آیا انیمیشن به‌اندازه کتاب داستان برای کودکان مفید است؟

این روزها والدین برای آرام کردن کودک به‌راحتی تلفن همراه را دست او می‌دهند. این راه‌حل با اثرات مثبت قصه‌گویی برای کودکان قابل‌مقایسه نیست.

به گزارش گروه جامعه ایسکانیوز، متأسفانه این روزها، پدر و مادرها کمتر به قصه‌گویی برای فرزندانشان توجه می‌کنند. فرهنگ قصه خوانی در خانواده‌های ایرانی کم کم رو به فراموشی می‌رود. والدین ترجیح می‌دهند به‌جای آنکه وقتشان را صرف قصه گفتن کنند، کودکشان را با ابزارهایی مثل کنسول بازی، تلویزیون و موبایل از سرخود باز کنند و اینجاست که این عادت به یک مشکل بزرگ تبدیل می‌شود چرا که قصه نگفتن و نخریدن کتاب داستان برای کودکان می‌تواند در رشد، شخصیت و مهارت‌های کودک تأثیرگذار باشد.

اگرچه امروزه قصه‌گویی‌های دیجیتال جای خود را به کتاب داستان‌های رنگی و جذاب داده است، اما به عقیده محققان رسانه‌های دیجیتال و انیمیشن‌ها نمی‌توانند به‌اندازه کتاب داستان‌ها برای کودکان مفید باشند.

محققان دریافته‌اند که کتاب داستان‌ها تأثیر زیادی بر درک کودکان از نقش‌های فرهنگی و جنسیتی دارند. داستان‌ها فقط سواد کودکان را تقویت نمی‌کنند. آن‌ها ارزش‌ها، باورها، نگرش‌ها و هنجارهای اجتماعی را منتقل می‌کنند که این به ‌نوبه خود، درک کودکان از واقعیت را شکل می‌دهد. علاوه بر این، قصه‌گویی و خواندن کتاب داستان برای کودکان دارای فواید دیگری است که دکتر علیرضا تبریزی، روانشناس کودک و مدرس دانشگاه در گفتگو با ایرنا بر اهمیت داشتن آن تاکید می‌کند.

قصه‌گویی مهارت‌های کلامی را بهبود می‌بخشد

یکی از راه‌ها برای تقویت مهارت‌های کودکان قصه‌گویی است. ساده‌ترین و مهم‌ترین تأثیر قصه‌گویی گسترش دایره لغات و بالا بردن مهارت‌های کلامی کودکان است. در قصه‌گویی کودکان با کلمات جدید آشنا می‌شوند و یاد می‌گیرند که چه واژه‌ای را در چه جمله‌ای باید استفاده کنند و به همین ترتیب این واژه‌ها را در طول زندگی‌شان نیز به کار می‌برند.

قصه گفتن راهی برای پرورش تخیل و تفکر خلاق در کودکان

وقتی کودکان به داستانی گوش می‌دهند، باعث می‌شود شخصیت‌ها، طرح داستان، صحنه را تصور کنند. این مسئله برای تفکر خلاق و تخیلی کودکان مهم است. کودک با شنیدن قصه، خودش را جای افراد مختلف در قصه می‌گذارد و شروع به فکر کردن می‌کند. گاهی اوقات کودک هنگام شنیدن یا خواندن یک داستان هم‌ذات‌پنداری می‌کند و با این کار، خیلی از هیجاناتی که دوست دارد تجربه کند را عملاً باشخصیت‌های قصه تجربه می‌کند که این مسئله در تخلیه هیجانی، بالا بردن قدرت حل مسئله و کنترل احساسات در کودکان بسیار تأثیرگذار است.

قصه گفتن در سلامت روان کودکان تأثیرگذار است

قصه‌ها به کودکان اجازه می‌دهند واقعیت‌های زندگی را در محیط امن یک داستان تجربه کنند و سپس بدون هیچ خطری راه‌هایی را پیدا کنند. داستان‌ها، کودک را در موقعیت‌های مختلفی قرار می‌دهند و او را در مسیر درست هدایت می‌کنند. همچنین داستان‌ها به کودکان خوب و بد را آموزش می‌دهند و به آن‌ها کمک می‌کنند تا ویژگی‌های خوب را در خود پرورش دهند. این مسائل همگی به رشد کودک کمک می‌کند.

از روش‌های مختلف قصه‌گویی استفاده کنید

برای آنکه قصه گفتن از حالت یکنواختی خارج شود و کودکان را بیشتر جذب کند، قصه‌گویی می‌تواند به روش‌های مختلفی انجام شود. گاهی والد می‌تواند برای فرزندش قصه بخواند و کودک گوش دهد و گاهی کودک برای والدین قصه بخواند. داستان‌سرایی تعاملی یکی دیگر از روش‌های قصه‌گویی است؛ در این روش، والد هر بار که قصه‌ای را برای فرزندش می‌خواند، در مقطع مشخصی از داستان درنگ کند و از کودک بخواهد تا داستان را تکمیل کند. بنابراین با قصه گفتن می‌توان بازی‌ها و فعالیت‌های متنوعی را طراحی کرد که هرکدام تأثیر قابل‌توجهی در بالا بردن مهارت کودکان دارد؛ به‌عنوان‌مثال، خواندن داستان در کنار اجرای نمایشی آن به‌وسیله عروسک‌ها می‌تواند امکان مشارکت فیزیکی کودکان در داستان را فراهم کند.»

کتاب داستان‌های تکراری برای کودکان جذاب است

کودکان معمولاً علاقه دارند یک داستان تکراری را چندین بار بشنوند، اما این مسئله معمولاً والدین را کلافه می‌کند؛ در چنین مواردی گاهی والدین بدون توجه به علاقه کودک، اقدام به خواندن یک داستان جدید می‌کنند درحالی‌که به عقیده برخی کارشناسان، شنیدن یک داستان تکراری نه‌تن‌ها برای کودک خسته‌کننده نیست بلکه بسیار جذاب است؛ اما والدین به‌جای آنکه یک داستان تکراری را هر شب تکرار کنند باید در خواندن داستان تنوع ایجاد کنند و از خود کودک در خواندن داستان کمک بگیرند مثلاً قسمتی از داستان را تعریف کنید و بعد از کودک سؤالات متعددی بپرسید مثل‌اینکه «اگه گفتی الآن چی میشه؟!»، «به نظرت گرگه الان باید چیکار کنه؟!»

انتهای پیام/

کد خبر: 1155506

برچسب‌ها