواریم این روال ادامه پیدا کند و درباره نیرو و انرژی هم مذاکراتی در این خصوص انجام شد.

وی افزود: ایران خودرو این آمادگی را دارد که علاوه بر خودروی سواری، کامیون و اتوبوس را هم در آذربایجان تولید کند.

انتهای پیام/

کد خبر: 1119184

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =