کنعانی: دعوت از فرزند دیکتاتور در کنفرانس مونیخ دهن کجی به مردم ایران است

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت:دعوت از فرزند یک دیکتاتور مخلوع و فراری از وطن در کنفرانس امنیتی مونیخ دهن کجی به ملت ایران است.

به گزارش گروه بین‌الملل ایسکانیوز، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) اول اسفند ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت.

وی در ابتدا اعیاد پیش روز از جمله اعیاد شعبانیه را تبریک گفت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی روز جانباز را به جانبازان جنگ تحمیلی تبریک گفت.

کنعانی در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره کنفرانس امنیتی مونیخ و عدم دعوت از ایران و روسیه خاطرنشان کرد: کنفرانس امنیتی مونیخ که البته گمان می‌کنیم این کنفرانس به نام امنیت ولی به کام جنگ و جنگ طلبان تشکیل شده است. باید فرصت برابر و مساوی به همه اعضای جامعه جهانی بدهد که دیدگاه‌ها و ارزیابی‌های خود را نسبت به فرصت‌ها و چالش های مرتبط با امنیت بین‌المللی و نظم جهانی و سازوکارهایی که به تحکیم و تقویت ثبات و امنیت کمک می‌کند، بیان کنند. به ویژه در ارتباط با ایران که یکی از کشورهای مهم، تعیین کننده و بلامنازع در تامین و تحکیم امنیت منطقه‌ای و از کشورهای موثر و کمک کننده در تحکیم امنیت بین‌المللی است.

کنعانی: هیاهوی آمریکا و چند کشور اروپایی درباره ایران تلاشی بی‌حاصل است

وی بیان کرد: کنفرانسی به نام امنیت بین‌المللی تشکیل و از ایران و روسیه دعوت نکنند این به معنای آن است که فرصت را برای طرح دیدگاه‌های مختلف و چندجانبه درباره نظم و امنیت بین‌المللی گرفتند و فرصت و تریبون را در اختیار یک طرف و یک جریان که به دنبال تحکیم یکجانبه گرایی در حوزه بین‌المللی است قرار دادند. اشتباه فاحشی است که برگزارکنندگان این کنفرانس مرتکب شدند و مانع طرح دیدگاه‌های متفاوت با دولت آمریکا که بدنبال یکجانبه گرایی است، شدند.

کنعانی افزود: اشتباه فاحشی بود. به اعتبار کنفرانس امنیتی مونیخ ضربه اساسی و جدی وارد کردند. اشتباه دیگر اینکه برگزار کنندگان این کنفرانس به جای دعوت از ایران تریبون را به افراد معلوم الحال و بی هویتی دادند که نگاه مردم ایران به آنها واضح است. فرزند یک دیکتاتور مخلوع و فراری از وطن به عنوان دعوت شده در کنفرانس دهن کجی به ملت ایران است. این بی اعتبار و رسوایی بزرگ برای کنفرانسی است که ادعای تاثیرگذاری در نظم و امنیت بین‌المللی دارد. دعوت از اینها مداخله فاحش در امور داخلی یک کشور بزرگ است. نقش ایران در سال‌های گذشته به ویژه یک دهه اخیر در مقابله با تروریسم و داعش کمک بزرگی به نظم امنیتی کرده است. اشتباه فاحشی که امسال برگزار کنندگان کنفرانس و دولت آلمان مرتکب شد این بود که فرصت را در اختیار جنگ طلبان قرار داد. فرصت را در اختیار دولت آمریکا قرار دادند که تندروهای این کشور دیدگاه‌های یکجانبه خود را از طریق این تریبون بیان کنند.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: امیدواریم دولت آلمان و برگزار کنندگان کنفرانس امنیتی مونیخ اشتباه فاحش خود را در سال آینده جبران کنند و اعتبار از دست رفته خود را برگردانند.

وی درباره خبر منتشر شده توسط بلومبرگ که مدعی غنی سازی ۸۴ درصد در ایران شده است، نیز گفت:‌ایران متعد به ان.پی.تی و موافقتنامه جامع پادمان است و همکاری حرفه‌ای ایران با آژانس یک اصل مهم برای جمهوری اسلامی ایران در مناسبات و همکاری‌های خودش با آژانس است. البته به صورت متقابل انتظار داریم آژانس رفتار حرفه‌ای خودش را در ارتباط با فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز ایران داشته باشد و به اصول و چارچوب‌های همکاری حرفه‌ای و تخصصی با کشورهای عضو از جمله ایران پایبند باشد.

کنعانی افزود: استفاده سیاسی از آژانس جایگاه حرفه‌ای این سازمان مهم بین‌المللی را مخدوش می‌کند. طرح مواردی از این دست که باید در ارتباط‌های فنی و تخصصی و دیدارهای دوجانبه مورد تبادل نظر و بررسی قرار گیرد در رسانه‌ها نشانه فاصله گرفتن آژانس از رفتار حرفه‌ای و جایگاه تخصصی خودش است. استفاده ابزاری از آژانس را برای سوءاستفاده از آن در روند مذاکرات رفع تحریم‌ها قویا مردود می‌دانیم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: چارچوب مذاکرات در ارتباط با رفع تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه علیه ایران و بازگشت مسؤولانه همه طرف‌ها به توافق روشن است و  باید در همان چارچوب استمرار یابد و امیدواریم آژانس در چارچوب وظایف حرفه‌ای و تخصصی در ارتباط با توافق هسته‌ای به آن محول شده وظایف حرفه‌ای و کمک کننده خود را ایفا کند.

 وی در پاسخ به سؤالی درباره کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: کنفرانسی که به نام امنیت برگزار می‌شود باید محمل متوازنی را برای طرح دیدگاه‌های مختلف و جهانی فراهم کند. اگر بناست درباره امنیت بین‌المللی تبادل نظر شود از بین بردن فرصت برای کشورها به ویژه کشورهای موثر در حوزه بین‌المللی و ایجاد تریبون برای تعدادی به منظور طرح دیدگاه‌های یکجانبه همان رفتار یکجانبه گرایانه‌ای است که در سیاست بین‌الملل برخی کشورها مایلند دنبال کنند و این رویکرد کمک کننده به صلح و امنیت بین‌الملل نیست. به ویژه اینکه فرصتی را برای برخی افراد و جریان‌های شناخته شده فراهم کردند که هم عملکرد ضد امنیتی داشتند و هم بازیچه برخی کشورها بودند در رفتارهای مداخله جویانه و ضد امنیتی علیه دیگر کشورها. 

انتهای پیام/

کد خبر: 1171930

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =