آخرین جلسه صحن علنی مجلس نهم شورای اسلامی پیش از تعطیلات دو هفته ای تابستانه ، با انبوهی از درخواست های استیضاح و سوال و تذکر به وزرای کابینه حسن روحانی همراه شد.

به گزارش ایسکانیوز؛ نمایندگان مجلس نهم که در اولین واکنش به عدم تامین خواسته هایشان از وزرای دولت یازدهم، به سرعت دست به جیب می شوند و از اهرم های نظارتی مجلس بهره می گیرند، تقریبا هیچکدام از اعضای کابینه را از تیغ تیز استیضاح جا نگذاشته اند.

هیات رئیسه مجلس نهم شورای اسلامی نیز که با حجم انبوهی از درخواست های استیضاح و سوال از وزرا مواجه شده ، برای تایید درخواست های متعدد نمایندگان حوصله بیشتری به خرج داده و اغلب درخواست ها را به زمان می سپارد . از این رو امروز تعدادی از نمایندگان از عدم تایید درخواست های استیضاح به هیات رئیسه انتقاد کردند.

***

نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس برای تسریع و تایید درخواست استیضاح ها امروز به هیات رئیسه اعتراض کرد و گفت: نمایندگان نامه استیضاح وزیر نیرو را امضا کردند بنابراین هیات رئیسه مجلس باید استیضاح چیت‌چیان را اعلام وصول کند.براساس قانون استیضاح وزیران حق مسلم نمایندگان مجلس است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نمایندگان بسیاری از شهرهای کشور نامه استیضاح وزیر نیرو را به دلیل مشکلات موجود در زمینه آبرسانی و عدم رسیدگی کافی به موضوع خشکسالی تالاب ها و رودخانه‌ها امضا کردند؛ بنابراین باید هیات رئیسه این استیضاح را اعلام وصول کند. باید به مشکلات کمبود آب به طور جدی رسیدگی کرد این مسئله تا آنجا مهم است که می‌گویند جنگ های آینده بر روی موضوع تامین آب خواهد بود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس یادآور شد: چیت‌چیان باید در زمینه مشکلات کمبود آب شرب کشاورزی و مسائل دیگری مانند مهار آب رودخانه ها و خشکسالی دریاچه ها جواب قانع کننده ای به مجلس بدهد و در صورتی که تا ده روز نتواند نمایندگان را قانع کند او را از وزارت عزل خواهیم کرد.

باهنر نیز در پاسخ به اخطار قانون اساسی قاضی‌پور گفت: استیضاح حق مسلم نمایندگان است اما بهتر است که به هیات رئیسه مجلس کمک  و تلاش شود که استیضاح‌ها به صورت جمعی مطرح شود. با توجه به اینکه موضوع استیضاح در کشور بسیار مهم است بنابراین اگر نمایندگان به هیات رئیسه زمان بدهند کار مطلوبی خواهد بود و هیات رئیسه در صورتی که نتواند نمایندگان متقاضی استیضاح را قانع کند، مکلف است استیضاح یک یا چند وزیر را اعلام وصول کند.

***

الیاس نادران دومین نماینده ای بود که در تذکر شفاهی از هیات رئیسه درخواست رسیدگی به درخواست های استیضاح کرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در اخطاری از هیات رئیسه درخواست کرد تا استیضاح وزیر علوم،‌تحقیقات و فناوری را اعلام وصول کند و گفت: در اصل 233 آیین نامه  داخلی مجلس هیات رئیسه موظف شده در اولین جلسه‌ای که استیضاح تقدیم مجلس می‌شود اعلام وصول کند و همان‌روز متن استیضاح را برای وزیر یا وزیران مورد استیضاح بفرستد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: روز گذشته درخواست استیضاح فرجی دانا وزیر علوم با 50 امضا تقدیم هیات رئیسه مجلس شد اما آقای ابوترابی‌فرد آن را اعلام وصول نکردند لذا انتظار است امروز به این درخواست رسیدگی شود تا فرآیند خود را بعد از اعلام وصول طی کند.

وی یادآور شد: طبیعی است نمایندگان استیضاح‌کننده آمادگی مذاکره با وزیر علوم را دارند تا حرف‌های وزیر را حتی در جلسات غیرعلنی بشنوند، اما به طور حتم از حق طبیعی خود کوتاه نمی‌آیند.

باهنر نایب‌رئیس مجلس در پاسخ به این تذکر گفت: آقای ابوترابی به من اعلام کردند که روز گذشته آقای نادران گفته‌اند این استیضاح فعلا دست شما بماند تا راجع به آن تصمیم‌گیری شود، اکنون نیز برخی‌ها در حال مشورت با رئیس مجلس هستند که بدون شک به این تقاضا نیز رسیدگی خواهد.

***

در جریان درخواست ها و گلایه های نمایندگان به هیات رئیسه ، درخواست استیضاح دیگری راهی هیات رئیسه مجلس شد تا بر اساس آن حجتی وزیر جهاد کشاورزی به قوه مقننه بیاید.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس از جمع آوری امضاء برای استیضاح حجتی خبر داد و گفت: استیضاح وزیر جهاد کشاورزی به دلیل وجود برخی ضعف‌ها در عملکرد وی کلید خورد.

رحیم زارع با یادآوری جمع‌آوری امضاء برای استیضاح وزیر جهاد کشاورزی، افزود: تاکنون بیش از 30 امضاء جمع‌آوری شده است و اکنون در تلاشیم تا این تعداد را افزایش دهیم.

نماینده مردم آباده و بوانات در مجلس شورای اسلامی درباره محور و دلایل این استیضاح ادامه داد: نبود مدیریت الگوی کشت، مدیریت بازار محصولات کشاورزی و استفاده نکردن از دیدگاه‌های کارشناسی، نبود مدیریت بیمه محصولات کشاورزی و پرداخت نکردن خسارت حوادث غیرمترقبه و مدیریت ضعیف، افزایش بی‌رویه قیمت برخی محصولات کشاورزی، ضعف نظارت بر درآمد و ضایع شدن 20 درصد از محصولات تولیدی کشاورزی از جمله محور این استیضاح است.

 
کد خبر: 16724

وب گردی

وب گردی