سعادتِ انسان در راستای معارف دینی و تعقل محقق می‌شود

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با بیان اینکه نیاز به الگو و مقتدا یک نیاز وجودی و همیشگی انسان است، گفت: حتی در مکتب‌ها و ملت‌هایی که فرهنگ شریعت را انکار کرده اند، با اسطوره سازی و تولید قهرمان های خیالی، سعی در پاسخ گویی به این نیاز انسانی دارند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قاضی زاده مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر در مراسم گرامیداشت رحلت پیامبر( ص) و شهادت امام مجتبی (ع) و امام رضا (ع) که به صورت آنلاین و به همت دفتر فرهنگ اسلامی واحد دشتستان با حضور استادان، کارکنان و دانشجویان برگزار شد ضمن تسلیت این ایام سوگواری گفت: مقام و منزلت این بزرگواران چنان عظیم و دست نیافتنی است که حتی پس از گذشت چند قرن از عروج آسمانی ایشان، باز مسلمانان و به ویژه شیعیان در ماتم این هدایتگران مسیر سعادت انسان سوگوارند.

حجت الاسلام قاضی زاده با بیان اینکه انسان با تکیه بر تفکر، تعقل و پیروی از دستورات الهی سعادتمند خواهد شد، توضیح داد: این سعادت مندی در راستای معارف الهی و دینی و تعقل در مورد آن و نیز عمل کردن بدان ها حاصل می شود.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با اشاره به اینکه این مسیر سعادت با داشتن یک الگو، مقتدا، راهبر و راهنما فراهم می‌شود، تشریح کرد: این الگو است که با هدایتگری و روشنگری، مسیر صحیح از ناصحیح، سره از ناسره را مشخص خواهد کرد.

قاضی زاده با بیان اینکه خدای متعال زمانی که دین را به انسان معرفی و دستورات و احکام الهی را ارائه کرد، برای هدایت شدن مسیر سعادت راهکارهای مهم و اساسی را مشخص فرمود، گفت: کتب الهی، توضیح دهنده و شرح دهنده احکام الهی و نیز الگوهای عملی، ابزار مهم دست یابی انسان به سعادتمندی از سوی خداوند متعال هستند.

وی در تعریف الگوی عملی اظهار کرد: الگوی عملی، انسانی است از میان خود مردم که دستورات الهی را بدون کم و کاست و عیب و نقص برای نشان دادن امکان عملی شدن دستورات الهی و اینکه انسان می تواند به آن درجه از تقرب که خداوند متعال فرموده دست یابد.

این مسئول با تأکید بر اینکه نیاز به الگو در ضمیر و نهاد انسان همواره وجود داشته است، اذعان کرد: این یک نیاز ملموس و آشکار است که خداوند متعال ضمن تأیید این نیاز، نمونه های واقعی و کاملی را برای هر زمان به صورت فعال و زنده به انسان معرفی و دراختیار آنان قرار داده است.

قاضی زاده با بیان اینکه انسان های گمراه و بری از دین نیز به دنبال مقتدا و الگو هستند، تصریح کرد: حتی در مکتب ها و ملت هایی که فرهنگ شریعت را انکار کرده اند، با اسطوره سازی و تولید قهرمان های خیالی، سعی در پاسخ گویی به این نیاز انسانی دارند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر اضافه کرد: وقتی ادیان الهی تکمیل و پیغمبر خاتم به عنوان آخرین رسول الهی رحلت کردند، هدایتگری قطع نشد و امامان (ع) به عنوان هدایتگرانی عظیم الشأن برای مردم تعیین شدند.

وی با بیان اینکه این امامان نیز همچون پیغمبران پیش قراول اطاعت، پیروی و انجام دستورات الهی هستند، خاطرنشان کرد: هرگاه الگوهای انسان به طور عملی در خط مقدم مبارزه با هواهای نفسانی، شیطان و معصیت باشند، انسان ها جسورانه و بی پرواتر در این مسیر قدم خواهند گذاشت که نمونه آن را در هشت سال دفاع مقدس به عینه شاهد بودیم.

قاضی زاده با تأکید بر اینکه عمل به تکالیف الهی و پیروی از دستورات دینی انسان ها را به مقامی خواهد رساند که در تصور نمی گنجد، توضیح داد: حتی اکنون که در عصر غیبت امام عصر (عج) هستیم، زنجیر هدایتگری و الگوهای الهی از هم گسیخته نشده است. ولی عصر همچون خورشید پشت ابر که تمام نور و گرمای آن به زمین نمی تابد اما باز هم نیازهای حیات انسانی را تأمین می کند، نیازهای معنوی، روحی و فطری انسان را پاسخگوست.

وی یادآور شد: فطرت و درونی که آماده کسب معارف الهی و پرورش بذر تقوا و معنویت باشد، راه سعادت را پیدا خواهد کرد و قطعا در این مسیر سعادت، خداوند نیز همراه و هدایتگر او خواهد بود.

قاضی زاده با اشاره به اینکه عصر غیبت، عصر ولنگاری و گمراهی انسان نیست، تصریح کرد: الگو و شخصیت های هدایتگر در جهان اسلام به وفور یافت می شود، فقط باید ضمیر خود را طاهر و آماده پذیرش هدایت کرد تا به سعادت اخروی دست یافت.

انتهای پیام /

کد خبر: 1077004

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =