وام‌ دانشجویی/ دریافت وام مسکن چه شرایطی دارد؟

شرایط اختصاصی وام مسکن توسط صندوق رفاه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعلام شده است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری ایسکانیوز، وام مسکن، وام ودیعه‌ای است که به منظور کمک به تامین بخشی از هزینه اجاره بهای مسکن دانشجویان متأهل روزانه تمام وقت دانشگاه‌های دولتی، مراکز وابسته به دستگاه‌های اجرایی و آموزشکده‍های فنی و حرفه‌ای پرداخت می‌شود. 

دانشجویان باید برای دریافت این مسکن اجاره‌نامه خود را در اختیار داشته باشند. این اجاره‌نامه باید رسمی و دارای کد رهگیری از دفاتر مشاورین املاک مجاز بوده و از لحاظ مکانی می‌بایست در شهر محل تحصیل یا محل سکونت دانشجو باشد. این اجاره‌نامه حتما باید به نام دانشجو و یا همسرش و یا هر دو صادر شده باشد. 

مبنای تعیین مبلغ وام براساس شهر محل تنظیم اجاره نامه (تهران، کلان شهرها و سایر شهرها) در هر سال، قبل از شروع سال تحصیلی مطابق مصوبات هیئت امنا صندوق تعیین و اعلام خواهد شد. از طرفی مدت زمان اجاره‌نامه می‌بایست در نیم‌سالی که دانشجو تقاضای وام می‌کند، اعتبار داشته باشد. 

وام مسکن به دانشجوی متاهلی که مسکن اجاره‌ای در اختیار داشته باشد، فقط یک بار برای هر مقطع تحصیلی پرداخت خواهد شد. دانشجو باید پس از فارغ‌التحصیلی مطابق قوانین به صورت یکجا نسبت به بازپرداخت وام اقدام کند. در صورتی که زوجین دانشجو باشند، فقط یکی از آنها می‌تواند از وام مسکن استفاده کنند.دانشجوی متأهل زن دارای فرزند که به علت شهادت، فوت، متارکه و یا از کارافتادگی همسر سرپرستی فرزند یا فرزندان خود را بر عهده دارد، با ارائه مدارک و مستندات قانونی می‌تواند از این وام بهره‌مند شود.

دانشجوی متأهل ساکن در خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌های دولتی و یا غیردولتی (مورد تأیید شورای نظارت و ارزیابی خوابگاه‌های غیردولتی استان) هم زمان مجاز به استفاده از وام مسکن نیستند.

وام مسکن به دانشجویی که آخرین نیمسال تحصیلی مجاز خود را می‌گذراند، تعلق نخواهند گرفت. در صورت ارائه اجاره‌نامه با مبلغ بیش از میزان مقرر در مبالغ هر شهر، میزان وام پرداختی به دانشجویان از سقف مبلغ تعیین شده بیشتر نخواهد بود و در صورت کمتر بودن مبلغ مورد تقاضا در اجاره‌نامه، مطابق مبلغ مقرر در اجاره نامه وام پرداخت خواهد شد.

اگر پرداخت وام از منابع صندوق باشد، بازپرداخت آن می‌بایست بعد از فارغ‌التحصیلی دانشجو و مطابق مقررات بازپرداخت به صورت یک‌جا به صندوق تأدیه شود و چنانچه از طریق بانک طرف قرارداد صندوق پرداخت شود، مطابق ضوابط اعلام شده از سوی بانک عامل خواهد بود.

چه مدارکی برای دریافت این وام مورد نیاز است؟

دانشجویان باید سند تعهدنامه الصاقی در سامانه صندوق دانشگاه یا از طریق سامانه برخط ثبت اسناد دریافت کنند. همچنین اجاره‌نامه رسمی دارای کد رهگیری تنظیم شده در دفاتر مشاورین املاک مجاز را نیز ارائه دهند. تأهل دانشجو که از طریق سامانه استعلام ثبت احوال سنجیده می‌شود. همچنین نامه رسمی سرپرستی فرزند از دادگاه برای دانشجوی متاهل زن دارای شرایط بند (د) شرایط اختصاصی وام مسکن باید توسط دانشجو ارائه شود.

مبلغ وام مسکن دانشجویان

مبلغ وام مسکن براساس شهر محل تنظیم اجاره‌نامه (تهران، کلان شهرها و سایر شهرها)هر سال پس از تصویب هیئت امنا تعیین و ابلاغ می‌شود. اسامی کلان شهرهای اعلام شده توسط وزارت کشور شامل صفهان، اهواز، تبریز، شیراز، مشهد، کرج، قم، کرمانشاه است که در صورت تغییر آن، تعداد کلان‌شهرها نیز قابل تغییر خواهد بود.

انتهای پیام/

کد خبر: 1107162

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =