وزارت صمت مکلف به پایش تولید و عرضه لوازم خانگی داخلی شد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: کمیسیون صنایع مجلس از وزارت صمت خواسته است مدام، وضعیت و روند تولیدِ تولیدکنندگان لوازم خانگی داخلی رصد شود بنابراین وزارت صمت ملکف است تا هر دو هفته یکبار تولید در این بخش را پایش کند.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری ایسکانیوز، علی جدی در رابطه با لزوم حمایت از تولیدکنندگان لوازم خانگی داخلی، اظهار کرد: از آنجا که لوازم خانگی در کشور توسط بخش خصوصی تولید می‌شود بنابراین معتقدیم تا برای ارتقا سطح کمی و کیفی محصولات تولیدی از این بخش حمایت شود.

* تولیدکنندگان لوازم خانگی در شرایط سخت تحریم ها به تولید ادامه دادند

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی افزود: در دوران تحریم که بسیاری از کشورها ایران را ترک کردند، تولیدکنندگان لوازم خانگی در شرایط سخت  قدرتمند به کار خود ادامه دادند و طی مدتی که دو برند تولیدکننده لوازم خانگی کره ای به بهانه تحریم ایران را ترک کردند توانستند عدم حضور این برندها را جبران کنند و امروز هم به دانش فنی خوبی نیز دست یافته‌اند.

وی افزود: بنابراین با حمایت چند ساله از تولیدکنندگان لوازم خانگی؛ این صنعت می‌تواند تا حد برندهای معتبر لوازم خانگی در سطح جهان، خود را ارتقا دهد.

جدی اظهار داشت: اگر تولیدکنندگان لوازم خانگی از فرصت ممنوعیت واردات لوازم خانگی به خوبی استفاده کنند و آن را غنیمت بدانند و از این موقعیت در جهت ارتقا کمی و کیفی و در جهت دستیابی به بازارهای جهانی و صادراتی استفاده کنند، پس از چند سال حتی در صورتی که ممنوعیت واردات لوزام خانگی نیز برداشته شود، می‌توانند به تولیدکنندگانی مطرح در سطح جهانی تبدیل شوند.

عضو کمیسیون صنایع و معدن مجلس اظهار داشت: اما اگر از این فرصت فقط به عنوان افزایش تولید و افزایش قیمت‌ها استفاده کنند بعد از چند سال که ممنوعیت واردات لوازم خانگی لغو شود، ممکن است زمین‌گیر شوند، بنابراین سوء استفاده از این فرصت به تهدیدی جدی برای آن‌ها تبدیل می‌شود.

* رصد دائم سطح کمی و کیفی تولیدات لوازم  خانگی

وی اظهار داشت: مجلس از نهادهای نظارتی مثل سازمان حمایت، تعزیرات و وزارت صمت خواسته است تا بر روند تولید این بخش نظارت داشته باشد تا کیفیت، کمیت و قیمت‌ها را در سطح خوبی نگاه داشته شود.

جدی در پاسخ به این سوال که برای نظارت بر وضعیت تولید، تولیدکنندگان لوازم خانگی وضع قانون تدوین برنامه نیاز است؟ گفت: خیر به قانون نیازی نیست اما کمیسیون صنایع مجلس از وزارت صمت  خواسته است مدام وضعیت و روند تولید، تولیدکنندگان لوازم خانگی رصد شود بنابراین وزارت صمت ملکف است تا  هر دو هفته یکبار تولید در این بخش را پایش کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: با توجه به ممنوعیت واردات لوازم خانگی، اگر تولیدکنندگان محصولات خود را به موقع به بازار عرضه نکنند بازار به هم می‌ریزد بنابراین در کنار نظارت باید از تولیدکنندگان پشتیبانی شود و نیازهای آن‌ها از جمله مواد اولیه را تامین کرد تا توقف احتمالی تولید باعث بهم‌ریختگی بازار نشود.

* لزوم افزایش نظارت در صورت افزایش غیرواقعی قیمت لوازم خانگی

وی در پاسخ به این سوال که افزایش قیمت لوازم خانگی توسط برخی برندهای داخلی طی دو هفته اخیر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا حمایت‌ها و مباحث اخیر در مورد ادامه ممنوعیت واردات لوازم خانگی باعث شده است تا تولیدکنندگان از این موقعیت سوء استفاده کنند؟ گفت: اینکه چه موضوعی موجب افزایش قیمت لوازم خانگی شده را به طور دقیق بررسی نکرده‌ام اما اگر قیمت‌ تولیدات این بخش بطور غیرواقعی افزایش یابد آن‌گاه باید برای نظارت شورای رقابت و سازمان حمایت به مساله رسیدگی کنند.

جدی در پاسخ به اینکه ممنوعیت واردات لوازم خانگی تا چه زمانی باید ادامه یابد؟ گفت: یکی از دلایل ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره‌ای رها  کردن کشورمان توسط تولیدکنندگان لوازم خانگی این کشور در دوران تحریم بود.

* ممنوعیت واردات دائمی به نفع تولید کنندگان لوازم خانگی نیست

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: ممنوعیت واردات لوازم خانگی در طولانی مدت به نفع تولیدکنندگان نیست زیرا از رقابت مورد نظر کاسته می‌شود بنابراین باید در مدتی که ممنوعیت واردات اجرایی می‌شود تولیدکنندگان خود را ارتقا دهند و خود را به سطح عرضه در بازارهای جهانی برسانند تا بتوانند با تولیدکنندگان مختلف لوازم خانگی‌ کره‌ای، اروپایی و شرق آسیا رقابت کنند.

منبع: فارس

انتهای پیام/

کد خبر: 1115473

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 10 =