بیماری های قلبی در دیابتی‌ها ۲ تا ۴ برابر شایع‌تر است

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بیماری‌های قلبی در افراد دیابتی 2 تا 4 برابر شایع‌تر است و نکته مهم این است که سکته قلبی اصولا در بیماران دیابتی بدون علامت رخ می‌دهد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایسکانیوز، محمدرضا مهاجرتهرانی در حاشیه کنگره انسولین‌تراپی با اشاره به اینکه رژیم غذایی ممنوعه برای افراد دیابتی وجود ندارد، تاکید کرد: این افراد می‌توانند همه چیز بخورند، اما باید حجم و مقدار آن کم باشد.


این فوق تخصص غدد با عنوان این مطلب که افراد دیابتی باید نسبت به کنترل کربوهیدرات غذایی دقت کنند، گفت: بیماران دیابتی باید از نان، برنج و ماکارونی را در برنامه غذایی روزانه خود کمتر استفاده کنند.


مهاجرتهرانی گفت: بیماران دیابتی باید حداقل هر 3 ماه یک بار نسبت به کنترل بیماری خود نزد پزشک بروند.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه بیماری‌های قلبی در افراد دیابتی 2 تا 4 برابر شایع‌تر است گفت: این در حالی ست که سکته قلبی در بیماران دیابتی اغلب بدون علامت رخ می‌دهد.


استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران همچنین نسبت به کنترلی چربی خون و فشار خون در افراد دیابتی تاکید کرد و گفت: اصولاً این افراد با توجه به وضعیتی که دارند باید هر 3 تا 6 ماه برای کنترل قند خون خود نزد پزشک رفته و از خوددرمانی پرهیز کنند.


وی در ارتباط با وضعیت روند دارو و درمان بیماران دیابتی با توجه به وجود مشکلات تحریمی موجود، افزود: خوشبختانه درمان‌های روز دنیا تقریباً در ایران وجود دارد و اغلب داروهای مورد نیاز بیماران دیابتی در داخل تولید می‌شود، ضمن اینکه حمایت بیمه‌ای از داروهای این افراد نیز در حد قابل قبولی است به طوری که کمترین قیمت انسولین نسبت به اروپا و آمریکا در ایران وجود دارد.

انتهای پیام/

کد خبر: 1061829