بی‌خبری از پیشرفت‌ها و توانمندی‌ها یکی از معضلات کشور است

سرپرست دانشگاه فنی و حرفه‌ای با بیان این که تکنولوژی محور توسعه است، گفت: یکی از معضلات کشور این است که از پیشرفت‌ها و توانمندی‌ها با خبر نیستیم.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز،عرفان خسرویان سرپرست دانشگاه فنی و حرفه‌ای، امروز ۲۶ دی ماه ۱۴۰۰ با همراهی جمعی از معاونین و مدیران کل حوزه ستادی با حضور در محله یافت آباد از دانشکده فنی‌وحرفه‌ای انقلاب اسلامی تهران بازدید کرد.

خسرویان در بازدیدی چهار ساعته از کارگاه‌های مکانیک خودرو، صنایع چوب و مدل سازی، ماشین ابزار و قالب سازی، تأسیسات، جوشکاری، آسانسور، عمران و نقشه برداری، برق و کامپیوتر، هنر و معماری، لوازم خانگی گلدیران، آزمایشگاه ملی احتراق و حرارت مرکزی و مجموعه خوابگاهی، سلف سرویس، سالن تربیت بدنی و سالن آمفی تئاتر از نزدیک با فعالیت های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی آشنا شدند.

در ادامه مراسم، بعد از بازدید کارگاه ها در نشست صمیمانه‌ای که با حضور اعضای هیأت علمی، مدرسین و کارکنان دانشکده برگزار شد، دانشنامه پایان تحصیلات شهید والامقام عباس چراغعلی از شهدای جاویدالاثر هشت سال دفاع مقدس و از دانش آموختگان دانشگاه فنی و حرفه ای به مادر بزرگوار این شهید تقدیم شد و با اهدای لوحی از مادر این شهید تقدیر بعمل آمد.

سرپرست دانشگاه فنی و حرفه‌ای در این دیدار ضمن تجلیل از اقدامات پرتلاش اساتید و کارکنان و پیشکسوتان در پایان نیمسال تحصیلی، اظهار کرد: در دوره جدید مدیریتی در دانشگاه فنی و حرفه‌ای از نظرات و پیشنهادات و استفاده از خرد جمعی در اداره دانشگاه بهره‌مند خواهیم شد. از همه اساتید و خانواده بزرگ دانشگاه فنی و حرفه‌ای می‌خواهیم کلیه نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدیدهای پیش روی دانشگاه فنی و حرفه‌ای اعم از سازمان مرکزی و مراکز شهرستانی را تجمیع کرده و به حوزه ریاست دانشگاه منعکس شود.

خسرویان در این نشست با عنوان اینکه خدا را شاکرم که در اولین بازدید میدانی از مراکز دانشگاه فنی و حرفه‌ای قدم به محل تحصیل شهید سردار حسن تهرانی مقدم پدر صنعت موشکی میهن اسلامی بگذارم، بیان کرد: حضور و انتصاب بنده توسط مقام عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این دانشگاه با ایام شهادت مظلومانه صدیقه اطهر حضرت زهرا(س) و دومین سالگرد شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی همزمان شد که این امر را به فال نیک میگیرم.

حل مشکلات دانشگاه با استفاده از ظرفیت های داخلی

وی با اشاره بر اینکه همکاران حاضر در نشست نکات خیلی خوبی را مطرح کردند افزود: خوشحالم که در بسیاری از مسایل با عزیزان هم فکر و هم نظر هستیم و معتقدم در فصل جدید مدیریت دانشگاه فنی و حرفه‌ای انشالله تمام تلاشمان را خواهیم کرد که با سرعت بیشتر با همدلی و با استفاده از ظرفیت‌های داخلی با حضور کارکنان و پرسنل با سابقه اداری، اعضای هیأت علمی، مدرسان و دانشجویان توانمند دانشگاه مشکلات را برطرف کنیم.

سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای با عنوان اینکه اگر بخواهم فرا تحلیلی از نکات ارایه شده توسط جمع حاضر داشته باشم، این است که ظرفیت‌های بالقوه این دانشگاه یا دیده نشده و یا آزاد نشده تصریح کرد: با طراحی سامانه ارتباطی که به زودی طراحی خواهد شد، این ظرفیت‌ها را شناسایی کرده و با تجمیع سیاست‌های مطروحه با یک مدل ماتریسی در کشور تمام قسمت‌های دانشکده و آموزشکده‌ها را سراسر کشور در حوزه‌های مهم دخیل کرده و با مدیریت واحد اجرایی کنیم.

خسرویان افزود: دانشگاه فنی و حرفه‌ای در فعالیت‌های خود تفاوت معنایی بسیاری با سایر دانشگاه‌های نظری کشور دارد. چرا که اکثر این دانشگاه‌ها مبتنی بر بودجه عمومی و (نفت) است و در همین راستا با شناختی که از آموزش‌های عالی مهارتی دارم معتقدم دانشگاه فنی و حرفه‌ای امروز برای کشور فرصت ملی است و می‌تواند به صورت زودبازده، خلق ثروت کند. 

وی گفت: این دانشگاه دهه اول عمر خود را سپری کرده و در این مدت کوتاه توسعه‌های خوبی هم رقم خورده است و همه مدیران سابق دانشگاه هم زحمات زیادی برای ارتقای این دانشگاه داشته‌اند، چرا که شکل دادن و شکل گرفتن کار دشورای است. لذا در دهه دوم فعالیت این مرکز علمی و مهارتی شاهد شکوفایی هر چه بیشتر این مجموعه بزرگ ملی باشیم.

سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای با اذعان این امر که تقریباً تمامی دستگاه های اجرایی بحث پایدار سازی بودجه را دارند و بسیاری از مشکلات مطرح شده هم به بودجه بر می گردد، اظهار کرد: انعطاف‌پذیری در فصل و ساختار بودجه‌ای سخت و برنامه‌ریزی شده است؛ اما از طرف دیگر در دانشگاه فرصت‌های بزرگ و مغتنمی وجود دارد.

وی ادامه داد: اکثر دانشگاه‌ها با تعداد و خروجی مقالات و کتاب ارزیابی می‌شوند؛ اما در این دانشگاه ما نیروی کار ماهر برای صنایع تربیت می‌کنیم و ماموریت و خروجی کار ما همین خواهد بود. لذا دانش آموختگان این دانشگاه در اصطلاح بازار پسند بوده و سریعتر جذب بازار کار خواهد شد.

خسرویان با تأکید بر اینکه در بازدید امروز مشاهده شد کارگاه‌ها و آزمایشگاه هایی که از بودجه عمومی و دولتی دانشگاه تجهیز شده گرد کهنگی دارد و مناسب نبوده ولی در مقابل کارگاه‌هایی که با کمک بخش خصوصی تجهیز شده‌اند، محیط بروز و شاداب‌تری داشته و ارتقای محسوس و قابل توجهی در این بخش دیده می‌شود.

فرصت ما از چالش ها، مسایل و مشکلات بزرگتر است

سرپرست دانشگاه با عنوان اینکه بنده تعدد کادر تخصصی متعهد در حوزه‌های کارمندی و آموزشی و هیأت علمی، همینطور وجود بیش از ۳۴۰۰ کارگاه و آزمایشگاه در سراسر مراکز از مزیت‌های عمده دانشگاه تلقی می‌کنم، خاطر نشان کرد: فرصت ما از چالش‌ها، مسایل و مشکلات بزرگتر است. بنابراین باید با برنامه‌ریزی صحیح حرکت کرده و همه عزیزان پای کار باشند و در این مسیر بایستی مسایل را به قسمت‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت دسته بندی و تقسیم کنیم که تمامی مشکلات حل و فصل شود.

خسرویان از شکل گیری کمیته مانع زدایی و پایش مقررات برای حل مشکل و هموار کردن تنظیم قرارداد با بنگاه های کسب و کار اقتصادی و صنایع کشور خبر داد و تصریح کرد: باید طوری برنامه ریزی شود که هم صنعت و هم دانشگاه به صورت برد برد فعالیت ها را آغاز کنند و به سرانجام برسانند.

برنامه اصلی دانشگاه فنی و حرفه ای تربیت دانشجوی ماهر

سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای اذعان کرد: تجربه دانشگاه ها با بخش خصوصی رضایت بخش نبوده و شعار ارتباط صنعت و دانشگاه تحقق نیافته و صنعت هم به دانشگاه اعتماد مطلوبی ندارد لذا معتقدم باید دانشگاه بازار پسند شود و خود را با نیاز صنایع تنظیم کند بنابراین برنامه اصلی دانشگاه فنی و حرفه ای تربیت دانشجوی ماهر با توجه به نیازهای بازار کار و آمایش سرزمینی رشته ها و بروز رسانی سرفصل ها با سرعت با انعطاف پذیری بالا و منطبق با فناوری های روز جهان به عبارت دیگر لزوماً تولید پایه و دانش پایه است.

وی با بیان اینکه دانشگاه فنی و حرفه ای می تواند بصورت زود بازده خلق ثروت کند عنوان کرد: باید به دنبال بازارهایی برویم که نزدیک باشد به عنوان مثال منطقه یافت آباد که دانشکده انقلاب اسلامی در آن قرار دارد قطب صنعت مبلمان و چوب در پایتخت است و بیش از سه هزار واحد صنعتی در این منطقه وجود دارد.دانشگاه باید به سرعت نیازهای صنایع را احصا کرده و صنایع بزرگ و کوچک را مجاب کند با مراکز وارد قرارداد شود.

معیار ارزیابی برای مدیران و اعضای هیأت علمی، میزان و سطح قراردادهای صنعتی

خسرویان با تأکید بر اینکه معیار ارزیابی بنده برای مدیران و اعضای هیأت علمی، میزان و سطح قراردادهای فی ما بین با صنعت است هر چه قدر حجم قراردادهایی که اجرایی می شود بیشتر شود سهمی از آن به صورت کارانه برای کارکنان و استادان تزریق خواهد شد و ما بقی به صورت زیر ساخت و ارتقای کارگاها ها اختصاص خواهد یافت. منابع مالی ما در سازمان مرکزی محدود است ولی به هر اندازه ای که مراکز تولید منابع مالی و درآمد اختصاصی داشته باشند سهم ایشان برابر مقررات تخصیص خواهد یافت.

سرپرست دانشگاه از راه اندازی سیستمی سامانه نظام پیشنهادات خبر داد و گفت: بایستی موضوعات، پیشنهادات و انتقادات به تفکیک معاونت ها و حوزه ها دسته بندی شود.

وی گفت: چشم انداز بنده در دانشگاه فنی و حرفه ای این است که منتظر صنایع نمانیم بلکه باید در ستاد و مراکز به دنبال ارتباط مستمر با صنایع باشیم و نتیجه آن این باشد که هر مرکز دانشگاه فنی و حرفه ای خود به یک کارخانه های دانشگاهی تبدیل شود.

یکی از معضلات کشور این است که از پیشرفت‌ها و توانمندی‌ها با خبر نیستیم

خسرویان با اشاره بر اینکه در کشور پیشرفت‌های خیلی خوبی داشتیم و یکی از معضلات کشور این است که از پیشرفت‌ها و توانمندی‌ها با خبر نیستیم. در بسیاری از نقاط کشور که چالشی وجود دارد در بخشی دیگر راه حل آن موجود است و بزرگترین مزیت دانشگاه فنی و حرفه‌ای این است یک دانشگاه شبکه‌ای مبتنی بر مهارت و نه مبتنی بر تئوری و مقاله است. استادکاران و پنجه‌های کارآمد ما در کشور درگیر صنایع هستند و در اکو سیستم صنایع قرار دارند و باید سازمان مرکزی به عنوان تجمیع کننده عمل کند و این شبکه گسترده مهارتی ارتقاء دهد. 

این مقام مسوول اذعان داشت: با تغییر نگرش، بایستی برای مجموعه های گسترده کارگاهی طرح کسب و کار بنویسیم و نگاه تکنیکال صرف نداشته باشیم. بیشترین ساعات کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها باید وقف آموزش عملی، یادگیری و یاددهی به دانشجویان شود و این یادگیری به سمت انجام امور گام بردارد.

سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای با تأکید بر راه اندازی میز خدمت در تمامی مراکز خاطر نشان کرد: سیاست مردمی دولت آیت الله رییسی بر حفظ کرامت و مبنای تکریم ارباب رجوع است بنابراین در اسرع وقت باید کارها انجام شده و هیچ مطلبی روی زمین نماند.

تکنولوژی محور توسعه است

وی گفت: در حوزه فناوری بحثی با عنوان سطح دسترس‌پذیری به تکنولوژی داریم. تکنولوژی محور توسعه است و این تکنولوژی اجزای مختلفی دارد در نگاشت نهایی دانشگاه فنی و حرفه ای جزء بازوهای مهارتی تکنولوژی به حساب می‌آید. لذا برنامه داریم کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های این دانشگاه تجهیز و به سمت فعالیت‌های کاربردی زود بازده حرکت کند.

خسرویان با عنوان اینکه در برنامه‌های اصلی دانشگاه به دنبال جذب "سرباز مهارت" به عنوان نیروی کار ماهر صنعت هستیم گفت: انشالله در روزهای آینده رایزنی‌های اولیه این امر با ستاد کل نیروی های مسلح صورت خواهد پذیرفت.

وی در پایان اذعان کرد: به فضل الهی تصمیم داریم در فجر انقلاب اسلامی برخی از پروژه‌های عمرانی بالای ۹۰ درصد را از محل اوراق خزانه و ظرفیت های حامیان و خیرین تکمیل و افتتاح کنیم لذا در این خصوص هر ساخت و سازی در مراکز بایستی با هماهنگی طرح جامع عمرانی صورت پذیرد.

خبرنگار: علی طاهری زاده

انتهای پیام/

کد خبر: 1125884

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 7 =