تغییر فرهنگ سازمانی با اجرای سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در سند تحول و تعالی دانشگاه، به دنبال تغییر فرهنگ سازمانی هستیم تا بتوانیم طی پنج چرخش تحول آفرین، فرهنگ و شاکله این دانشگاه را ارتقا و تعالی بخشیم.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، نشست دو روزه «دوره مدیریت پایدار منابع در آموزش عالی» با محوریت تبیین سند تحول و تعالی دانشگاه، آموزش تخصصی مدیریت پایدار منابع و بررسی چالش‌ها و ارائه راهکارها ویژه رؤسای دبیرخانه هیأت امنای استانی و معاونان توسعه و مدیریت منابع انسانی استان ها با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و محمدمهدی فداکار معاون توسعه و مدیریت منابع دانشگاه آزاد اسلامی امروز در سالن زنده‌یاد دکتر حبیبی واحد علوم و تحقیقات برگزار شد.

دکتر طهرانچی در این نشست با تبریک فرارسیدن روز دانشجو، گفت: هر سازمانی دارای یک شاکله است که برحسب آن عمل می‌کند و این شاکله براساس وراثت، تربیت و فرهنگ شکل می‌گیرد. 

وی با بیان اینکه فرهنگ سازمانی منبعث از شاکله هر سازمان است، به سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: در این سند به دنبال تغییر فرهنگ سازمانی دانشگاه آزاد اسلامی هستیم تا بتوانیم طی پنج چرخش تحول آفرین، فرهنگ و شاکله این دانشگاه را ارتقا و تعالی بخشیم. یکی از این رویکردهای تحول‌آفرین، «چرخش از اقتصاد شهریه‌محور و مبتنی بر ارزش افزوده املاک به پایداری اقتصادی مبتنی بر درآمدزایی از جریان یادگیری تحول‌آفرین و پژوهش و نوآوری کارآمد» است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: واقعیت این است که دیگر روش اداره دانشگاه براساس اقتصاد شهریه‌محور و مبتنی بر ارزش افزوده املاک پاسخگوی تحولات دانشگاه نیست و دانشگاه باید به پایداری اقتصادی برسد. بر این اساس، نگاه به دانشگاه آزاد اسلامی باید از مدیریت جزیره‌ای و زنجیره‌ای، به مدیریت شبکه‌ای داده‌مبنای یکپارچه با استفاده حداکثری از سامانه‌سپاری تغییر کند.

دکتر طهرانچی خاطرنشان کرد: برنامه راهبردی عملیاتی پنج ساله دانشگاه دارای سه محور راهبردی «پرورشگر و توسعه‌دهنده فضای انقلابی»، «سرآمد و پاسخگو» و «کارآمد و پایدار» است که معاونت توسعه و مدیریت منابع باید در هر سه محور نقش‌آفرینی داشته باشد که البته نقش این معاونت در کارآمدسازی و پایدارسازی دانشگاه آزاد اسلامی بسیار پررنگ‌تر است و در این رویکرد باید به دنبال توسعه بلوغ سازمانی، چابک‌سازی، افزایش بهره‌وری، پایداری اقتصادی، مولدسازی درآمدها، فعالیت منسجم و هم‌افزایی شبکه‌ای، تحول در فرهنگ سازمانی و... باشیم.

وی با بیان اینکه اگر شاکله سازمان تغییر نکند، تحول در فرهنگ سازمانی اتفاق نخواهد افتاد، اظهار داشت: یکی از اقدامات مفیدی که دانشگاه آزاد اسلامی استان‌ها انجام دادند، تهیه اطلس آمایش استان‌هاست. براساس این اطلس که به عنوان سند پشتیبان برنامه پنج ساله راهبردی عملیاتی دانشگاه در نظر گرفته شده، موارد مهمی ازجمله سهم آموزش در GDP استان، پراکندگی دانشجویان در رشته‌های مختلف و... مورد بررسی قرار گرفته است. به عنوان مثال این سند در استان مرکزی نشان داد که تمایل دانش آموزان به سمت رشته‌های فنی و حرفه ای در حال افزایش است. از این رو نیازمند راه‌اندازی دانشکده مهارت  و کارآفرینی در این استان هستیم تا بتوانیم برای تحصیل دانشجویان در رشته‌های فنی و مهندسی آمادگی داشته باشیم. از این جهت، نام آموزشکده‌های سما به دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی تغییر پیدا کرده تا بتوانیم با این تغییر شاکله، تحول را رقم بزنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر استانی اداره شدن این دانشگاه در دوره جدید، گفت: شبکه استانی دانشگاه آزاد اسلامی بسیار مهم است. 

وی خاطرنشان کرد: معتقدیم با ساختارهای کلیشه‌ای نمی‌توان به تحول‌آفرینی و تعالی رسید و ساختارها باید چابک و متناسب با اداره هر واحد باشد. بنابراین مدیریت در دانشگاه آزاد اسلامی را باید متناسب با جمعیت دانشجویی هر استان در نظر بگیریم، به طوری که در بخشنامه‌ها و رفتار سازمانی تنوع داشته باشیم.

دکتر طهرانچی در پایان خاطرنشان کرد: دبیران هیأت‌های امنای استانی به عنوان معاونان هماهنگی و برنامه ریزی استان و معاونان توسعه و مدیریت منابع توجه ویژه ای به راه‌اندازی دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی و توسعه طرح پویش اشتغال داشته باشند.

همچنین دکتر فداکار در این نشست به ارائه مباحثی پیرامون پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان و اعضای هیأت علمی، پیگیری و وصول مطالبات، ساماندهی نیروی انسانی، جذب دانشجویان غیرایرانی، بیمه تکمیلی، تبدیل به احسن املاک مازاد و ... پرداخت.

در نخستین روز از برگزاری این نشست دو روزه، 4 کمیته تخصصی (اداره کل امور اداری و منابع انسانی، اداره کل توانمندسازی و مهارت های کاربردی، اداره کل تعالی، مهندسی ساختار و مطالعات آینده شناسی)، (اداره کل برنامه و بودجه)، (اداره کل امور مالی، صندوق رفاه و تسهیلات اعتباری)، (اداره کل پشتیبانی/ مرکز عمران، املاک و مستغلات) نیز برگزار شد.

لازم به ذکر است، در این نشست مدیران کل معاونت توسعه و مدیریت منابع دانشگاه آزاد اسلامی و معاونان توسعه و مدیریت منابع انسانی استان های دانشگاه آزاد اسلامی نیز حضور داشتند.

انتهای پیام/

کد خبر: 1120802

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 5 =