ناوگان اتوبوس رانی، نرخ‌گذاری نفرکیلومتر را مطالبه می‌کند

مدیرکل راهداری و حمل و نقل خراسان شمالی گفت: با توجه به اینکه هزینه های ناوگان اتوبوس رانی برون شهری متاثر از نرخ تورم بسیار بالا است، راهکار آن است که افزایش نرخ کرایه این ناوگان برپایه نفر کیلومتر محاسبه شود.

به گزارش خبرنگار استانی ایسکانیوز از خراسان شمالی، محمد مشتری در گفت‌وگو با خبرنگار استانی ایسکانیوز در خراسان شمالی درباره مطالبه صنف ناوگان اتوبوس رانی برون شهری استان نسبت به افزایش نرخ کرایه این ناوگان متناسب با هزینه‌های جاری و افزایش نرخ تورم اظهار کرد: هر ساله موضوع افزایش نرخ کرایه این ناوگان توسط سازمان راهداری و ستاد تنظیم بازار کشور تصمیم گیری و ابلاغ می‌شود.

وی گفت: هر ساله انجمن صنفی شرکت‌های اتوبوس رانی استان‌ها، آنالیز هزینه‌های جاری این صنف را برآورد و این آنالیزها را در اختیار سازمان راهداری کشور قرار می‌دهند که این سازمان نیز با بررسی آنالیزها، نتیجه نهایی را به ستاد تنظیم بازار کشور ارائه می‌دهد که تصمیم نهایی از سوی این ستاد به استان‌ها ابلاغ می‌شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان شمالی بیان کرد: در پایان سال 1402 صنف اتوبوس رانی استان پیگیر و خواستار افزایش نرخ کرایه این ناوگان شد، اما با توجه به اینکه ستاد تنظیم بازار کشور به مطالبه افزایش کرایه آنها هیچ پاسخی نداد در نهایت سازمان راهداری کشور با هماهنگی دستگاه‌های امنیتی، افزایش 25 درصدی نرخ کرایه این ناوگان برای یک سمت خالی و یک سمت کرایه را به استان ها اعلام کرد البته نه به صورت مکتوب.

در عین حال، وی در ادامه با تصریح بر این مطلب که نرخ تورم به طور مستمر رو به افزایش است و افزایش 25 درصدی نرخ کرایه این ناوگان تا پایان سال پاسخگوی هزینه‌های جاری آنها نیست، بیان کرد: در سال گذشته انجمن صنفی ناوگان اتوبوس رانی برون شهری استان، آنالیز هزینه‌های جاری صنف خود را برای افزایش نرخ کرایه این ناوگان برای سال 1403، به این اداره کل ارائه داد و این اداره‌کل نیز آنالیز را به استانداری ارائه کرد تا افزایش نرخ کرایه این ناوگان متناسب با افزایش هزینه‌های جاری و نرخ تورم باشد که از سوی استانداری هیچ نتیجه‌ای نگرفتیم.

مشتری در بخش دیگری از سخن خود با یادآوری این مطلب که از گذشته نرخ پایه کرایه این ناوگان در استان از سطح نرخ کرایه ناوگان اتوبوس رانی برون شهری کشور پایین‌تر بوده است، عنوان کرد: برابر شدن نرخ کرایه ناوگان اتوبوس رانی استان با نرخ میانگین کشوری باید انجام شود.

وی گفت: این مطالبه را بارها در شورای تنظیم بازار استان مطرح کرده‌ایم، با این وجود، هنوز این شورا با این مطالبه موافقت نکرده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان شمالی در ادامه با اشاره به اینکه مطالبه این ناوگان افزایش 40 تا 50 درصدی نرخ کرایه این ناوگان برای سال جاری است، اظهار کرد: در حال حاضر نتیجه دهی افزایش نرخ کرایه به موافقت دو فرماندار استان برای مسیرهای مسافری درون استانی همچنین به موافقت ادارات‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان‌های مقصد سفر هم استانی‌ها مربوط می‌شود.

وی بیان کرد: در این زمینه هرچند گفت‌وگوها با آنها در حال انجام است، با این وجود، جلب موافقت آنها زمان بر است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان شمالی در خاتمه تصریح کرد: راهکار منطقی آن است که افزایش نرخ کرایه این ناوگان مبتنی بر نفر کیلومتر بشود.

مشتری افزود: در صورت تصویب این ر اهکار در پایتخت، چانه زنی‌های درون و برون استانی نیز خاتمه داده می‌شوند.

خبرنگار:سمانه قهرمانی

انتهای خبر/

کد خبر: 1228581

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =