هشدار؛  افزایش بیماری  فشار خون بالا درسال‌های آینده

دبیر علمی دهمین همایش داروسازی بالینی ایران با اشاره به اینکه طی سال‌های آینده آمار ابتلا به پر‌فشاری خون به شدت افزایش می یابد، گفت: امروزه مشخص شده است که با استفاده از رویکرد دارو‌درمانی شخصی شده می توان درمان مناسب را برای افراد مختلف در بیماری‌های مزمن انجام داد. 

به گزارش ایسکانیوز، دکتر فرزانه داستان در آستانه دهمین همایش داروسازی بالینی ایران گفت: این همایش 29 تا 31 خرداد سال جاری با حضور استادان و صاحب‌نظران بر جسته در سالن همایش های رازی تهران برگزار می شود که از جمله محورهای آن، مراقبت های دارویی، درمان دارویی شخصی سازی شده بر اساس خصوصیات بیمار، داروسازی بیمارستانی،مصرف منطقی دارو، الگوی مصرف صحیح دارویی و خدمات نوین داروسازی است.
وی با اشاره به اینکه موضوع دارو درمانی شخصی شده است، افزود: مطالعات فارماکواکونومی، ایمنی عوارض دارویی و فارماکوویژیلانس و اثر بخشی مداخلات داروساز نیز از دیگر محورهای این همایش است.
دبیر علمی دهمین همایش داروسازی بالینی ایران در ادامه به موضوع پرفشاری خون اشاره کرد و گفت: این بیماری یکی از شایع ترین بیماری های مزمن در جهان به شمار می رود که عمده دلیل مراجعه افراد به کلینیک ها و مراکز درمانی است.
دکتر داستان با بیان اینکه پر فشاری خون عمدتا علامتی ندارد، گفت: تشخیص دیر هنگام این بیماری سبب بروز مشکلات زیادی برای فرد می شود و ارگان‌های حیاتی همچون قلب، ریه، مغز و کلیه را به خطر می اندازد.

بر اساس آمارهای جهانی پر فشاری خون تا سال 2026 حدود یک میلیارد نفر را در جهان درگیر می کند و در کشور ما نیز آمار آن طی این سال ها دو برابر خواهد شده که زندگی نامناسب و در واقع زندگی شهری، عدم تحرک و تغذیه ناسالم عمده علت ابتلا به این بیماری به شمار می رود


وی با اشاره به اینکه در همه بیماری ها اختلاف بین فردی در ژنتیک افراد وجود دارد و می توان از دسته های دارویی مختلف با توجه به ژنتیک فرد استفاده کرد، گفت: این مسئله سبب درمان و پاسخ مناسب در مقابله با بیماری می‌شود که از جمله در حوزه پرفشاری خون نیز این چنین است و با رویکرد دارو درمانی شخصی سازی شده می توان با تشخیص زود هنگام و درمان و پیگیری مناسب پیشرفت بیماری را کند کرد و در نتیجه هزینه های نظام سلامت را کاهش داد.
دبیر علمی دهمین همایش داروسازی بالینی ایران گفت: بر اساس آمارهای جهانی پر فشاری خون تا سال 2026 حدود یک میلیارد نفر را در جهان درگیر می کند و در کشور ما نیز آمار آن طی این سال ها دو برابر خواهد شد که زندگی نامناسب و در واقع زندگی شهری، عدم تحرک و تغذیه ناسالم عمده علت ابتلا به این بیماری به شمار می رود با توجه به این موضوعات می تواند با تشخیص زودهنگام و درمان و پیگیری مناسب پیشرفت بیماری را کند کرد و در نتیجه هزینه های نظام سلامت را کاهش داد.
دهمین همایش داروسازی بالینی ایران با شعار «دارودرمانی شخصی شده» 29 تا 31 خرداد در مرکز همایش های رازی برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

کد خبر: 1004922