ایجاد ۴۵ هزار ظرفیت برای دانش آموختگان بیکار/ تحصیل همزمان در دانشگاه علمی کاربردی و نظری تصویب شد

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی از ایجاد ۴۵ هزار ظرفیت برای دانش آموختگان بیکار و تصویب تحصیل همزمان در دانشگاه علمی کاربردی و دانشگاه نظری خبر داد.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، حسین بلندی رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی در مراسم گرامیداشت سی‌ودومین سال تاسیس دانشگاه جامع علمی کاربردی که ۱۸ مهرماه برگزار شد، گفت: امروز ما درجایی جمع شده‌ایم که انتظار می‌رود با توجه به مسائل روز کشور بتوانیم گام‌های بلندی در این عرصه برداریم و آن را مدیون دانشمندان و کسانی هستیم که در چند دهه قبل دور هم جمع شده و برای آینده جمهوری اسلامی برنامه‌ریزی کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

امکان تحصیل همزمان دانشجویان در دانشگاه علمی-کاربردی فراهم شود

وی در ادامه با اشاره به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و تشکیل دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: ما نیاز داریم که به نیاز بازار کار، پاسخگو باشیم، ما نیاز داریم که در جامعه به نخبگان توجه کنیم و آنها را پرورش دهیم، اما به کسانی نیاز داریم که بازار کار را بشناسند و به آن نیاز پاسخ دهند. در دنیا نیز چرخه فعالیت آموزش عالی چنین است.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: ما اگر بخواهیم به مسئله فرمان مقام معظم رهبری در سال جاری بپردازیم که مسیر دانشگاه نیز با فرمان رهبری تطبیق کامل دارد مهمترین مسئله مهار تورم و رشد اقتصادی است. اگر این مسئله در اولویت قرار گیرد ما باید رشد و توسعه اقتصادی را در تمام برنامه ریزی کارگزارن خود قرار دهیم.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار کرد: رهبرمعظم انقلاب فروردین ماه فرمودند باید از همه ظرفیت ها و امکانات سخت افزاری از جمله منابع طبیعی و خدادادی و زیرساخت ها و ظرفیت های نرم افزاری، مانند نیروی انسانی خلاق، جوانان پرانگیزه و نخبگان و صاحبان فکرهای نو در همه دستگاه ها بهره ببریم.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: اگر بخواهیم به بحث ظرفیت های نرم افزاری توجه کنیم این موضوع زمانی محقق می شود که افراد متخصص به جامعه تحویل دهیم، که دقیقا این فرایند وظیفه دانشگاه جامع علمی کاربردی است.

وی یادآورشد: بر جلب همکاری بنگاه های اقتصادی تاکید دارند. ظرفیت این بنگاه‌ها باید دراختیار دانشگاه علمی کاربردی قرار گیرد.

پیش بینی طرح آباد برای دانش آموختگان بیکار

وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: رهبر معظم انقلاب همچنین در فرمایشاتی بر حمایت های موثر از بیکاران برای افزایش توانمندی آنها در دسترسی به اشتغال تاکید داشتند، که دانشگاه علمی کاربردی دراین زمینه «طرح آباد» را پیش بینی کرده است که براساس آن برای دانش آموختگان بیکار دانشگاه ها برنامه هایی را تدوین کنیم.

بلندی افزود: بنابراین برای تحقق این برنامه ها نیاز بود که نگاه مدیریتی در این دانشگاه تغییر کند و ما به اصل و فلسفه دانشگاه بازگردیم. اولی کاری که امسال در همه شهرستان ها انجام داددیم آمایش بود و به نیازسنجی و نیازآفرینی توجه کردیم.

بلندی تاکید کرد: فرق ما با تمام دانشگاه ها به ویژه فنی حرفه ای این است که در محل کار باید آموزش بدهیم. ما در کدرشته‌های دانشگاه جامع علمی کاربردی تضمین اشتغال کردیم. باید نظام صلاحیت حرفه ای در آموزش عالی مستقر شود.

باید نظام صلاحیت حرفه ای را در بخش آموزش عالی مستقر شود

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: جزء اولین دانشگاه‌هایی بودیم که برنامه راهبردی دانشگاه در هیات امنا تصویب کرده و به ما ابلاغ شد، دراین برنامه چند موضوع به آن توجه شده است اول اینکه ما باید نظام صلاحیت حرفه ای را در بخش آموزش عالی مستقر کنیم.

وی گفت: ما باید بهره وری را در این دانشگاه افزایش دهیم، الان ما به دنبال یک سازمان هوشمند هستیم اما به عنوان فاز اول، نظارت هوشمند در دستور کار ما قرار گرفته است.

وی افزود: ما امسال برای اولین بار از ۲۷ هزار ظرفیت ۶ هزار و ۵۱۸ کدرشته با تضمین اشتغال ایجاد کردیم و در «طرح آباد» ۴۵ هزار ظرفیت برای دانش آموختگان بیکار ایجاد کردیم.

تصویب تحصیل همزمان در دانشگاه علمی کاربردی و نظری

بلندی افزود: همچنین یک مسئله ای را با نظر مثبت وزیر علوم برای تحصیل همزمان دانشجویان در دانشگاه نظری و دانشگاه جامع علمی کاربردی توجه کرده ایم که تصویب شده ولی هنوز ابلاغ نشده است براین اساس برای این دانشجویان دو پودمان تخصصی برگزار می کنیم تا شاغل شوند.

وی همچنین از تدوین ۱۲۵ برنامه جدید در دانشگاه جامع علمی کاربردی خبرداد و افزود: صلاحیت حرفه ای را برای کارکنان دانشگاه علمی کاربردی اجباری کرده ایم، همچنین برای درس های معارف باید فقه کاربردی درس دهیم.

حذف ۳ هزارو ۸۰۰ کدر شته محل علمی کاربردی در سال جاری

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی عنوان کرد: امسال ۳ هزار و ۸۰۰ کدرشته محل را حدف کردیم و ۸۵۳ کدرشته محل جدید به وجود آوردیم و تلاش می‌کنیم بر ۶ هزار و ۵۱۸ کدرشته محل تضمین اشتغال را در سال بعد افزایش دهیم.

انتهای پیام/

کد خبر: 1201549

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =