سعید جلیلی برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرد + فیلم

سعید جلیلی با حضور در وزارت کشور کاندیداتوری خود را برای انتخابات وزارت کشور اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایسکانیوز؛ بعد از ظهر روز پنجشنبه ۱۰ خرداد ماه ۱۴۰۲، سعید جلیلی نام خود را به عنوان کاندیدای چهاردهمین دوره ریاست جمهوری به ثبت رساند.

بیشتر بخوانید؛

متن و حاشیه اولین روز ثبت‌نام چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

وی در جمع خبرنگاران گفت: ملت خوب و فهیم ما سهم خود را انجام داده‌اند و اکنون آماده‌اند تا نقش‌های بزرگ‌تری برای پیشرفت کشور ایفا کنند.ش باور دارم مردم ما آنچه در امکان و توان آن‌ها بوده است به صحنه آورده‌اند و می‌آورند و این بزرگ‌ترین سرمایۀ کشور است. رئیس جمهور شهید این سرمایۀ مردمی را می‌شناخت و قدر آن را می‌دانست. کسی که پا به عرصۀ انتخابات ریاست جمهوری می‌گذارد، باید هم‌چون رئیس جمهور شهید این سرمایۀ مردمی را بشناسد و قدر بداند. امروز به دولتی نیاز داریم که با همۀ وجود، عزم و اراده و برنامه داشته باشد تا این سرمایه را ارتقا دهد. ما در ده سال گذشته در «دولت سایه» به این اندیشیده ایم و با شبکه‌ای گسترده از نخبگان و اساتید حوزه‌های مختلف پیرامون آن بررسی‌های کارشناسی انجام داده ایم. در تمام این ده سال، فارغ از اینکه دولت مستقر، خود را رقیب ما می دانسته یا رفیق ما، نتایج بررسی و حل مساله ها را برای تایید، تصحیح یا تکمیل به دولتمردان ارایه کردیم.

وی در ادامه گفت: رئیس جمهور باید بداند چه فرصت‌هایی وجود دارد  و چگونه از این فرصت‌ها به نفع ملت ایران استفاده حداکثری کند. به حداقل‌ها و ادارۀ روزمرۀ کشور راضی نشود  و به قله‌ها نگاه کند. پیشرفت‌های مردم ما و روندهای جهانی به ما نشان می‌دهد، ما امروز در یک فرصت تاریخی هستیم. هرملتی که از فرصت‌های تاریخی غفلت کرد، از مسیر پیشرفت عقب ماند. این پیشرفت به دست نمی‌آید مگر با عدالت. عدالتی که در جهت جهش کشور، برای مشارکت‌دادن ظرفیت تک‌تک مردم ایران حق قائل باشد و آن را به میدان بیاورد«این حق یک یک (همۀ) مردم عزیز ایران است که برای جهش این کشور دوست داشتنی نقشی ایفا کنند و این وظیفۀ دولت است که برای آن برنامه داشته باشد.

جلیلی افزود: تبعیض نمی‌گذارد «همه» حرکت کنند. ‌ بدون مناسبات عادلانه، سرمایه‌ها به ضرر همه تلف می‌شود و به سود عده‌ای معدود به کار گرفته می‌شود. در مناسبات عادلانه است که همۀ ظرفیت‌ها به کار گرفته می‌شوند، حصارها و انحصارها شکسته می‌شود، خطکشی‌های نادرست برداشته می‌شود، و پیشرفت محقق میشود. برای جهش، برای پیشرفت، مشارکت حداکثری مردم لازم است، عدالت لازم است. «همه» باید امکان حرکت و رشد داشته باشند. تصمیم صحیح امروز درادامۀ موفقیت‌های مسیر شهید عزیز، به تصمیم‌های صحیح و به‌موقع نیاز داریم،  تا نه تنها  دچار روزمرگی نشویم، بلکه به قله‌های پیشرفت دست پیدا کنیم. هنر تدبیر یعنی باید فرصت‌های فرهنگی، تاریخی، منطقه‌ای، اقتصادی، علم و فن‌آوری را از قبل شناخته باشیم؛  اولویت‌بندی و برنامه‌ریزی کرده باشیم؛  و با اشراف لازم بر برنامه، آن را به اجرا درآوریم. ا تا نتیجۀ تحقق برنامه ها، بهره بردن تک تک مردم ایران باشد، نه فقط عده‌ای خاص.

وی تصریح کرد: همچنان که باید آسیب‌ها را که مانع این پیشرفت است شناخته باشیم و اجازه ندهیم مانع این پیشرفت شود. بویژۀ «آسیب‌های اداری-اجرایی-سیاسی که به ظاهر ساده و پیش پا افتاده به نظر می‌آید، اما موجب انحصارها، اتلاف سرمایه‌ها، معطل ماندن ابتکارها، و کندی و توقف در مسیر تعالی کشور می‌شود.». مردم عزیز و شرافتمند ایران!  کشور بزرگ و دوست داشتنی ما برای پیشرفت بیشتر و عدالت پایدارتر، به «تصمیم های نقطه‌زن» نیاز دارد. در لحظه‌ای که نظم دنیا و منطقه غرب آسیا در حال تغییر است، بیش از هر لحظه دیگری به «تصمیم‌های نقطه زن» نیاز داریم تا پیشرفت کنیم و از سایر کشورها چند دهه عقب نمانیم.تصمیم نقطه‌زن یعنی توجه و تمرکز بر اولویت‌ها.  یعنی اشراف داشتن بر تصمیم ها،  یعنی تمرکز بر تصمیم‌هایی که ریشه های مشکلات را هدف می گیرند  یا با توجه به فرصت‌های بزرگ جهانی در اطرافمان، کشور را جهشی بزرگ می‌دهند.یعنی «مراقبت از دام‌ها و راهزن‌هایی که می‌خواهند دولت را به بیراهه و حاشیه ببرند،» در عصر فناوری کوانتوم و هوش مصنوعی هم اگر درگیر لفاظی ها و سیاست‌بازی‌های بی‌مورد شویم و از توسعه بومی فناوری ها غافل شویم، نتیجه اش دست چندم بودن خواهد شد. برای پیشرو بودن باید نقشه راه داشت.

جلیلی در پایان گفت: سخن پایانیامروز ایران در جهان یک کشور ممتاز است،  و در حال حرکت به سوی قله‌های پیشرفت است  و تداوم این مسیر جز با کار و تولید و مشارکت عادلانه همه مردم شدنی نیست. به ایران عزیز ما اکنون همتراز قدرت‌های بزرگ می‌نگرند. و باید به هر نامزدی که می‌خواهد ایران و ایرانی را قدرتمندتر از همیشه ببیند خوش آمد گفت،  و هر رأیی که به صندوق ریخته می‌شود را مبارک دانست. اکنون ما همه مردم ایران به میدان انتخابات آمده‌ایم: برای استمرار خدمت، صداقت و کارآمدی دولت، برای پیشرفت بیشتر و عدالت فراگیرتر

سوابق: 

وی از سال ۱۳۸۶ تا شهریور ۱۳۹۲ دبیر شورای عالی امنیت ملی و رئیس گروه مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران بود.

جلیلی در سال ۱۳۹۲ در یازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری نامزد شد، و بیش از ۴ میلیون رای کسب کرد و نفر سوم شد.

وی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ نیز به عنوان کاندیدا ثبت‌نام کرد و دو روز پیش از برگزاری انتخابات به نفع شهید سیدابراهیم رئیسی انصراف داد.

فهرست سایر مسئولیت‌های سعید جلیلی


۱۳۷۰: رئیس ادارهٔ بازرسی وزارت خارجه
۱۳۷۶: معاون ادارهٔ اول آمریکا در وزارت خارجه
۱۳۷۹: مدیر بررسی‌های جاری دفتر رهبری
۱۳۸۴: معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
۱۳۸۷: نمایندهٔ رهبری در شورای عالی امنیت ملی
۱۳۹۳: عضو شورای راهبردی روابط خارجی

انتهای پیام/ 

کد خبر: 1232433

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =