آخرین وضعیت کرونا در کشور | صعودی شدن تمامی شاخص‌ها در ۲۴ ساعت گذشته / آتش زیر خاکستر امیکرون را نادیده نگیرید

درحالی دوباره آمارهای کرونایی همه یک‌باره صعودی شد که کارشناسان براین‌باورند رنگ زرد و نارنجی کرونایی تمایل به‌سمت قرمزشدن دارند و نباید با عادی‌انگاری به بحران دامن زد.

به‌گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، اگرچه روند نزولی نرخ ابتلای روزانه در سه روز اخیر حکایت از بهبود شرایط می‌داد اما تغییر مسیر نمودارها و صعودی شدن تمامی شاخص‌ها در ۲۴ ساعت گذشته نشان داد که نباید آتش زیر خاکستر امیکرون را در ایران نادیده گرفت.

بیشتر بخوانید:

آخرین وضعیت کرونا در کشور | ادامه روند کاهشی نرخ ابتلا / احتمال شکل‌گیری خوشه‌های خانوادگی بیماری

کارشناسان  بهداشت و درمان در این زمینه می‌گویند تغییر مسیر نمودارها در ۲۴ ساعت گذشته نشان داده که ویروس منحوس همواره فعال است و درصورت بی‌توجهی به قابلیت بحران آفرینی آن احتمال غافلگیر شدن سیستم بهداشت و درمان کشور وجود دارد و شاهد مثال آن را هم می‌توان در تمایل رنگ‌ها در نقشه کرونایی کشور به سمت قرمز یعنی بسیار پرخطر شدن دانست.

به گفته این گروه اگر نگاه آماری دقیقی به نقشه کرونایی و رنگبندی تعیین شده آن توسط مقامات مسئول وزارت بهداشت داشته باشیم می‌بینیم از مجموع ۴۴۸ شهر مورد بررسی و تعیین شده در این نقشه تنها یک شهر به رنگ آبی تعیین شده و سهم رنگ زن در آن فقط ۷۶ مورد است، درحالی که تقریباً سهم رنگ نارنجی و قرمز برابر و با اختلافی بسیار ناچیز بیانگر تمایل تغییر رنگ به سمت رنگ بسیار پرخطر یعنی همان قرمز خودمانی است.

این گروه همچنین اصلی‌ترین نشانه احتمال تغییر رنگبندی نقشه کرونایی در چند روز آینده به سمت سهم بیشتر شهرستان‌های قرمز رنگ در شکل‌گیری زنجیره تحولات آماری با افزایشی شدن نرخ ابتلای روزانه به میزان۳۵.۳۰ درصد می‌دانند و معتقدند این اتفاق در واقع آغاز حرکتی صعودی در تمامی شاخص‌های کرونایی کشور است که نهایتاً با افزایش قابل توجه نرخ فوتی‌ها و تغییر آمار شهرستانی‌های بسیار پرخطر در نقشه است دقیقا همانطور که زمان ثبت هر مورد فوتی ناشی از کرونا تنها در ۲۴ ساعت گذشته از هر ۶.۴ دقیقه به ۵.۹ دقیقه کاهش یافته است یعنی ۳۰ ثانیه کمتر شده است.

متخصصان بهداشت و درمان دلیل این نکته را هم در کاهش قابل توجه سطح رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم و البته نزولی شدن استقبال هموطنان از تکمیل دوره واکسیناسیون با دز سوم است، چون فرا رسیدن ایام پایانی سال و افزایش ترددهای سطح شهرها و بیرون شهری در این دوره به نوعی ویروس امیکرون را میان مردم دست به دست کرده و خوشه‌های بیماری تازه‌ای در گوشه و کنار ایران به وجود آورده است.

یک فوق تخصص بیماری‌های عفونی  در این زمینه می‌گوید: در چند روز آینده تعداد زیادی از مراسم ازدواج به واسطه ماه‌های رجب و شعبان خواهیم داشت و در عین حال ایام پایانی سال، چهارشنبه آخر سال و خریدها و دید و بازدیدهای نوروزی آغاز می‌شود که همه این‌ها از عواملی هستند که می‌توانند مستقیم در افزایش نرخ ابتلا و شکل‌گیری بحران‌های تازه اثرگذاری داشته باشند.

  رضا هاشمیان همچنین تاکید کرد: بنابراین خانواده‌ها از امروز باید برنامه‌های خود را مدیریت کنند تا گرفتار نشوند و افرادی که دُز سوم را تزریق نکردند نیز باید هر چه سریعتر تزریق دُز سوم را تزریق کنند.

در همین حال کارشناسان بهداشت و درمان معتقدند اهمیت تزریق دز سوم در شرایط فعلی بر هیچ کس پوشیده نیست اما  آمار ۶۹۸۸۴ مورد تزریق دز سوم در هشتمین روز از اسفند به نوعی شاهد مثالی غیرقابل انکار از عدم مشارکت مناسب هموطنان در این مزنیه بوده و می‌تواند زنگ خطری برای ایجاد بحران همه‌گیری در نوروز ۱۴۰۱ شناخته شود.

وی همچنین درباره زمان قرنطینه بیماران نیز گفت: مدت ۵ روز قرنطینه برای آن دسته از بیمارانی است که علایم خفیف دارند و نیازی به مراجعه و بستری در بیمارستان ندارند اما آن دسته از بیمارانی که علایم شدیدتری دارند، باید حتما ۱۴ روز در قرنطینه باشند و پس از آن برای حضور در اجتماع نیز پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

این گروه همچنین بااشاره به چهار رکن اصلی مدیریت پیک ششم کرونا با فعالیت گسترده ویروس جهش یافته آفریقا یا همان امیکرون می‌گویند: در شرایط فعلی برای مدیریت بهینه و البته کم هزینه این موارد باید به صورت زنجیره‌ای مدنظر قرار داشته باشد که عبارتند از:

۱) شناسایی زودرس بیماری که برای رسیدن به این نکته بهترین راهکار ردیابی افرادی که با یک فردبیمار درارتباط بوده‌اند و احتمالی آلوده شدن آنها بالاست عنوان شده است.

۲) بیمار یابی فعال یا همان غربالگری هوشمند است که به نوعی تکمیل کننده مورد قبلی است که لازمه آن انجام تست‌های گسترده و هدفمند است خصوصاً در کانون‌های احتمالی انتقال.

۳) مدیریت رعایت دقیق پروتکل‌ها که می‌تواند با استفاده از ظرفیت‌های بسیج و نیروهای مردمی باشد و در راستای رعایت پروتکل‌ها از سوی هموطنان به صورت ارشادی و اثرگذاری در افکار عمومی باشد.

۴) شناسایی دقیق کانون‌های آلودگی که برای این مورد بهترین راهکار شناسایی مراکز تجمعی و سربسته با تهویه نامناسب هوا است.

از سوی دیگر کارشناسان تاکید می‌کنند البته درکنار این موارد بخصوص با فعالیت سویه امیکرون در شرایط فعلی یکی از تعیین‌کننده‌ترین موارد بعد از هر ۴ پارامتر قبل ردیابی و شناسایی افراد بدون علائم است که این گروه را ناقلان خاموش می‌شناسند، چون درعین‌حال که این افراد می‌توانند تعداد زیادی از هموطنان خود را آلوده کنند که خودشان هیچ اطلاعی از بیماری نداشته و نمی‌دانند که بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی در این دوره چه عواقب نگران کننده‌ای در سطح جامعه ایجاد می‌کنند و خوشه‌های جدیدی از بیماری تشکیل می‌دهد.

اما واقعیت آماری نشان می‌دهد در ۲۴ ساعت گذشته نه تنها شاهد رشد ۳۵.۳۰ درصدی نرخ ابتلای روزانه بوده‌ایم بلکه موارد بستری هم با صعود ۳.۷ درصدی نشان داد که احتمالا باز دوباره باید منتظر آمارهای صعودی در روزهای آینده باشیم هرچند شاخص موارد بستری در بخش مراقبت‌های ویژه نیز ۲.۰۹ درصد و موارد فوتی روزانه هم ۷.۵۸ درصد رشد نسبت به روز قبل را نشان می‌دهد.

استان بوشهر/ تعداد بیماران بستری بخش کرونایی شییب نزولی دارد

احمد یزدان‌پناه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر با اشاره به روند نزولی ابتلا به بیماری کرونا در استان اظهار داشت: تعداد بیماران بستری بخش کرونا بیمارستان‌های استان از ۲۴۲ نفر در هفته گذشته اکنون به ۱۷۹ بیمار رسیده که این روند نزولی ادامه دارد.

مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به شناسایی و بستری ۴۹ بیمار کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته در استان تصریح کرد: از نظر وضعیت رنگ‌بندی اکنون ۳۰ درصد شهرستان‌ها در وضعیت قرمز و ۷۰ درصد در شرایط نارنجی و زرد قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه اکنون ۲۷ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان بستری هستند افزود: روز گذشته ۴ مورد فوتی دیگر ناشی از بیماری کرونا شامل ۴ آقا با ۹۳، ۸۸، ۸۳ و ۸۴ سال سن به ثبت رسید و از مجموع موارد فوتی ۲ نفر از آنها بدون سابقه واکسیناسیون بوده‌اند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تعداد فوتی‌های کرونایی استان در ۲ سال گذشته را ۲ هزار و ۴۹ بیمار دانست و افزود: خوشبختانه در شبانه‌روز گذشته ۶۱ بیمار بخش کرونایی از بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص شده‌اند که از این تعداد، ابتلای ۲۷ مورد به کرونا مثبت، قطعی بوده است.

یزدان‌پناه اظهار کرد: از آحاد مردم خواست هر چه سریع‌تر نسبت به واکسیناسیون کرونا خود اقدام کنند تا در مهار موج ششم تسریع شود.

استان کرمان/ فوتی‌های کرونا در استان همچنان ۲ رقمی است

بر اساس آخرین نقشه رنگ‌بندی رسمی کشور که هفتم اسفندماه توسط وزارت بهداشت منتشر شد، در حال حاضر ۱۵ شهر استان کرمان در وضعیت قرمز، ۶ شهر در وضعیت نارنجی و ۲ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

سعید صحبتی سخنگوی دانشگاه علوم‌ پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید ۱۹ تا ظهر روز قبل اظهار داشت: در حال حاضر تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان ۴۳۴ مورد است.

وی ادامه داد: از این تعداد ۲۶۴ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، ۲۷ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، ۶۴ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، ۱۳ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و ۶۶ مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری ۱۲۵ بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: با فوت ۱۴ بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان، مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به ۵ هزار و ۴۱۵ مورد رسیده است.

صحبتی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان دو میلیون و ۲۷۶ هزار و ۳۵۹ مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را یک میلیون و ۹۸۵ هزار و ۲۲۵ مورد و در نوبت سوم ۷۵۳ هزار و ۱۳۳ دوز تزریق شده است.

مطابق آخرین رنگ‌بندی اعلام شده وضعیت کرونا، در حال حاضر شهرستان‌های کرمان، زرند، کوهبنان، راور، رفسنجان، بردسیر، رابر، شهربابک، سیرجان، بافت، ارزوئیه، بم، نرماشیر، قلعه‌گنج و منوجان در وضعیت قرمز قرار دارند.

وضعیت کرونا در انار و فاریاب زرد است و سایر شهرستان‌های استان در وضعیت نارنجی قرار دارند و این در حالی است که نسبت به هفته گذشته که ۲۱ شهرستان استان در وضعیت قرمز قرار داشتند، تعداد مناطق و شهرستان‌های نارنجی و زرد افزایش یافته است.

استان گیلان/ ۹۰ درصد نوجوانان در استان دز نخست واکسن کرونا را دریافت کردند

براساس آخرین اعلام سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در حال حاضر ۶۲۳ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان گیلان بستری هستند و روند صعودی آمار بستری‌شدگان کرونایی همچنان در استان گیلان تداوم دارد.

طبق اعلام سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان ۱۲۴ بیمار کرونایی جدید در شبانه‌روز گذشته به آمار بستری‌شدگان کرونایی در بیمارستان‌های استان گیلان افزوده شده‌اند که ۱۲۶ نفر از این تعداد بیماران کرونایی حال مساعدی نداشته و بدحال هستند.

همچنین ۱۲۸ نفر از بیماران کرونایی در استان گیلان به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان بستری هستند که ۲۲ نفر از این تعداد در شبانه‌روز گذشته در پی نامساعد شدن حالشان به این بخش منتقل شدند.

با ابلاغ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از هفته‌های گذشته واکسیناسیون کودکان ۵ سال به بالا در سطح کشور و استان گیلان آغاز شد و تاکنون ۸.۷ درصد کودکان ۵ سال به بالا در استان گیلان نوبت نخست واکسن کرونا را دریافت کردند.

همچنین واکسیناسیون افراد ۱۲ تا ۱۸ سال نیز در استان گیلان در حال انجام است که به گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان ۹۰ درصد این جمعیت هدف نوبت نخست واکسن کرونا و ۸۲ درصد آنان نوبت دوم واکسن را دریافت کردند.

استان اصفهان/ ۷۸۱ بیمار مبتلا به کرونا شناسایی شدند

پژمان عقدک در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت کرونا در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار داشت: در ۲۴ ساعت گذشته ۷۸۱ مورد مثبت ابتلای قطعی گزارش شده است.

وی افزود: در همین بازه زمانی ۱۹۲۹ تست کرونا در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گرفته شده که از این میزان ۷۸۱ مورد مثبت اعلام شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر ۱۱۰۲ بیمار کرونایی بستری هستند گفت: در شبانه‌روز گذشته ۱۶۴  بیمار به بیماران بستری اضافه شدند و ۱۹۶ بیمار هم ترخیص شدند.

عقدک تصریح کرد: ۱۷۱ نفر هم در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و حال وخیم‌تری نسبت به بقیه بستری‌ها دارند.

وی ادامه داد:  ۱۳ مورد فوتی کرونا در ۲۴ ساعت گذشته گزارش شده که ۱۱ مورد آن قطعی  و ۲ مورد مشکوک به کرونا بودند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به مجموع بیماران کرونایی بستری شده از ابتدا تا کنون، اظهار داشت:  ۱۹۸ هزار و ۶۳۹  بیمار در اثر ابتلا به ویروس منحوس کرونا بستری شدند که از این تعداد ۱۳۳ هزار و ۶۴۰ نفر بهبود و ۶ هزار  و ۴۹۵ نفر فوت کردند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

کد خبر: 1131583

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =